Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Ako používať vodeodolné reproduktory v lete?

Za pár dní tu budeme mít, alespoň podle kalendáře, léto a vaše produkty budou častěji přicházet do styku s tekutinami (zejména vodou). Pojďme se tedy pro připomenutí podívat na to, co znamenají magické zkratky, zejména IPX5 a IPX7 a jak pečovat o produkty tak, aby vám vydržely co nejdéle.
Co znamenají zkratky IPX5 a IPX7?
S těmito zkratkami se setkáte v souvislosti s voděodolností produktů. Mezi těmito dvěma zkratkami, které se odlišují pouze číslovkou, je zásadní rozdíl.

Nejjednodušší vysvětlení je:
IPX5 - takto označené produkty můžete umýt pod tekoucí vodou a snesou v pohodě letní bouři či postříkání zahradní hadicí. Hlavně je neponořovat! Testování probíhá následovně: voda z 6,3 mm trysky míří na zařízení ze všech úhlů, při průtoku 12,5 litrů za minutu a tlaku 30 kN/m2 během 3 minut ze vzdálenosti 3 metrů
IPX7 - produkty označené touto zkratkou můžete už i ponořit pod vodní hladinu. Ve vodě bez porušení vydrží přibližně 30 minut v hloubce 1m
IPX3 - občas se můžete setkat i s touto zkratkou zejména u sluchátek. Takto označené produkty snesou minimum vody. Například když se potíte při sportovním výkonu, tak právě pot jim neublíží a snesou i jemný déšť

Důležitá poznámka: Čím větší číslo neznamená lepší voděodolnost. Rovněž ani neznamená, že když je reproduktor vybaven IPX7, že zahrnuje i IPX5. Pokud je reproduktor označen IPX7, neznamená to, že vydrží tlak vody ze zahradní hadice. Právě proud tlaku může poškodit reproduktor. Zejména membrány..

Vodeodolnosť

Celou přesnou specifikaci ochrany si můžete přečíst na stránkách wikipedie. Jak si můžete všimnout, výrobci používají X jako neznámou (spíše by měli používat číslovku 0), namísto prvního znaku za "IP". První číslovka znamená ochranu před vniknutím cizích předmětů jako je například prach, dráty, nástroje či prsty.

Neházejte reproduktory do vody!
To, že jsou reproduktory odolné vůči vodě ještě neznamená, že je můžete do vody házet. Na reproduktor je při nárazu na vodní hladinu vyvinut určitý tlak a při nešťastném sklonu může dojít k nenávratnému poškození. Zejména membrány samotných měničů nejsou nijak chráněny proti mechanickému poškození a nárazem se mohou až roztrhat. To je třeba mít na paměti.

Slaná či mineralizovaná voda
Stupně krytí jsou uváděny a testovány se sladkovodní pitnou vodou. To neznamená, že by reproduktory nebyly odolné vůči minerální či slané vodě. Stupeň krytí zůstává nezměněn. Jen je třeba následně produkt opláchnout nebo omýt pod sladkou vodou. Je to proto, aby se uvnitř a na nežádoucích místech nevykrystalizovala sůl nebo minerály a ty nepoškodily důležité součástky. Určitě nepoužívejte reproduktory v horkých termálních vodách.

Teplota
Tak jako voda, i teplo či přílišný chlad mohou poškodit reproduktory. Reproduktory či sluchátka od JBL byste měli používat v teplotním rozsahu -20 až 40 °C. Zejména je třeba sledovat tu horní hranici v létě. Je podstatný rozdíl v teplotě na přímém slunci a ve stínu. Pokud to přeženete s teplotou, může se vám nenávratně poškodit gumový závěs na membráně reproduktoru, či narušit voděodolnost.

Vodeodolnosť

Tohle stačí vědět před začínajícím létem
- Reproduktory nepoužívejte na přímém slunci, snažte se je uchovávat ve stínu.
- Zjistěte si předem odolnost vašeho reproduktoru
- U moře nebo v minerálních pramenech raději reproduktory po kontaktu s vodou opláchněte na hotelovém pokoji
- Reproduktory nemají žádnou odolnost vůči písku a prachu!

Reproduktory JBL s odolností IPX7
Všechny aktuální přenosné reproduktory (JBL PartyBox nepatří do přenosných reproduktorů) mají certifkaci voděodolnosti IPX7. Už model JBL GO2 má tuto voděodolnost, přes JR POP, Clip 3, Flip 5, Charge 4, Pulse 4, Xtreme 2 až po Boombox 2. Pokud máte starší model, je tento údaj určitě uveden na krabici nebo v manuálu. Případně se nás nebojte zeptat.

Model Voděodolnost Plávaní na hladině
JBL GO žádná -
JBL Clip žádná -
JBL Flip, Flip 2 žádná -
JBL Charge, Charge 2 žádná -
JBL Pulse žádná -
JBL Tuner žádná -
JBL Clip+ IPX5 = Splashproof -
JBL Flip 3 IPX5 = Splashproof -
JBL Charge 2+ IPX5 = Splashproof -
JBL Pulse 2 IPX5 = Splashproof -
JBL Xtreme IPX5 = Splashproof -
JBL GO 2 IPX7 = Waterproof ne
JBL JR POP IPX7 = Waterproof ?
JBL Clip 2 IPX7 = Waterproof ano
JBL Clip 3 IPX7 = Waterproof ano
JBL Flip 4 IPX7 = Waterproof ne
JBL Flip 5 IPX7 = Waterproof ne
JBL Charge 3 IPX7 = Waterproof ano
JBL Charge 4 IPX7 = Waterproof ano
JBL Pulse 3 IPX7 = Waterproof ano
JBL Pulse 4 IPX7 = Waterproof ne
JBL Xtreme 2 IPX7 = Waterproof ano
JBL Boombox IPX7 = Waterproof ano
JBL Boombox 2 IPX7 = Waterproof ano

Přejeme vám příjemně horké léto u vody s kvalitní hudbou.

Pošlete článek známému