Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Důkladné zvelebení TV zvuku: JBL Bar 2.0

Stereo & Video

25.06.2020

Samostatné audiosystémy pro reprodukci zvuku televizoru - ať už jim ríkáme zvukové projektory, soundbary či zvukové lišty - se za nedlouhou dobu své existence velice dobre etablovaly na trhu a dnes predstavují nejprodávanejší typ domácích reprosoustav. Jej ich vznik i úspech jsou prímým dusledkem módne tenkého designu plochých prijímaču, v nichž je prostor steží pro miniaturní repráčky s chabým výkonem.
Americká společnost JBL, založená v Kalifornii už v roce 1927, se nejdříve etablovala jako  výrobce  profesionálních  audioaparatur pro koncerty, kinosály, nahrávací studia apod. Firma je dodnes hrdá třeba na to, že ozvučila dva ročníky (1969 a 1999) legendárního rockového festivalu ve Woodstocku. Nicméně už v roce 1969 koupila JBL společnost Harman a tu zase v roce 2017 jihokorejský Samsung. Zkrátka globální ekonomika v praxi… JBL stále vyrábí profesionální  audiotechniku,  má  však  také divizi JBL Consumer, která produkuje výrobky pro domácí využití. Dnes mezi nimi nemohou chybět ani hojně vyhledávané zvukové lišty pro dokonalejší ozvučení televizorů.

JBL Bar 2.0 All-In-One

V  poměrně  početném  portfoliu  modelů  se subwooferem i bez něj patří BAR 2.0 k základním, nejlevnějším typům. Mottem přístroje by mohlo být heslo „v jednoduchosti je síla“ – právě zcela snadné zapojení i užívání je kladem této reprosoustavy, jednodušší je ale – jistě i s ohledem na cenu – výbava zařízení.

BAR  2.0  patří  ke  kompaktním  zvukovým lištám,  které  lze  položit  pod  televizor,  stejně jako je zavěsit na zeď. Ve druhém případě zde stačí k tělu soundbaru přišroubovat dva plastové úchyty, které se snadno zavěsí na dvě větší skoby. Tělo reprosoustavy je z masivního tmavě šedého plastu; přední část, kterou reproduktory vyzařují zvuk, a boky kryje drobně perforovaný plech. Vzadu je jeden čtvercový výstup bassreflexu a obvyklý výřez pro konektory. Kromě přípojky elektrické sítě to je především HDMI s protoko- lem ARC, představující hlavní variantu připojení k televizoru a jako její alternativa i optický Toslink pro digitální audio signál. Analogovou přípojku výrobce vynechal, což lze vcelku pochopit. Abychom našli televizní přijímač bez optického zvu- kového výstupu, byla by to asi malá „cesta do pravěku“ (samozřejmě televizního)… To spíše můžeme postrádat vstup HDMI pro připojení dalšího externího zdroje zvuku, ať už BD/DVD/ CD přehrávače, herní konzole, satelitního přijímače apod., či lepší využití portu USB. Ten zde sice je, ale slouží jen pro aktualizaci softwaru (přičemž „americká“ verze BARu ho využívá také pro přehrávání souborů). Uvnitř jsou podle údajů výrobce dva oválné širokopásmové reproduktory. Uprostřed horní strany reprosoustavy je sekce dotykových tlačítek pro zapnutí/vypnutí, zesílení a zeslabení zvuku a pro přepínání mezi jednotlivými vstupy. Tedy mezi HDMI, optickým digitálním vstupem a Bluetooth, jehož prostřednictvím lze přehrávat hudbu uloženou v mobilních zařízeních. Je možné ho ovšem využít i pro bezdrátový přenos zvuku z televizoru, novější modely takové řešení podporují.

JBL Bar 2.0 All-In-One

Podobě úsporné pojetí má také dálkový ovladač – poměrně štíhlá jednotka s pouhou pěticí ovladačů: zapnutí/vypnutí, TV, Bluetooth, zesílení/zeslabení zvuku a jeho vypnutí. Tlačítka jsou sice velmi chabě označena (prakticky nezřetelné šedé symboly na šedém plastu), ale při jejich počtu není nijak složité si jejich rozložení zapamatovat. Spárování BARu s mobilním telefonem či tabletem je opět jednoduché: tlačítko BT na dálkovém ovladači se podrží cca půl minuty, pak by se mělo v nabídce dostupných BT zařízení na displeji mobilu objevit i „JBL BAR 2.0“, což potvrdíme a oba přístroje se propojí. Při opakovaném zapnutí už kontakt nastane automaticky.

Zvuk soundbaru působí čistým, možná až trochu decentním dojmem, zkrátka hlubokých tónů není na rozdávání, a skutečné hutné basy spíše postrádáme. S ohledem na uvedenou reproduktorovou výbavu se tomu nelze příliš divit. BAR 2.0 tak najde uplatnění spíše v menších prostorách pro „televizní“ využití, hudební produkci bych chápal spíše doplňkově.

HODNOCENÍ
+ jednoduché zapojení i ovládání; přátelské cena, nejnižší v našem přehledu
- menší zastoupení hlubokých tónů; špatně čitelné označení tlačítek ovladače

Pošlete článek známému