infoinfo
Nakup a vyhraj 4denní zájezd na JBL Snow Party ve francouzských Alpách. Více info
Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Doprajte si naozaj excelentný zvuk

TouchIT

25.08.2020

Zvuk je při sledování filmů a televize stejně důležitý jako obraz. Chcete-li v domácnosti opravdu dobrý zvuk, je na to třeba prostorový efekt. Toho se dá dosáhnout externím soundbarem. My jsme v redakci testovali v současnosti nejlepší soundbar od JBL a to JBL Bar 9.1 True Wireless Sourround. Soundbar byl doplněn televizorem Samsung Q950TS.
To nejlepší z nejlepšího
JBL Bar 9.1 je přímo zkonstruován tak, aby přinesl prostorový zvukový zážitek do domácnosti. Kromě spojení s televizorem ho můžete použít i na přehrávání hudby přes Bluetooth např. z mobilu.

Specialitou tohoto Soundbar jsou dva odpojitelné prostorové reproduktory, které se dají umístit do prostoru. Ideální je, pokud je dáte dozadu za posluchače. Reproduktory fungují na baterii, ale dají se provozovat i po zapojení do sítě externím USB-C adaptérem. Tyto satelitní reproduktory se dají umístit i na stěnu nebo na stojan. Systém JBL Bar 9.1 podporuje formát Dolby Atmos a také DTS:X 3D.

JBL Bar 9.1

Výkonu na rozdávání

Celkový výkon této sestavy je neuvěřitelných 820 wattů a potvrzujeme, že dokáže vygenerovat vskutku sytý zvuk. Sestava obsahuje základní část, která je doplněna o oddělitelné satelitní reproduktory, a k tomu i mohutný subwoofer.

Základní část soundbaru obsahuje celkem 5 reproduktorů. V předu je displej na zobrazení provozního stavu, v zadní části jsou propojovací porty. Dva reproduktory z pěti jsou na okrajích základní části a směřují vzhůru, tři tweetery směřují dopředu směrem na posluchače. Oddělitelné reproduktory mají dva reproduktory - jeden směřuje do stropu a jeden tweeter do boku.

Možnosti připojení
Typicky se předpokládá, že tento soundbar propojíte přes HDMI kabel na eARC výstup z televizoru. Kromě toho je zde i Bluetooth 4.2, Wi-Fi připojení a také optický vstup zvuku. Chcete-li použít zvuk Dolby Atmos, pak je to možné výhradně přes vstup HDMI a televizor musí mít port eARC (tedy enhanced Audio Return Channel). Připomeňme, že Dolby Atmos je formát prostorového zvuku, ve kterém např. dokážete odlišit, kde se jednotlivé postavy ve scéně nacházejí a z které části v obraze vychází zvuk. S Dolby Atmos zaplníte váš obývák prostorovým zvukem do posledního koutku.

JBL Bar 9.1

JBL Bar 9.1 také obsahuje podporu pro bezdrátové připojení přes Google Chromecast a Apple AirPlay 2. To znamená velmi kvalitní zvuk přenášený bezdrátově např. z notebooku, tabletu nebo z mobilu. K Wi-Fi síti jsme tento soundbar připojili přes Google Home, není tak nutné zadávat žádné přístupové heslo.

Mezi propojovacími porty se nachází i USB port. Ten však v Evropě slouží pouze pro servisní účely, např. v USA se z něj dá přímo přehrávat hudba. Také je zde připojení na Ethernet.

Basy má každý rád
Důležitou součástí výbavy je 10-palcový subwoofer s hmotností 11 kg, který je určen na opravdu dunivé basy. Pomocí dálkového ovladače si můžete nastavit až 5 úrovní jeho hlasitosti, milujeme nejvyšší stupeň.

Tento subwoofer je připojen bezdrátově a má samostatné napájení na 230 V zásuvku. Ideální je umístit ho do rohu místnosti. Jednoznačně musí být na podlaze, aby ji využil na šíření zvukových vln.

JBL Bar 9.1

Dálkové ovládání
Ovladač je celý v černé barvě a jsou na něm tlačítka pro nastavení hlasitosti, dále přepnutí zdroje zvuku (pro TV, BT a HDMI je zde samostatné tlačítko). Dále je zde nastavení úrovně Dolby Atmos, intenzity subwooferu a zadních reproduktorů (pokud jsou tak umístěny ). Speciálně je zde také tlačítko Mute, které kromě ztišení zvuku má i další funkci.

Automatická kalibrace
V horní části hlavního zvukového panelu se nacházejí dva mikrofony, které se používají pro kalibraci. Při ní se zajišťuje optimální reprodukce zvuku vzhledem k rozměrům místnosti a také s ohledem na skutečnou polohu oddělitelných reproduktorů. Pomocí dálkového ovladače zadáte povel ke kalibraci (držíte tlačítko HDMI po dobu 5 sekund), při které se generuje testovací zvuk. Ten snímají zmíněné mikrofony a následně se upravuje generování zvuku tak, abyste dosáhli jeho optimální kvality. Kalibrace trvá asi minutu, zvuk se generuje ze základní části a z obou zadních reproduktorů. Kalibraci určitě proveďte, slyšitelně to vylepší podání zvuku.

Kvalita zvuku
Prostorový efekt zvuku pocítíte hned od prvního zapnutí. Výrobce označuje tuto sestavu jako 9.1, my bychom ji spíše nazvali 5.4.1. Pět reproduktorů má základní část, 2 + 2 oddělitelné reproduktory a jeden subwoofer. Z toho čtyři reproduktory směřují vzhůru ke stropu, zvuk se odrazí a směřuje zpět dolů k vám. Další směřují na vás a své si "řekne" i subwoofer.

JBL Bar 9.1

Výkon základní zvukové části je 400 W, každý ze satelitů dosahuje 60 W a výstupní výkon subwooferu je 300 W. Frekvenční odezva celého systému je od 34 Hz ​​po 20 kHz.

JBL Bar 9.1 je fantastický zvukový systém, který hraje vskutku výborně. Doporučujeme trvale umístit satelitní reproduktory za místo pro posluchače a také použít kvalitní zdroj zvuku. My jsme shlédli film Apollo 13 v remasterované verzi a přestože jsme ho viděli už několikrát, tentokrát to byl zcela nový zážitek. Zvuk vás doslova vtáhne do děje.

Používali jsme i přehrávání hudby přes Chromecast s oddělenými satelitními reproduktory. Tyto reproduktory si můžete umístit na libovolné místo do vzdálenosti 10 až 20 metrů od základové stanice. Párkrát jsme je nechali i po skočení přehrávání oddělené, ale takto se přes noc vybijí. Jejich baterie totiž vydrží 10 hodin přehrávání hudby. Následně je třeba tyto reproduktory připojit k zvukovému panelu a ten je dobije. Celkové dobití trvá tři hodiny. Konektory satelitního reproduktoru se dají chránit krytkou a také je zde tlačítko pro jejich vypnutí.

JBL Bar 9.1

Během testu jsme zjistili, že JBL Bar 9.1 má i režimy zvuku. Bez jakéhokoli nastavení to funguje inteligentně tak, že při přehrávání zvuku přes HDMI se nastaví režim ekvalizéru výrobcem optimalizován pro filmy. Pokud přehráváte přes Bluetooth připojení, nastaví se režim ekvalizéru optimalizovaný na hudbu. Pokud chcete, můžete přehrávat zvuk i bez ekvaliz