infoinfo
Nakup a vyhraj 4denní zájezd na JBL Snow Party ve francouzských Alpách. Více info
Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Cenově dostupná sluchátka pro cestovatele

PC Revue

22.05.2018

Poslouchání hudby, případně sledování videa na smartphonech patří k neodmyslitelným atributům cestování. Stejně jako hluk, který produkují všechny dopravní prostředky. Řešením jsou sluchátka s tlumením hluku Active Noise Cancelling (ANC). Poměrně dobré výsledky se dají dosáhnout i s pasivním tlumením, ale tak se utlumí všechny zvuky okolí včetně důležitých hlášení či zvuků ulice, které vás varují před nebezpečím přicházejícím ze směrů mimo vaše zorné pole.
JBL Tune 600BT jsou lehká sluchátka typu onear, tedy mušle přiléhají na uši, ale nepřekrývají je. Jelikož jde o sluchátka, s nimiž se lidé budou pohybovat, přítlak mušlí je silnější než u sluchátek "do křesla". I přes to je jejich nošení relativně pohodlné díky hrubšímu čalounění okrajů mušlí. Čalounění je pokryté materiálem připomínajícím kůži. V nabídce jsou čtyři barevné varianty - černá, bílá, modrá a růžová. Mušle jsou poměrně dobře odvětrané, takže ucho a jeho okolí se nepotí a uživatel nemá ani pocit zvýšené teploty. Čím dál více telefonů už nemá konektor na připojení sluchátek, proto možnost připojení přes bluetooth nabírá na popularitě. Samozřejmě nechybí ani možnost připojení přes kabel, který je součástí balení. Baterie má kapacitu 610 mAh. Nabíjí se necelé dvě hodiny. Pokud jsou sluchátka připojena přes bluetooth, vydrží s aktivním tlumením hluku 12 hodin, bez tlumení 22 hodin. Připojené přes kabel vydrží sluchátka se zapnutým tlumením 30 hodin, s vypnutým tlumením neomezený čas. Sluchátka umožňují i telefonování. Mikrofon je umístěný ve spodní části pravé mušle a hlas je dobře slyšitelný i v poměrně hlučném prostředí. 

JBL Tune600BTNC

Aktivní tlumení funguje tak, že uvnitř každé mušle je mikrofon, který snímá zvuk v těsné blízkosti ucha. Signálový procesor z tohoto zvuku separuje hluk okolí a přimísí ho znovu do reprodukovaného signálu, ale v opačné fázi. Tento postup účinně eliminuje okolní hluk. Potlačení hluku je selektivní, účinně potlačuje hluk motorů letadla či autobusu, případně hluk klimatizace ve vlaku, ale případné hlášení palubního rozhlasu uslyšíte hlasitě nebo zřetelně. Dobře uslyšíte i zvuky ulice, protože se z nich odfiltrují jen hluboké monotónní hluky.

Ovládání je vyřešené klasicky – tlačítky na spodním okraji pravé mušle. Ty mají různý tvar, takže je hmatem velmi dobře rozlišíte. Průměr akustického měniče je 32 mm. Sluchátka dobře hrají celý rozsah slyšitelného zvukového spektra a výborné jsou i basy. Jsou přirozené, při poslouchání rockové hudby nemáte pocit, že jsou uměle zvýrazněné. Zážitkem je i poslouchání vokálů a relativně vyrovnaná frekvenční charakteristika je výborná i pro vážnou hudbu. Výrobce sice udává frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz, ale neudává s jakou tolerancí. Na základě subjektivního dojmu odhaduju, že tolerance nepřekročí ± 8 dB.

JBL Tune600BTNC

Potlačení hluku po dobu reprodukce hudby i mluveného slova funguje výborně. Sluchátka sem testoval v tramvaji, vlaku, autobuse i letadle. Aktivní tlumení dobře reaguje i na změny hluku, například když se ve vlaku zapne či vypne klimatizace, nebo polovodičové regulátory motorů mění tón hluku při rozjezdu tramvaje. Hlášení v letadle jsou reprodukovaná prakticky bez utlumení. I v tramvaji sem dobře slyšel obligátní větu „revize jízdenek“, určenou cestujícímu sedícímu tři sedadla za mnou. Důrazně nedoporučuji používat aktivní tlumení okolního hluku na ulici, i přes to jsem to ale, stojíc na bezpečném místě, vyzkoušel. Dobře bylo slyšet všechny hluky s potlačenými nízkými frekvencemi. Jelikož směr ke zdroji zvuku určujeme podle vyšších frekvencí, dalo se dobře určit, odkud přijíždí auto či hlasitěji mluvící chodec.

PLUSY, MÍNUSY:
+ Kvalitní zvuk, dobře vyřešené ovládání
- Nic podstatného

Pošlete článek známému