Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Harman/Kardon FLY ANC vs JBL Club 950BT NC. Ktoré si vybrať?

TechBox

02.07.2020

Sluchátka jsou v dnešní době důležitým doplňkem mnoha lidí. Někdo má v oblibě téměř neviditelné špunty do uší, jiný nedá dopustit na velké, které mu zakryjí celé uši a odříznou ho od okolí. Jak se říká, sto lidí, sto chutí. Pokud přemýšlíte právě nad on-ear (resp. over-ear) sluchátky, je docela možné, že se váš výběr zúžil na tyto dva modely. Harman Kardon FLY ANC a JBL Club 950BT NC.
Jaký je rozdíl mezi sluchátky Harman Kardon FLY ANC a JBL Club 950BT NC? Na první pohled hodně odlišností nenajdeme. Mají 40 mm měniče, oba jsou bezdrátové modely (s možností připojení ke zdroji signálu přes 2,5 mm audio konektor), mají nadčasový design a obě nabízí značka, která má za sebou dlouhá léta zkušeností.

Design a zpracování
Testované modely už na první pohled působí solidním dojmem, o skvělé kvalitě zpracování se přesvědčíte okamžitě, jakmile je vezmete do rukou.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Sluchátka Harman Kardon FLY ANC (dále jen HK) jsou i bez pohledu do specifikací menší a lehčí. Ovládání mají dole na pravé straně mušle, na levé je umístěn pouze port k nabíjení. Bohužel firma šetřila a osadila zastaralý typ nabíjení přes microUSB. Každá mušle je na vnitřní straně označena velkým L a R.

Zapínám Bluetooth, po pár sekundách mám sluchátka spárovaná se smartphonem. Zatímco hledám a stahuji aplikaci My harman/kardon Headphones (Android, iOS), zapínám hudbu a užívám si první tóny. Hmm, nehrají vůbec špatně!

JBL Club 950BT NC (dále jen JBL) jsou masivnější a těžší. Na rozdíl od HK mají ovládání rozděleny na obou mušlích. Na pravé najdeme přepínání skladeb, play/stop, resp. přijetí/ukončení hovoru. Pod nimi je tlačítko pro zvýraznění basů a USB-C port k nabíjení.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Na levé mušli je tlačítko on/off a tlačítko Bluetooth. Vedle něj se nachází tlačítko Smart Ambient. Jím si aktivujete funkci Ambient Aware nebo TalkThru - podle toho, co si nastavíte v aplikaci My JBL Headphones (Android, iOS). Zároveň delším podržením spustíte ANC. Obě mušle jsou uvnitř označené L a R. Párování probíhá bez problémů a hned také zkouším jak hrají. Hmm, znějí velmi dobře!

Pokud bych měl v krátkosti popsat vzhled sluchátek, tak v případě HK bych použil slovo klasický konzervativní design a u JBL moderní a akční.

Harman Kardon FLY ANC 1:1 JBL Club 950BT NC

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Pohodlí
HK jsou přesně o 91 gramů lehčí než JBL a je to opravdu cítit. Nejen v ruce, ale i při nasazení na uši. JBL mají větší náušníky, které zakrývají celé ucho, pocitově se mi zdá jejich polstrování lepší a příjemnější na dotyk než v případě HK. Připomínám, že rozdíly nejsou velké a kdybyste měli v ruce pouze model od HK, určitě byste mu nevytkli kvalitu materiálu.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Testovaná sluchátka jsou vyrobena z ušlechtilých materiálů a pohodlně sedí na uších. Kožený hlavový pás a hliníkový kryt sluchátek dávají každému modelu vlastní styl, ale hlavně se postarají o pohodlí při poslechu a odolnost při dlouhodobém používání.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Mosty sluchátek jsou kvalitně polstrované. Díky tomu by vás neměly tlačit ani po delším používání, je třeba si však uvědomit, že mít na hlavě 281, resp. 372 gramů budete cítit, i když vám výrobce tvrdí, že zapomenete, že je máte nasazené.

Harman Kardon FLY ANC 2:1 JBL Club 950BT NC

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Kvalita zvuku
Sluchátka si kupujeme proto, aby nám přinášely radost z hudby, hraní her či zážitek ze sledování filmů. Každé ze sluchátek jsem nechal vyhrát zhruba 30 hodin, než jsem si sedl a porovnal vybrané písně (vážná hudba, pop, rock, jazz, house a filmovou hudbu).

Porovnávaná sluchátka hráli velmi podobně, i když samozřejmě několik rozdílů jsem zachytil.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

HK: Vivaldiho zprostředkovaly sluchátka s mírným plechovým zvukem, kde byly středy příliš v popředí a výšky zněly místy zkresleně. Zato Billie Eillish hrála famózně, s poctivou porcí basů. Pecka od Steely Dan, radost poslouchat. Pěkné prostorové podání s množstvím detailů. Píseň So What od Davise šuměla o něco víc, než jsem zvyklý, ale přesto byl zážitek poslouchat toto mistrovské dílo. Krásné basy, perfektní práce činelů a nezaměnitelný saxofon. Lost frequency si s těmito sluchátky užijete, máte pocit, jako byste byli ve studiu a živě slyšeli tuto skladbu. Hans Zimmer je famózní. Přináší do sluchátek dynamiku a stupňující se napětí až se přistihnu, že při konci zadržuji dech.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

JBL: Vivaldi podán famózně, s krásnou dynamikou a prostorem. Billie Eillish nezklamala, avšak oproti HK byl více zastřený vokál a dostávalo se mi méně basů. Steely Dan zní i zde výborně, k dobře ozvučené basové kytaře jsem získal slušnou porci vyšších tónů, které mi připomněly poctivý gramofonový zvuk. Při písni od Milese Davise jsem i pozapomněl, že mám hodnotit zvuk, ne píseň. Prostor + dynamika = husí kůže. Lost frequency přinesou oproti HK více detailů, avšak píseň mě nestrhne až tak, jako v případě HK. Chybí mi tu ten správný drajv. Hans Zimmer mě opět přináší do strhujícího filmu Inception a strhující zvuk se vyrovná tomu z kina.

Jak vidíte, jde o velmi těsný souboj, bod nakonec dostává JBL.

Harman Kardon FLY ANC 2:2 JBL Club 950BT NC

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Ovládání
HK sdružil ovládání do pravé mušle. První tlačítko shora je určeno k zapnutí/vypnutí sluchátek. Nestlačuje se, ale posouvá nahoru. Takové řešení se mi líbí. Další tlačítka + a - ovládají hlasitost, mezi nimi se nachází play/stop tlačítko, kterým se při telefonování dá přijmout/ukončit hovor. Pokud ho rychle dvakrát stisknete vyvoláte hlasového asistenta Siri a Bixby (ne Alexa a Google - ty se aktivují jiným způsobem).

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Následuje 2,5 mm jack na kabelové propojení se zdrojem signálu. Předposlední tlačítko Bluetooth slouží pro spárování se zařízením, posledním tlačítkem se aktivuje a deaktivuje ANC.

HK zajímavě vyřešil vyvolání hlasového asistenta Alexa a Google. Přiznám se, že mi dost dlouho trvalo, než jsem ho našel. Aktivujete si ho přejetím prstu po nápisu harman/kardon na jedné nebo druhé mušli. Výběr preferované služby si nastavíte v aplikaci.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

JBL rovnoměrně rozdělilo tlačítka na obě mušle (viz text k obrázku dole), kromě toho se na levé mušli nachází velké tlačítko sloužící k interakci s hlasovými službami Amazon Alexa a Google Assistant. I v tomto případě si vyberete svého asistenta v aplikaci.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Pokud používáte zařízení od Apple, i v tomto případě si můžete vyvolat hlasového asistenta Siri (resp. Bixby) rychlým dvojitým stisknutím tlačítka play/stop.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Obě řešení ovládání jsou zajímavé a vcelku jim není co vytknout. Dal jsem bod JBL, rozdělení tlačítek na obě mušle se mi zdá lepší volba, stejně jako vyvolání hlasového asistenta velkým tlačítkem na levé mušli. Kromě toho, JBL má toho v nabídce více.

Harman Kardon FLY ANC 2:3 JBL Club 950BT NC

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Aktivní potlačení hluku
Žádný člověk nežije ve zvukotěsné místnosti. Hluk prostě patří k našemu životu, tak jako množství jiných více, či méně příjemných věcí. Šikovní inženýři přišli na způsob, jak potlačit hluk na pozadí do takové míry, aby nás nevyrušoval. I námi testované sluchátka disponují funkcí ANC.

Sluchátka vybavené touto funkcí snižují nežádoucí nízkofrekvenční šumy díky elektronice. Okolní zvuk je snímán mikrofony, systém následně generuje šum, který je otočený o 180 stupňů a vytváří tak protihluk, který eliminuje většinu příchozích zvuků.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

ANC se na sluchátkách od HK aktivují stisknutím tlačítka na pravé mušli. Filtr hluku se zapne zhruba po jedné sekundě.

Potlačení hluku na JBL provedete pomocí tlačítka Smart Ambient tak, že ho podržíte na několik sekund. I v tomto případě se ANC zapne/vypne asi po vteřině.

U ANC je třeba si uvědomit, že to není zázračná technologie, která vás stoprocentně izoluje od zbytku světa. ANC si nejlépe poradí při monotónních zvucích, například v letadle. Metr od manželky, která nadšeně telefonuje s přítelkyní, to už tak super není. (Kolega vzkauje, že ani v případě plačícího miminka.)

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Takže - ANC je super funkce, je dobře mít ji, ale nelze čekat, že vám přinese opravdové ticho. Už jen proto ne, že pokud je aktivována, ve sluchátkách (HK i JBL) je slyšet mírný šum.

Výsledky aktivního potlačení hluku jsou v tomto případě natolik vyrovnané, že bod si zasloužil oba modely.

Harman Kardon FLY ANC 3:4 JBL Club 950BT NC

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Jiné funkce
V této kategorii vyhrávají na celé čáře sluchátka JBL. Na rozdíl od HK totiž nabízejí nejen ANC, ale i další dvě funkce: Ambient Aware a TalkThru. Ambient Aware je určena na vnímání okolí, t. j. okolních zvukových vjemů, které by se vám jinak do uší nedostali. Po stisknutí tlačítka Smart Ambient na levé mušli začnou vnější mikrofony přijímat zvuk okolí a mísit ho s přehrávaným zvukem. Tato funkce je dobrá na to, abyste v rušném prostředí mohli poslouchat nejen hudbu (podcast apod.), ale zároveň měli přehled o okolí. Zjednodušeně, jako byste neměli na uších sluchátka, ale poslouchali přes reproduktor.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Díky funkci TalkThru zas budete moci komunikovat se svým okolím, aniž jste sluchátka sundávali z hlavy. Aktivované TalkThru snižuje hlasitost hudby a zesiluje vnější hlasy.

I když se tyto obě funkce zdají být podobné, není to tak. Já osobně jsem častěji využíval první z jmenovaných funkcí.

Další funkcí, kterou vám nabídne jen JBL je samostatné tlačítko zesílení basů. Najdete ho na pravé mušli a pokud vám v nahrávce chybí basy, stačí jej aktivovat a dostanete zvuk, který vás posadí do sedačky.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC


JBL má kromě ekvalizéru i zajímavou nadstavbu Stage+. Ta umožňuje přístup k prostředí klubových hvězd jako Tigerlily, Armin van Buuren, Nicky Romero, Sunner James a Ryan Marciano. Já osobně jsem jejich zvukové profily nepoužíval, ale určitě se najde množství posluchačů, které to potěší.

Oba testované modely podporují multikonektivitu - vícenásobné párování se dvěma zařízeními. To vám umožní bezproblémové přepínání mezi nimi. Pokud se například díváte film na notebooku a někdo vám zavolá, sluchátka se automaticky přepnou a vy můžete přijmout hovor.

Harman Kardon FLY ANC 3:5 JBL Club 950BT NC

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Verdikt
Očekával jsem, že půjde o těsný souboj, ve skutečnosti to bylo ještě těsněji. HK si mě získaly menší hmotností a mnohem lepším pocitem při jejich používání. Hudebně určitě nezklamou u moderních žánrů, u jazzu a vážné hudby místy zaváhají, není to však nic hrozného.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

O poznání těžší JBL mě na hlavě tlačily a při jejich snímání z uší jsem musel používat obě ruce. Takový silný přítlak má jejich konstrukce. Tento model však hraje o něco lépe, přináší více funkcí, nabíjí se přes moderní USB-C port a nabízí delší výdrž na jedno nabití.

Harman/Kardon Fly ANC vs. JBL Club 950NC

Harman Kardon FLY ANC 3:6 JBL Club 950BT NC

Právě proto se stávají vítězem tohoto souboje sluchátka JBL Club 950BT NC. Nicméně je třeba dodat, že i sluchátka Harman Kardon FLY ANC mají co nabídnout. Poskytnou vám kvalitní reprodukci zvuku, nízkou hmotnost a klasický design.

Pošlete článek známému