Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Jaká sluchátka vybrat na sportování?

TouchIT

20.08.2020

Přehled, jak si správně vybrat sluchátka na sport a co je vlastně na nich tak odlišné. Dobrá zpráva je, že na sportování nepotřebujete nejdražší sluchátka v nabídce.

 

Na sportování se hodí trochu jiná sluchátka než ta, která používáte v kanceláři nebo doma. Avšak sluchátka na sportování použijete i na doma, naopak to tak jednoduché není.

Možná byste namítali, že sluchátka přibalená ke smartphonu vám bohatě stačí. Mají akceptovatelný zvuk a nepotřebujete nic speciálního. To je v pořádku, otázkou ale je, jak dlouho vám vydrží v uchu při rychlé chůzi.

Nemluvě o tom, když trochu popoběhnete. Věnovat pozornost výběru sluchátek se vyplatí, protože pak je můžete použít i při cestě do práce, v kanceláři nebo kdekoli potřebujete. Nebudou překážkou a budete mít jedny univerzální.

Bezdrátové. Ale jaký typ?

Na sportování je zde několik kategorií kabelových i bezdrátových sluchátek. Předpokládáme, že většina z vás sáhne po bezdrátových. Nebude vám překážet žádný kabel, ale bude je třeba nabíjet. Nebojte se, mají výdrž několik hodin a užitečné budou i během dne, například na cestování.

Skutečně bezdrátové (TWS)

Nejnovější revolucí v oblasti bezdrátových sluchátek jsou tzv. skutečně bezdrátové (True Wireless - TWS). To jsou takové, které vytáhnete z malé nabíjecí krabičky a každé sluchátko si vložíte do ucha. Nespojuje je žádný kabel.

Určitě jste je už viděli a odstartovali to právě sluchátka Apple AirPods. Nyní je na výběr dostatek modelů tohoto typu. Nedoporučujeme je ale každému. Tento typ zpravidla nesedí každému v uších. Ale zároveň je ideální pro ty, kteří nemají rádi vkládání sluchátek až do zvukovodu.

Ostatní typy

Bezdrátových sluchátek je množství typů. Není nutné je vyjmenovat všechny a některé se liší opravdu jen v detailech. Například v tom, zda jsou obě sluchátka k sobě spojená klasickým kabelem nebo se nejprve vloží za krk jakási pevná obruč, na níž je i ovládání a z ní potom vedou tenké kablíky, které drží každé sluchátko.

Jsou takové, které mají obyčejné špunty do uší, ale i takové s výztuží okolo samotného plastu sluchátka pro lepší držení v uchu, případně mají speciální aretační prvek na zachycení kolem ucha.

Jaké vlastnosti mají mít?

Taková sluchátka musí mít několik základních vlastností. Například musí dobře držet v uchu. Udržet se v uchu i při běhu, některé i při plavání. Potřebují být odolné vůči potu nebo dešti a musí se snadno ovládat.

Na výběr je několik náušníků, většinou jde o silikonové nástavce ve třech velikostech. Vybrané modely mají k dispozici i obvykle tři velikosti aretačních gumiček, které nasadíte na plastový obvod malého sluchátka. Můžete, ale také nemusíte je použít. Od výroby je jedna velikost nasazena a dají se sundat. Nemusíte je používat, pokud sluchátka drží dobře nebo vám další prvek v uchu překáží.

Stupně odolnosti

Jen málo sluchátek přežije plavání. Jejich odolnost je nastavena tak, aby se nezničily když zmoknete, nebo se s nimi zpotíte. Zde je přehled některých nejčastějších stupňů odolnosti, se kterými se můžete setkat.

  • IPX2 - šikmo padající kapky pod úhlem 15 °
  • IPX4 - proti stříkající vodě ve všech směrech
  • IPX5 - proti tryskající vodě
  • IPX7 - dočasné ponoření
  • IPX8 - trvalé ponoření do vody na 30 minut

Technologie

Z pohledu technologií máte na výběr úplný základ až po hybridní odhlučnění. K smartphonu je připojíte přes Bluetooth 4.x nebo Bluetooth 5. Rozdíly mezi těmito technologiemi sice jsou, ale u sluchátkách se moc neuplatní. Už verze 4.0 je dostatečná na to, abyste měli spolehlivé párování a spojení a také kvalitní zvuk.

Jeden rozdíl za všechny - Bluetooth 5 umožňuje připojení skutečně bezdrátových sluchátek tak, aby bylo každé připojené samostatně. Předchozí standard používal přemostění přes hlavní sluchátko. I proto se jedno sluchátko vybilo rychleji. Zde stačí vyndat sluchátko z nabíjecí kolébky a spojení se udrží. Vhodné je to na telefonování, chcete-li jedno ucho volné.

Aktivní odhlučnění (označované jako ANC - Active Noise Canceling) je záležitost vhodná více do kanceláře, než na sportování. Spotřebovává baterii, odruší okolní zvuky. Tuto technologii si oblíbíte, ale sluchátka budou dražší. Při sportu se dá téměř vždy odhlučnění vypnout nebo naopak, ruchy okolí zesílit.

Takto si vychutnáte hudbu a uslyšíte auta, tramvaje nebo zatroubení. Hybridní odhlučnění je pak takové, které se automaticky přizpůsobuje prostředí nebo si ho manuálně nastavíte sami. Jiný stupeň odhlučnění budete vyžadovat při cestě vlakem, jiný v kanceláři a jiný při běhu. Sportovní sluchátka s ANC si zpravidla koupíte, když je budete chtít využívat i mimo sportovní aktivity.

Dalším doplňkem bývá magnetické přichycení konců sluchátek. Když je sundáte z uší, nemusí vám plandat na krku a mušle se o sebe spojí zadní částí magnetu. Někdy výrobci tuto funkci vylepší a spojením se pozastaví přehrávání hudby. Tato funkce je ale méně častá.

Telefonování je jednou z neodmyslitelných činností pro tyto sluchátka. Kupujete tak opravdu univerzální věc i na běžnou agendu. Pokud potřebujete být k dispozici i během sportu, nezmeškáte s nimi žádný hovor. Jde o standardní funkci, kterou mají každé sluchátka.

Podobně je to i s digitálním asistentem. Většinou stačí dlouho podržet tlačítko na ovládacím prvku a v telefonu se zapne váš výchozí asistent. U nás je to pravděpodobně jedna z nejméně používaných funkcí ve smartphonu, kvůli absenci podpory českého jazyka.

Tato sluchátka doporučujeme

JBL Live 300TWS

Skutečně bezdrátová sluchátka s podporou funkcí Ambient Aware a TalkThru s propouštěním okolních zvuků, pokud sportujete ve městě nebo potřebujete kromě hudby vnímat i okolí. Hodinu přehrávání získáte již za 10 minut nabíjení. Na jedno úplné nabití vydrží 6 hodin. Odolnost je IPX5.

JBL Live 300TWS

JBL Everest Elite 150NC

Rekordní výdrž až 16 hodin na jedno nabití nebo 14 hodin se zapnutým potlačením okolního hluku. Výborné ovládání a precizní zpracování. Nechybí aretační gumičky na udržení v uchu i během pohybu. Vhodné jako univerzální sluchátka i na běžný poslech hudby. Laděné technologií JBL Pro Audio.

JBL Everest Elite 150NC

JBL Reflect Mini2 BT

Výdrž až 10 hodin na jedno nabití a hodinu poslechu získáte během 15 minut nabíjení. Specialitou je reflexní kabel, díky kterému budete lépe viditelný. Tvarovaný silikonový nástavec Freebie je udrží v uchu a na výběr jsou tři velikosti náušníků jako součást balení. Díky odolnosti IPX5 jsou odolné vůči potu a vodě.

JBL Reflect Mini2 BT


Celý článok si prečítate na: https://touchit.sk/ake-sluchadla-vybrat-na-sportovanie/300448

Pošlete článek známému