Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Dvojnásobný mistr Evropy Tomáš Bábek: Už si nedokážu představit, že bych měl drátová sluchátka.

Peter Samuelis

18.03.2021

V anketě Sportovec roku 2020 se umístil na 10. místě. Mezi nejlepší sportovce Česka se probojoval díky titulu mistra Evropy na kilometrové trati s pevným startem a také díky stříbru z týmového sprintu. Řeč je o Tomáši Bábkovi, nejúspěšnějším českém dráhovém cyklistovi poslední dekády. Na krále českých velodromů jsme si připravili hned několik otázek o jeho přípravě. Ptal jsme se také na to, jak probíhá jeho spolupráce s populární audio značkou JBL.
Tomáši, celý rok 2020 jsi zřejmě podřídil přípravě na olympiádu v Tokiu. Jak se změnily tvoje priority po oznámení, že se Tokio posouvá na rok 2021? A co myslíš, bude letos ta Olympiáda?
Své priority jsem Tokiu 2020 podřídil již v roce 2018, kdy začala dvouletá kvalifikace. Tehdy jsem se rozhodl dát sbohem profesionálnímu keirinu v Japonsku a začal jsem se soustředit na to, abych po dobu dvou let vyjel dostatek bodů na OH 2020. To se nakonec podařilo, ale pak přišel přesun. Bylo to těžké, ale vzal jsem si z toho to pozitivní, tedy že mohu trénovat ještě o rok déle, a jedu dál. Olympiáda letos bude, tomu věřím, jen se musíme smířit s tím, že nepůjde o Olympijské hry v pravém slova smyslu. Zejména pro sportovce a pro diváky, kteří chtěli přijít osobně na místo.

V loni jsi se stal již podruhé mistrem Evropy. Můžeš nám popsat, jaká byla tvoje cesta ke zlatu? A které zlato má pro tebe větší hodnotu?
Byla to pro mě taková útěcha po zrušených OH a taky v podstatě jediný velký závod sezóny, takže mám velkou radost, že jsem uspěl. První zlato v životě je ale jen jedno a ten okamžik nikdy nezapomenu. Nastartovalo to moji kariéru a byl to velký dar za všechny ty roky snahy a beznaděje při návratu po mém velkém úrazu.

Za tvůj výkon na kilometrové trati ti byla na krk pověšena zlatá medaile. Od značky JBL jsi nejenom za tento titul, ale i za dlouhodobou spolupráci, dostal dárek. Byl jím nejvýkonnější přenosný reprák JBL Boombox 2. Co na něj říkáš?
Nemám slov, ten reprák je naprostá pecka! Vždy jsem si ho přál a teď ho mám, za to děkuji. Tušil jsem, že bude super, ale ještě předčil moje očekávání. Hraje neuvěřitelně a má úžasnou výdrž. A jako bonus plave ve vodě. Takže si asi dovedete představit, jakou parádu dělá u nás v týmu. No a doma na něm moje malá Emilka pořád poslouchá basové songy a tancuje.

Tomáš Bábek

Momentálně se opět připravuješ na olympiádu v Tokiu. Na tvém Instagramu fanoušci vidí, že v posilovně nebo na trenažéru tě doprovází hudba. Můžeš lidem popsat, jaké produkty využíváš při tréninku? Posloucháš hudbu i na samotném velodromu?
Nejvíce jsem si oblíbil sluchátka JBL Under Armour True Wireless Flash, a to proto, že jsou malá, vodotěsná a hrajou stejně dobře jako velká sluchátka na uši. Ke sportu naprostá bomba, používám je hlavně při zahřívání a před závodem, abych se dostal do flow. A když jdu na to, tak je jen vycvaknu z uší a hodím trenérovi do kapsy.

Jak jsi už sám naznačil, trend v oblasti sluchátek jde velmi rychle směrem ke True Wireless. Zkusil bys popsat hlavní rozdíly mezi klasickými sluchátky na uši a True Wireless sluchátky?  
To je zajímavá otázka. Teď jsem si uvědomil, že už si nedokážu představit, že bych měl klasická drátová sluchátka. Vybavuju si, že mi vždy vadilo, jak se zamotaly. To teď vůbec neřeším. Neřeším ani nabíjení, protože je nabíjí krabička, do které je dám vždy, když doposlouchám, a díky tomu je vlastně ani nemůžu ztratit, takže je to geniálně vymyšlené. Jediné, co musím jednou za čas udělat, je nabít tu krabičku.

Tomáš Bábek

Co ty a hudba v mimosportovním životě?
Hudba je pro mě něco, díky čemu se cítím dobře. Mám rád rytmus a melodie, asi jako většina lidí. Dostává nás to totiž do přítomného okamžiku a tam je nám nejlépe, akorát si to neuvědomujeme. Samozřejmě čím kvalitnější je zvuk, tím lepší je prožitek z poslechu.

Spolupráce s JBL začala již v roce 2016. Pamatuješ si na svůj první JBL produkt a jak ta spolupráce vlastně vznikla?
Ano, můj první produkt byl JBL Xtreme první generace. Přišel mi jako super reprák, tak jsem se ozval JBL. Zjistil jsem, že pan jednatel „Stano“ a vlastně celé české zastoupení má blízko ke sportu a podporuje jej. Tak jsem přijel na schůzku a začali jsme spolupracovat. Dneska už je mezi sportovci jméno BABSON a JBL neodmyslitelně spojeno.

Tomáš Bábek

Připravuješ v spolupráci s JBL taky něco pro svoje fanoušky?
Ano, několikrát do roka děláme s JBL soutěže o produkty a zájem je vždy obrovský. Hrozně se mi líbí, že je JBL úspěšná značka, ale zároveň je velkorysá a stará se o svoji komunitu a fanoušky. Myslím, že brzo zase uděláme soutěž a mohla by být o v současnosti trendová True Wireless sluchátka!

Vypadá to, že i fanoušci si přijdou na svoje. Tomáši, přejeme hodně síly do dalšího tréninku a hlavně pevné zdraví tobě i tvojí rodině. Jestli chceš něco popřát nebo vzkázat fanouškům, teď máš prostor.
Děkuji, budu všechno dělat nejlépe jak umím. Všem fanouškům bych chtěl popřát, aby si v této době vážili maličkostí, dělali věci, co jim přináší radost, jako třeba poslech hudby, ten se snad nezakáže nikdy nikomu. Je teď sice trochu náročnější období, ale každá těžká situace je zkouška a hlavně příležitost pro rozvoj a posun vpřed. V komfortu a bez úsilí se ještě nikdo nikam neposunul.

Pošlete článek známému