Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Hudbu si mužete vzít s sebou

Chip

31.05.2019

Přenosný Bluetooth reproduktor si můžete snadno přenést kamkoliv, kde chcete poslouchat oblíbenou hudbu, ať už ji budete poslouchat v garáži, na zahradě nebo třeba v parku. Kvalita těchto přenosných zdrojů hudby se neustále zvyšuje a některé modely, například od JBL nebo Ultimate Ears, se reprodukcí přibližují vyšší třídě klasických reproduktorů. Bluetooth reproduktory nabízí o mnoho lepší zvuk než smartphony či přenosné počítače, ale na rozdíl od klasických reproduktorů nepotřebují kabely a napájení, takže je možné je snadno přenášet. Díky vestavěné baterii navíc dokážou na cestách přežít i celý den.
Bluetooth reproduktory mají různé podoby, od velmi ma- lých krabiček až po sestavy s hmotností několika kilogramů. Proto jsme tentokrát náš test rozdělili podle jejich hmotnosti na zařízení vážící méně než 1,5 kilogramu a na těžší váhovou kategorii. Klasické lehké Bluetooth reproduktory váží většinou okolo půl kilogramu a snadno se vejdou do batohu nebo i do kapsy, tvarem i hmotností pak vesměs připomí nají půllitrovou plechovku od piva. Na druhou stranu neu- stále vzrůstá obliba větších a těžších reproduktorů, jejichž hmotnost přesahuje 1,5 kg a které jsou ideální pro snadné a rychlé ozvučení večírku nebo rozlehlejší místnosti. Horší mobilitu bohatě nahradí silnějším a kvalitnějším zvukem.

Víc než jen bezdrátový poslech hudby
Moderní Bluetooth reproduktory se neomezují pouze na pře- hrávání hudby, ale nabízejí řadu dalších atraktivních funkcí. Z pohledu uživatele mobilních technologií je obzvlášť atraktivní možnost dobíjení telefonu nebo tabletu z baterie reproduktoru. 20 ze 44 testovaných reproduktorů obsahuje USB port, jehož prostřednictvím lze snadno dobít smartphone nebo tablet. In- tenzita nabíjecího proudu ale stačí pouze na pomalé dobíjení.

Zatímco většina testovaných reproduktorů dokáže spolupracovat s hlasovou asistentkou Siri, některé modely, jako například Ultimate Ears Megablast nebo JBL Xtreme, dokážou spolupracovat i s hlasovými asistenty Amazon Alexa nebo Google Asistent. Reproduktor Megablast lze dokonce zapo- jit i do Wi-Fi sítě, což znamená, že jej můžete používat nejen při cestách, ale v rámci domácí sítě, kde poslouží stejně dobře i pro ovládání prvků chytré domácnosti.

Většina testovaných zařízení pracuje pouze v režimu mono- reprodukce. 19 testovaných Bluetooth reproduktorů podporuje multi-room instalaci do různých pokojů, takže je lze použít i jako základ domácího zvukového systému s možností přehrávání různého obsahu v různých částech bytu. Většinu reproduktorů s podporou multi-room režimu lze navíc kombinovat se stejným modelem a přepnout je do režimu stereoreprodukce.

JBL Xtreme 2

Nejdůležitější je dobrý zvuk

Přídavné funkce majitele Bluetooth reproduktoru potěší, ale nejdůležitější vlastností tohoto typu zařízení je především kvalitní reprodukce hudby. Většinu obyčejných posluchačů zajímají spíš čisté výšky a středy a dostatečně hluboké basy než prokreslenost nástrojů hrajících na pozadí nebo dynamický rozsah reprodukované hudby. Nejvyšší zvukovou kvalitu z testovaných Bluetooth reproduktorů nabízí JBL Xtreme 2. Naši testeři označili zvuk vítězných reproduktorů s hmotností vyšší než 1,5 kg jako čistý, příjemně mohutný a velmi detailní. Skvělou reprodukci zajišťují kvalitní měniče a perfektní zpra- cování, avšak s cenou 6 490 Kč se také jedná o jedny z nejdražších reproduktorů v testu. To, že vysoká cena automaticky neznamená i vysokou kvalitu, jsme poznali například u modelů Creative Labs iRoar Go nebo Riva Turbo X. Tato zařízení stojí 4–5 tisíc korun, ale v našem testu získaly pouze hodnocení „dostatečný“ (4,3, resp. 4,1).

Na druhou stranu ale existují i Bluetooth reproduktory s cenou pod 4 000 Kč, které nabízí o poznání lepší zvuk. Obzvlášť se nám líbil reproduktor LG PK7 (s cenou okolo 3 700 Kč), který zároveň se slušnou cenou přináší i vynikající zvuk. Zvuk těchto reproduktorů je vyvážený a zařízení si výborně poradí s různými hudebními styly, zároveň však není tak dynamický a mohutný jako u vítězného modelu. Zajímavou cenu okolo 1 000 Kč mají také reproduktory LG PJ3, ale kvůli poněkud slabšímu zvuku odkazujeme potenciální zájemce spíše na vyšší a lepší model PK7.

Co se týče zvuku, v naprosté většině případů existuje zásadní rozdíl mezi zvukovou kvalitou drahých a levných reproduktorů. Kvalitu zvuku logicky ovlivňují i rozměry a hmotnost zařízení. Během testu jsme si potvrdili, že těžší reproduktory hrají lépe než ty lehké. Celkové hodnocení kvality reprodukce zařízení s hmotností převyšující 1,5 kilogramu se pohybuje výhradně v rozsahu „výborný“ (od 1,0 do 2,1). To je důkazem, že kvalitní zvuk musí být podpořen dostatečnou masou reprobeden. V tomto bodě si ale musíte rozmyslet, jak často a jak daleko budete bezdrátový reproduktor přenášet, protože 1,5 kilogramové zařízení se nepříjemně pronese. Zkrátka řečeno, těžší reproduktory mají kvalitnější zvuk, ale horší mobilitu.

JBL Charge 4

Praktické funkce reproduktorů

Z hlediska výbavy si většina testovaných reproduktorů odnáší pochvalu. I modely na nižších příčkách našeho testu, jako například Grundig GSB 150, získaly stále velmi dobrou známku 2,6. Nejvyšší hodnocení z hlediska výbavy získaly reproduktory značek Anker a Libratone, konkrétně modely SoundCore Flare+ a Zipp Mini 2. I když oba reproduktory obdržely stejnou známku z hlediska výbavy, jejich funkce se poněkud liší. Obě zařízení disponují vstupním 3,5mm audiokonektorem a lze je použít i pro hlasitý odposlech telefonu. Spolupracují s externími hlasovými asistenty a je možné je řetězit s jinými repro- duktory stejného typu. Reproduktor Zipp Mini 2 má navíc i USB vstup pro přímé přehrávání hudby z USB flash disku, možnost snadného párování prostřednictvím NFC čipu, lze jej zapojit do domácí Wi-Fi sítě a navíc podporuje moderní kodek aptX. Tento audiokodek má za úkol zajistit vyšší kvalitu přenosu a reprodukce než je běžná při standardním Bluetooth připojení. Anker SoundCore Flare+ splňuje požadavky standardu IPX7 a dokáže tak bez poškození přestát i 30minutové ponoření do hloubky 1 metru. Díky o něco nižší hmotnosti (790 oproti 1 100 gramům) je Anker lépe přenosný než Libratone.

Zajímavou výbavu za rozumné peníze nabízí další reproduktor ze stáje Anker, konkrétně model SoundCore Boost. Za cca 2 200 Kč ve výbavě nechybí NFC čip pro snadnější párování s mobilním telefonem nebo tabletem a příjemná je i odolnost vůči vodě na úrovni IPX5. Praktická je možnost využít reproduktor i jako powerbanku pro nouzové dobití telefonu. Milovníci designu by neměli přehlédnout krásný reproduktor JBL Pulse 3. Kromě vynikajícího zvuku a příjemně kompaktních rozměrů 223 × 92 × 92 mm obsahuje i praktický LED indikátor stavu baterie a poslouží i jako lávová lampa.

JBL Pulse 3

Dlouhá výdrž je povinností

Vedle kvalitní reprodukce a co nejlepší funkční výbavy musí Bluetooth reproduktory vydržet co nejdéle přehrávat hudbu na baterii. I proto hraje výdrž na akumulátor zásadní roli v našem hodnocení. V grafu nalevo najdete srovnání zařízení jak s hmotností do 1,5 kg, tak i reproduktorů vyšší váhové katego- rie, které nabízejí nejdelší výdrž. Výdrž na baterii standardně měříme při hlučnosti 75 dB.

Lehčí reproduktory vydrží na baterii pracovat déle než ty velké a těžké. S výjimkou modelu JBL Xtreme 2 nedokáže žádný z těžších testovaných reproduktorů dosáhnout výdrže na úrovni 20 hodin. Na druhou stranu trojice nejlepších lehkých reproduktorů zvládne na jedno nabití přehrávat hudbu celý den. U těžších Bluetooth reproduktorů se pak počítá s tím, že budou převážně umístěny stacionárně a v dosahu elektrické zásuvky. Výjimkou je zde vítězný model JBL Xtreme 2, který na baterii dokáže při 75 dB přehrávat hudbu celých 22 hodin a 12 minut a je tak téměř srovnatelný s výdrží nejlepších kompaktních modelů.

Menší a lehčí Bluetooth reproduktory se také rychleji dobíjejí. Zařízení Creative Labs Omni se plně dobije již za necelé dvě hodiny, ale vydrží pracovat jen lehce přes sedm hodin. Plné doplnění akumulátoru zabere u většiny lehkých reproduktorů tři až čtyři hodiny. Výjimkou je vítězný model Ultimate Ears Megaboom 3, jehož akumulátor se plně dobije již za 2 hodiny a 24 minut, přičemž reproduktor poté zvládne přehrávat hudbu těžko uvěřitelných 27 hodin a 47 minut. Tento výsledek mu vynesl absolutní hodnocení z hlediska mobility a výrazně pomohl reproduktoru k vítězství v našem testu.

JBL Speaker

Reproduktory pro různé účely

Při výběru nového Bluetooth reproduktoru je nakonec nejdůležitější si uvědomit, k čemu a jak jej budete používat. Naši výsledkovou tabulku jsme tentokrát rozdělili do dvou kategorií podle hmotnosti zařízení – na lehké mobilní reproduktory a na modely těžší než 1,5 kilogramu, které vesměs nabízí plnější a kvalitnější zvuk, ale nehodí se pro časté přenášení. Celkovým vítězem se s dokonalým zvukem, ohromnou výdrží na baterii a bohatou funkční výbavou stal velký reproduktor JBL Xtreme 2. Jeho nevýhodou je opravdu vysoká hmotnost 2,36 kilogramu a samozřejmě i poněkud vyšší cena 6 490 Kč. Díky podpoře multi-room režimu je to ale ideální partner pro ozvučení večírku a  poslouží i jako náhrada za plnohodnotnou stereosoupravu. Vítězství v kategorii lehkých Bluetooth reproduktorů si tentokrát přes absenci podpory kodeku aptX a Wi-Fi odnáší zařízení Ultimate Ears Megaboom 3. Tyto nedostatky vyna- hrazuje skvělou mobilitou, tedy kombinací nízké hmotnosti 925 gramů a dlouhé výdrže na baterii. Samozřejmostí je i výborná zvuková kvalita a výbava.

Mobilní Bluetooh reproduktory s hmotností přes 1,5kg
  • JBL Xtreme 2
  • Dockin D Fine+
  • Marshall Kilburn II
  • LG PK7
  • JBL Xtreme
  • Anker SoundCore Zero
  • Harman/Kardon Go+Play
  • Marshall Kilburn

Mobilní Bluetooh reproduktory s hmotností do 1,5kg

  • Ultimate Ears Megaboom 3
  • JBL Charge 4
  • Anker SoundCore Flare+
  • Libratone Zipp Mini
  • Libratone Too
  • Ultimate Ears UE Megablast
  • Libratone Zipp Mini 2
  • Bang&Olufsen BeoPlay A1
  • Bose SoundLink Revolve
  • Ultimate Ears Boom 3
  • JBL Pulse 3
  • ...a mnoho ďalších

Pošlete článek známému