Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Filmovo-hudební kvarteto

High & Style

12.01.2018

Čas receiverů a soundbarů je tu. Když se začnou hlásit novinky z této kategorie o slovo, znamená to, že poslední svátky roku jsou "na spadnutí". Tentokrtá jsem si dotáhl do poslechovky hned čtveřici soundbarů zvučeného výrobce JBL. Už v minulosti jsem jich měl možnost několik otestovat a zvědavě sem tedy vybaloval jeden za druhým a připojoval je ke zdrojům obrazu a zvuku.
Začal sem pěkně popořádku základním modelem JBL Bar Studio. Jde o nástupce končícího modelu Boost TV. Kompaktní balení prozrazuje, že půjde o sólo reproduktor bez subwooferu. V balení je kromě základního napájecího kabelu a dálkového ovládání i jeden kus optického a 3,5 mm káblíku. HDMI propojovací kabel součástí balení není a je třeba si ho obstarat. Kompaktní soundbar má na délku 614 mm a tak je poměrně skladný a umístitelný i na menší stolek. Součástí balení je i instalační souprava pro upevnění na stěnu. Konstrukci všech čtyř modelů tvoří perforovaný kovový skelet, který zabezpečuje optimální šíření zvuku do prostoru. Uprostřed je osazené drobné firemní logo JBL. Základní model nenabízí informační display, který se u vyšších modelů zobrazuje v pravé čelní části za kovovou mřížkou, ale jen světelné bodové LED diody zobrazující se vždy na krátký čas v levém rohu. 

JBL Bar

Zadní panel JBL Bar Studio obsahuje všechny možnosti připojení, jaké si může uživatel v dané kategorii přát. Je tu jeden optický vstup, jeden 3,5 mm analogový vstup, vstup na USB a též jeden HDMI výstupní konektor s podporou ARC. Pripojit se je možné i vzduchem přes bluetooth, což je fajn, pokud se rozhodnete zaposlouchat se do oblíbených skladeb uložených na svém chytrém zařízení. Ten funguje do deseti metrů, ale potom se firemně odpojí, aby nedocházelo ke sníženému kvalitativnímu přenosu a sekání.

Ze zvukové stránky je na tom už i základní model poměrně slušně. Nabízí vícero vyladěných zvukových režimů včetně prostorového surroundu. Bar Studio je osazený dvojicí 2-palcových wooferů a stejným počtem 1,5-palcových tweeterů. I přes absenci externího subwooferu produkuje obstojné basy. U akčních scén, samozřejmě, na vyšší modely ztrácí, ale bavíme se o základní verzi určené do menšího prostoru a tu si jednoznačně svou úlohu plní příkladně. Dialogy jsou čisté a dobře separované od ostatních zvuk. Výkon soundbaru je rovných 30 W, což sice nepůsobí právě přesvědčivě, lae ve skutečnosti s přehledem překonává jakýkoliv integrovaný zvukový systém plochého panelu. 

JBL Bar

JBL Bar 2.1 je, jako už označení naznačuje, vybavený i externím bluetooth subwooferem osazeným 6,5“ basovým měničem, který se napáruje automaticky při zapnutí. Samotný zvukový panel je designově totožný s menším modelem, ale na délku už měří bez 35 mm jeden celý metr. Je osazený čtveřicí 2,25 mm středových měničů a dvojicí 1,25“ výškových reproduktorů. Celkový výkon systému je slušných 300 W a je to i pořádně cítit. Na basech je to pěkná nádílka hřmotu a dunění. Zadní konektivita je oproti základnímu modelu doplněná o jeden HDMI vstup. Zvuk je, samozřejmě, citelne plnější a má – slangově řečeno – lepší drajv a koule. Pro standardní panelákové obýváky je to optimální volba, jak vyždímat ze svého televizoru maximum a užít si i celkem slušný dvoukanálový poslech obohacený o dunění subíka. Obsah balení je totožný s modelem JBL Bar Studio.

Další v pořadí je JBL Bar 3.1. s podporou 4K UHD zařízení. Bohatá nádílka šesti 2,25 mm střednětónových měničů a trojice 1,25“ výškových kalot plus pořádného subwooferu s průměrem 10“ mu dává celkový výkon 450 W, což už postačuje na ozvučení většího obýváku. Subwoofer se při zapnutí spáruje s hlavní jednotkou stejně automaticky. Devět reproduktorů se podařilo upravit do těla s délkou 1 018 mm. Úroveň produkovaného hluku při maximálním vybuzení udává výrobce až 103 dB, což je na vytvoření představy téměř úrovně živého rockového koncertu. Zadní plejáda konektorů je rozšířená o další dva HDMI vstupy. Spolu máte teda k dispozici 3 HDMI s možností připojení 4K komponentů, jeden HDMI (ARC) výstup, optiku, 3,5 mm jack a USB podporující přehrávání hudby. Zvukově je, samozřejmě, opět o něco vyspělejší. Jednoduše ještě víc detailův a rachotu při akčních scénách. V balení potěší i jeden kus propojovacího HDMI kabelu, který sem u nižších modelů v krabici nenašel.

JBL Bar

Základní funkce jako zapnutí/vypnutí, ovládání hlasitosti a přepínání vstupů je možné ovládat tlačítky na vrchní ploše soundbaru stejně u všech čtyř testovaných modelů. Ostatní nastavení jsou v plné režii dálkového ovládání. Zadní USB2 vstup, kterým jsou modely osazené, slouží k přehrávání hudebních souborů z paměťových klíčů. Po zasunutí USB se na displayi zobrazí searching a následně se automaticky spustí přehrávání skladeb v abecedním pořadí nebo podle číselného pořadí skladeb. Zvukový panel dokáže zobrazit maximálně 15 číselných nebo anglických znaků pro strohý, ale postačující přehled o přehrávané skladbě. Podpora zvukových formátů je vymezena na základní soubor MP3 a wav. Já bych si však celkem klidně vyzkouše i nějaký bezztrátový formát, jelikož minimálně nejvyšší z testovaných modelů s certifikací 4K se ani za hudební reprodukci nemusí stydět. 

Prakticky v čase uzávěrky ke mně dorazil i nejvýkonnější vlajkový model do filmovo-hudobního kvarteta. A věru čekat se vyplatilo. JBL Bar 5.1 nabízí plnohodnotný prostorový zvuk s minimálním množstvím kabeláže a špičkovým zvukem. Nárůst výkonu oproti Bar 3.1 o 60 wattů na konečných 510 wattů není to podstatné. Dvojice odnímatelných bezdrátových reproduktorových satelitů je standardně připojena k tělu soundbaru, který jim slouží i jako nabíjecí kolébka. Po odpojení se automaticky spojí s mateřskou lodí, podobně jako subwoofer, a následně začnou generovat čistý prostorový zvuk. Jejch důmyslná konstrukce jim umoňuje horizontální nebo vertikální umístění vzhledem k možnostem interiéru. Na dálkovém ovladači přibyla tlačítka pro zvýraznění nebo utlumení prostorových efektů, ale i kalibrace reproduktorů. Pro její uskutečnění je potřeba k základně v pravé části po odpojení prostorového reproduktoru připojit přes 3,5 mm vstup přibalený kalibrační mikrofon. Ten třeba umístit v úrovni hlavy a spustit kalibraci třísekundovým přidržením tlačítka na dálkovém ovladači. Nastavení trvá odhadem necelou minutu a zvukový posun v oblasti místa poslechu je slyšitelně lepší. Z pětice předvolených režimů sem si nejvíc užíval, samozřejmě, ten filmový. Režim voice perfektně vytáhne dialogy, music přidá na výškách a basech, sport a standard jsou příjemným doplněním.  JBL Bar 5.1 má podporu nejpoužívanějších digitálních vícekanálových formátů dekódování prostorového zvuku. Využívá technologie Dolby Digital, Dolby Pro Logic II a též DTS. Není to tak dávno, co sem rozprodal svoje 5.1-kové domácí kino v cenovce několika násobně převyšující JBL Bar 5.1, takže jistou zvukovou referenci mám stále v paměti. Dnes bych po otestování vlajkové lodi od JBL do standardního bytového obýváku o rozloze 20-25 m2 určitě kvůli filmovému zážitku netahal kabely, šest reproduktorů a receiver. Tu je JBL Bar 5.1 skutečně silný. Na častější poslouchání hudby bych však doporučoval sáhnout raději po klasickém zosíku a páru pěkných dřevěných kabinetů. Nejvyšší model oproti ostatním nabízí ještě jednu moderní funkci. JBL SoundShift umožňuje okamžité přepínání mezi zvukem z televizoru a zvukem spárovaného telefonu nebo tabletu.

JBL Bar

Pro většinu televizorů LG, Samsung, Sony a Vizio reagují zvukové panely na vlastní dálkový ovladač. Pro ty ostatní je tu možnost poměrně nekomplikované konfigurace. Zbavíte se tak jednoho dálkového ovládání, ale jen na ovládání základních povelů. Pro většinu ostatních nastavení se vám originál ovladače od soundbaru hodí, takže ho doporučuju mít pro jistotu po ruce. Zapnutí soundbaru probíhá automaticky při detekci zvukového signálu i když využíváte pro připojení optiku, což je neobvyklé, ale rozhodně fajn. Přes konektor   HDMI ARC je taková opce samozřejmostí.

Testovaná čtveřice mě rozhodně nezklamala. Na začátku sem byl nadšený ze základního modelu, ale - jak se říká - s jídlem roste chuť. Tak sem si postupně užíval každý přidaný měnič a nárůst výkonu s přechodem na vyšší modely. Celkem na závěr si mě získal topmodel JBL Bar 5.1 s magickým výkonem 510 W, ale hlavně s odnímatelnými satelity s vlastní baterií pro dosažení skutečného pětikanálového zvuku v bezkonkurečném kompaktním balení bez kabelů.

Pošlete článek známému