Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Máte problém s přehráváním přes Bluetooth? Máme řešení!

Kabelové připojení u přenosných zařízení se téměř úplně vytratilo. Mobilní telefony ztrácejí populární jack konektor, multimediální přenosné reproduktory také, inteligentní hodinky už nemají nic s kabelovou konektivitou a zařízení už také začínáme nabíjet bezdrátově. I Nikola Tesla měl vizi distribuovat elektřinu bezdrátově, ale občas to přinese i nežádoucí chyby.

Bezdrátový reproduktor mi přehrává hudbu nekvalitně, případně vypadává zvuk

Je možné, že jste se už setkali s tím, že vám vypadává přenos hudby do vašeho oblíbeného reproduktoru pomocí Bluetooth. Na to je jednoduché vysvětlení. Něco vám ruší přenos. Nejběžnějším případem je vaše WiFi síť. Jedná se totiž o to, že Bluetooth využívá frekvenční pásmo 2,402 až 2,480 GHz. A malé překvapení, technologie WiFi využívá frekvenční pásmo 2,401 až 2,495 GHz. Už vidíte ten problém? Ano, tato pásma se vzájemně překrývají.

Tyto dvě technologie se můžou v určitých situacích vyrušit. Zejména pokud máte ve vzájemné blízkosti domácí WiFi router a Bluetooth zařízení. S Bluetooth toho moc nenastavíte, ale můžete si „pohrát“ s konfigurací vašeho domácího WiFi routeru a zvolit jiný kanál. Pokud to váš router dokáže, tak si ideálně zvolte AUTO. Ještě lepší je, pokud umíte váš router přepnout do 5 GHz pásma. Ale to musí podporovat i vaše koncové zařízení.

Aby toho nebylo málo, pokud je venku nějaký silný vysílač v daném frekvenčním pásmu, moc si nepomůžete. Jedině, když zjistíte, jestli telekomunikační úřad dodržuje normy vysílacího výkonu. Dokonce i taková mikrovlnná trouba může rušit vaše zařízení v domácnosti, když je zapnutá. Ta totiž vyzařuje elektromagnetické záření na frekvenci 2,450 GHz.

Jak zjistit jestli je můj reproduktor vadný?

Pokud si nejste 100% jistí, jestli jde o rušení nebo o vadný modul, nejideálnější je zkusit kabelové připojení. Pokud tuto možnost nemáte, zkuste s danými zařízeními jít na místo, kde je minimum takového rušení.

Budoucnost

Právě i z výše uvedených příčin se vyvíjejí nové verze standardů, přešlo se z analogového vysílání na digitální, ruší se FM vysílání a přechází se na DAB+, přidělují se jiné frekvence mobilním operátorům, atd. Digitální vysílání nepotřebuje tak široké frekvenční pásmo a lépe se vyhrazují pásma pro dané technologie. Tím se předchází vzájemnému rušení.

Pošlete článek známému