Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Jak si správně vybrat True Wireless sluchátka

Surfujete na internetu a zdají se vám všechny True Wireless (TWS) sluchátka stejné? Koupím si drahá sluchátka a budou mě tlačit nebo mi vypadávat z uší, co potom? Jaká sluchátka jsou vhodná na sport? A jaká na běžné poslouchání hudby? Pokud hledáte odpovědi na tyto otázky, jste tu správně.

Co znamená True Wireless?

Jako TWS označujeme sluchátka, které nemají žádný kabel pro připojení ke zdroji zvuku, a levé sluchátko s tím pravým není nijak spojené. Ke smartphonu, počítači anebo chytrým hodinkám je možné tento typ sluchátek připojit jen pomocí Bluetooth. TWS tedy znamená, že sluchátka jsou zcela bezdrátová.

Výber true wireless slúchadlá

Pohodlí na prvním místě

Za TWS sluchátka můžete utratit pár korun ale i několik tisíc korun. Stejně tak si můžete opatřit sluchátka podle vašeho vysněného dizajnu nebo jen úplně obyčejné. V konečném důsledku vám budou k ničemu i ty nejkrásnější a nejdražší sluchátka, pokud se vaše uši nebudou cítit komfortně. Ale jak přijit na to, jaký model nakonec vybrat?  V podstatě si stačí vzpomenout, nebo vyzkoušet doma ty klasické kabelové sluchátka s jackem. Určitě se vám někde povalují stará špuntová sluchátka, nebo máte tzv. anténková kabelová sluchátka od Apple. Vyzkoušejte a porovnejte, co vám víc sedí. V případě, že nemáte zkušenosti s danými sluchátky, ozvěte se kamarádovi nebo známému a vyzkoušejte je.

Výber true wireless slúchadlá

Výdrž baterie

Předpokládejme, že už víte, jaký tvar sluchátek vyhovuje vaším uším. Vrhněme se na ty nejdůležitější parametry. Koho otravuje neustálé dobíjení vašich zařízení, výdrž baterie bude důležitým parametrem. Při TWS sluchátkách je to s výdrží baterie trochu specifické, většinou je udávaná kombinovaná výdrž. Co to znamená? Celkově hovoříme až o 3 bateriích – baterie pouzdra, baterie pravého slcúhátk a baterie levého sluchátka. Výdrž sluchátek je obvykle 3-6 hodin a zbytek energie poskytuje pouzdro, které vždy nosíte s sebou. Takže pokud se vám po 3 hodinách sluchátka vybijou, nebo třeba jenom jedno z nich vložíte jej zpátky do pouzdra. V případě, že vlastníte  model s 20-hodinovou kombinovanou výdrží(3h sluchátka + 17h pouzdro), tak se z nabíjecího pouzdra začne přečerpávat energie do sluchátek, které budou po čase opět nabité na 3 hodiny. Tento cyklus můžete opakovat, až dokud nevyčerpáte 17-hodinovou kapacitu nabíjecího pouzdra anebo si pouzdro průběžně nedobijete.

Voděodolnost a odolnost vůči prachu

Sportovci či milovníci extrémního počasí, sledujte údaje o voděodolnosti. Pokud hledáte 100% voděodolnost hledejte sluchátka s certifikací IPX7  a pokud požadujete nekompromisní odolnosti vûči  vodě a prachu zároveň hledejte IP67. V případě, že se nechystáte se sluchátky do extrému, ale hledáte model, který zvládne déšť nebo agresivní pot, postačí vám certifikace IPX5 anebo IPX4. Na běžné používání, cestu do práce, školy nebo cestování si vystačíte se sluchátky bez jakéhokoli stupně voděodolnosti.

Výber true wireless slúchadlá

Zvuk

Velmi důležitým parametrem u výběru sluchátek je jejich konstrukce, protože ta nejvíc ovlivňuje zvukový zážitek. Zapomeňte na složité zkoumání různých frekvencí či velikost měničů. Pokud toužíte po kvalitnějším hudebním zážitku, sáhněte po špuntové variantě. Se špuntovou konstrukcí se vám sluchátka dostanou hlouběji do zvukovodu a víc utěsní vaše ucho. V baleních naleznet většinou až 3 velikosti gumových nástavců, aby vám perfektně sedli. S perfektním utěsněním se však nese i jedna nevýhoda, neuslyšíte zvuk z okolí, což může být v určitých případech nebezpečné. I na to však výrobci mysleli. Některé modely nabízí funkci Ambient Aware, po jejímž aktivování sluchátka propouštějí zvuk z okolí a s druhou patentovanou funkcí TalkThru můžete vést rozhovor s okolím bez toho, abyste si museli vyndávat sluchátka z uší.

Typickým znakem druhého typu sluchátek je „anténka“ trčící z ucha.  U této konstrukce je k dispozici pouze jedna velikost  bez nástavců. Žádná velikost, žádné přizpůsobení. Buď vám sednou, nebo ne. Z našich zkušeností, právě tento typ sluchátek sedne 95% lidí. A zejména ženy si je chválí. Protože si tento typ sluchátek pokládáme jen jakoby do ucha, nedochází k utěsnění. Hudební zážitek vám tak může znepříjemňovat hluk z okolí.

Další parametry

Sluchátka se odlišují ještě dalšími parametry, které sice nejsou velmi důležité při výběru sluchátek, ale určitě pomůžou při rozhodování. Určitě je potřeba zohlednit způsob nabíjení. Nabíjecí pouzdro většinou nabijete pomocí kabelu typu USB-C. Nezanedbatelným kritériem může být i verze Bluetooth. Nastupující trend verze 5.0 a vyšší dokáže přinést menší energetickou náročnost sluchátek a větší dosah, pokud je vaše vysílací zařízení touto verzí také vybaveno.

Závěr

Doufáme, že jsme vám pomohli a už si budete umět správně vybrat možná vaše první True Wireless sluchátka. Kompletní nabídka True Wirless sluchátek.

Pošlete článek známému