Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Jak fungují sluchátka s aktivním tlumením hluku

PC Revue

16.05.2018

Princip fungování sluchátek s tlumením hluku Active Noise Cancelling (ANC) ukážu na sluchátkách JBL Tune 600BT. Aktivní tlumení funguje tak, že uvnitř každé mušle je mikrofon, který snímá zvuk v těsné blízkosti ucha.  Signálový procesor z tohoto zvuku separuje hluk okolí a přimísí ho znovu do reprodukovaného signálu avšak v opačné fázi. Tento postup účinně eliminuje okolní hluk. Potlačení hluku je selektivní, účinně potlačuje hluk motorů letadla či autobusu, případně hluk klimatizace ve vlaku, avšak případné hlášení palubního rozhlasu uslyšíte hlasitě a zřetelně. Dobře uslyšíte i zvuky ulice, protože se z nich odfiltrují jen hluboké a monotónní hluky.
Na princip se podívejte na videu


Princip měření prozrazuje video i titulní obrázek. Hluk, který sem pouštěl do sluchátka přiloženému k mikrofonu v mušli zachytávám pomocným mikrofonem z druhého sluchátka (mohl sem odizolovat kabel a měřit signál na drátě, ale člověk je tvor lenivý a škoda pokazit sluchátka). V mušli je vložený měřící mikrofon, kterým zachytávám zvuk generovaný sluchátky, když tlumí hluk a samozřejmě i přeslech hluku, který vychází ze sluchátka, kterým reprodukuju hluky. 

ANCAktivní tlumení vypnuté. Žlutá křivka ukazuje přeslech hluků, který zachytil měřící mikrofon. Hluk i přeslech mají stejnou fázi.  

ANC
Aktivní tlumení zapnuté. Žlutá křivka ukazuje zvuk, který generují sluchátka, je v protifázi s hlukem, takže většina hluku se vyruší. 

Pošlete článek známému