Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

O značce

Společnost JBL není žádným nováčkem na trhu. Vznikla v roce 1946, kdy ji založil J. B. Lansing. Už od svých počátků jde společnosti JBL o výrobu kvalitních zvukových aparatur, od sluchátek až po klasické reproduktory.

Značka JBL je dnes bez jakékoli skepse využívána v profesionálních nahrávacích studiích, ozvučuje většinu kin v USA a hudební sály po celé Evropě. Reproduktory JBL se často vyskytují i v restauracích a jiných podobných zařízeních a hosté si díky nim mohou skvěle vychutnat jak hudbu, tak přenos sportovních utkání. A žádal si je dokonce i Hollywood. V roce 1927 měl totiž premiéru první ozvučený film, The Jazz Singer. Každé studio v Hollywoodu chtělo být vybaveno reproduktory, z jakých zněl zvuk tohoto filmu při premiéře. Stejně se ale později přišlo na to, že zvuk byl příliš surový. Jediný, kdo na něm údajně mohl zapracovat, byl J. B. Lansing. Ten tedy společně s Douglasem Shearerem vynalezl systém speciálně pro promítání v kinech. Říkalo se mu Shearer-Lansingův systém. Po ozvučení velkých kinosálů společností JBL si můžete vy dokonale ozvučit svůj skromnější kinosál – obývací pokoj – toutéž značkou. Litovat nebudete!


Bez zajímavosti nezůstává ani to, že technologií JBL byly ozvučeny takové akce jako Super Bowl nebo udílení cen Grammy.

Původní název JBL zněl Lansing Sound, později došlo na přejmenování na James B. Lansing Sound. JBL jsou vlastně iniciály samotného zakladatele. Sám Lansing byl sice vynikající konstruktér, který úspěšně překonával všechny překážky, ale špatný obchodník a podnikatel. Právě kvůli tomu se v roce 1949 ocitla společnost JBL jen krůček od totálního krachu. Lansing ji nakonec zachránil, i když dosti svérázným, zato obdivuhodným způsobem – sebevraždou. Deset tisíc dolarů z jeho životní pojistky postavilo firmu opět na nohy.

Prvním počinem této společnosti byl patnáctipalcový reproduktor D101 a vysokofrekvenční driver D175. Šlo přitom takřka o kopie produktů společnosti Altec Lansing, kde dříve Lansing působil jako technický viceprezident a firmě propůjčil své jméno. Opravdovým originálním produktem se stal až patnáctipalcový převodník D130, s jehož variacemi se pracovalo ještě dlouhých 55 let.

Následovalo dlouholeté zdokonalování díky stále se měnícím dostupným technologiím. Pravděpodobně nejlepším a nejmodernějším produktem společnosti JBL je perfektně funkční i designový reproduktor Authentics L16, který získal ocenění EISA Award jako nejlepší produkt sezóny 2014-15 v kategorii kompaktních hifi systémů.

Na produkty společnosti JBL spoléhají i takoví muzikanti, jako například Lenny Kravitz, Linkin Park, Bon Jovi, z kapel Metallica nebo Maroon 5 a mnoho dalších. Technika JBL dokonce ozvučila i světoznámý koncert ve Woodstocku v roce 1969! A když se s nimi dobře pracuje hudebníkům, jak asi lahodí uším posluchačům-laikům?