Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

JBL Boombox - diskotéka vždy po ruce

Fony.sk

12.02.2018

Recenze šíleného Bluetooth reproduktoru, jehož maximální hlasitost překonává všechno, co sem doposud v této kategorii slyšel.
Už dva dny hledám využití tohoto zaříezní. Oproti vydařenému JBL Flip 4 zabere na polici i v batohu několikanásobně víc místa, takže tento 5 kilový zázrak budete přenášet výhradně v ruce. Tomu je přizpůsobený i tvar s integrovanou rukojetí.

Víc se mi asi líbí řešení JBL Xtreme s popruhem na hruď. Ten má navíc poloviční rozměry i cenu. A jelikož Bluetooth reproduktory od JBL můžete spojit do dvojice, resp. větší sítě (podle verze softwaru), je otázkou, zda vůbec oceníte dva JBL Xtreme hrající naráz, nebo jeden šílený Boombox, který vydrží díky 20 000 mAh baterii hrát podstatně déle než 6 000 mAh v menším bráškovi. Tím chci naznačit, že Boombox jednoznačně opodstatnění má.

Jedinou otázkou - teda, kromě ceny - tak zůstávají rozměry. Buď je akceptujete, nebo ne. Boombox je fakt hodně velký. Na celodenní poslouchání hudby mi na pracovním stole úplně stačí několikanásobně menší JBL Flip 4 hrající na třetinové hlasitosti. Na silvestrovské chatě nám též vděčně posloužíl a v případě nouze bych asi dokoupil druhý  Flip 4 pro znásobení zážitku. Stále to bude relativně levné řešení. 

JBL Boombox

Základní parametry JBL Boombox

Rozměry 50 x 25 x 20 cm, hmotnost 5,3 kg, výstupní výkon 2 x 30 W, basové měniče 2 x 102 mm, výškové měniče 2 x 20 mm, Bluetooth 4.2, JBL Connect+ (spojení až 100 reproduktorů JBL), akumulátor 20 Ah (74 Wh), nabíjení 6 h, výdrž 24 h, 2 x USB pro nabíjení jiných zařízení (celkově 5 V / 2 A), 3,5 mm audio jack, servisní microUSB, speciální nabíjecí konektor, zvýšená odolnost vůči vodě IPx7

Prax
Ze zásuvky mi teď na zemi leží tři podobné adaptéry. Jeden k notebooku, druhý ke koloběžce Xiaomi a třetí k Boomboxu. Víc bych uvítal, kdyby ho bylo možné nabít třeba přes USB-C, vždyť tím se dnes už nabíjí i notebooky, ale na to si asi musíme ještě nějaký ten pátek počkat. Výhodou dodávaného adaptéru je relativně rychlé nabití - za 6 hodin svítí všech pět informačních ledek Boomboxu, který je následně připravený hrát až 24 hodin. Při nízké hlasitosti to bude i víc.

Energii v 20 000 mAh baterii můžete využít i pro nabití jiných zařízení. Stačí odklopit zadní kryt a využít dva USB konektory s celkovým výstupem 5V / 2 A. Plné nabití menšího smartphonu si Boombox možná ani nevšimne.

Zvuk je čistý, hloubky na nízké hlasitosti měkoučké. Zvuk JBL Boombox se mi velmi líbí. Je krásnější než z Bose SoundLink Mini 2 i JBL Flip 4. Bohužel, neměl sem ho možnost porovnat s ničím velkým. Jsem však přesvědčený, že Boombox naplní vaše očekávání. Čisté výšky, plnohodnotné středy i zřetelná basová kytara od nejnižších hlasitostí až do poloviny, která stačí na umírněnou diskošku v místnosti velikosti běžného obýváku. V paneláku to i tak sousedi nevydrží a nikde na chatě to zase nevydržíte vy - na 2/3 hlasitosti už jeden druhému nebudete rozumět ani slovo.

JBL Boombox

Zkoušel jsem is poslouchání v prázdné místnosti velké asi 5 x 5 m. Dvoutřetinová hlasitost by tu úplně stačila například jako doprovod ke cvičení. V případě firemního večírku by zase úplně stačila na taneční kreace opilých kolegů. Audiofil bude určitě hledat jiné řešení - hloubky se už v takové místnosti ztrácí a zkreslený zvuk Boomboxu na maximální hlasitosti není už taký příjemný.

Velký vliv na zvuk bude mít umístění této reprosoustavy. Metr od stěny bude zvuk vyváženější, hloubky možná trochu slabší, ale v rohu na zemi bude reproduktor zbytečně dunět. ale zase v jiné situaci, například v rohu provizorního tanečního parketu na 3/4 hlasitosti to bude zřejmě žádoucí. Potřeba vyzkoušet několik poloh a uvidíte. Ve všeobecnosti doporučuji umisťovat jakýkoliv reproduktor trochu dále od stěn.

Největší problém mám jen a jen s designem produktu. Nehodi se do obýváku ani dětského pokoje, i u bazénu si dovedu spíš představit design značek Bose, Bang Olufsen či Harman Kardon. Mimochodem, právě H/K je součástí skupiny Harman spolu s JBL a AKG (nedávno koupené Samsungem) a takový H/K Onyx Studio 3 nebo 4 jsou asi nejlepší aktuální koupí na našem trhu. Níže fandím JBL Flip 4, výš si nedovolím vybírat favorita - v poslední době sem mezi velkými Bluetooth reproduktory seriózně otestoval  jen tento. Ale musím přiznat, že z něho zůstávám upřímně nadšený. Překvapivě pěkně znějící produkt s výbornou výdrží i solidní odolností.

JBL Boombox

Výhody:
+ 20 000 mAh (20 Ah) baterie
+ odolnost vůči vodě IPx7 (ponoření při zakrytých konektorech)
+ nenormální maximální hlasitost postačí na domácí diskotéku
+ příjemně čistý zvuk s plnými basy
+ 2 x USB pro nabíjení jiné elektroniky
+ možnost spojit až 100 reproduktorů JBL

Nevýhody:
- extrémní rozměry (v dané kategorii)
- hmotnost 5 kg komplikuje dlouhé přenášení
- specifický design nevhodný do většiny domácností
- nabíjení výhradně dodávaným adaptérem (20 V / 4 A)

JBL Boombox

Závěr
Velmi specifický produkt. Pokud hledáte praktické řešení na stanovačky, chaty, malé oslavy, bude vám úplně stačit i JBL FLip 4. Pokud chcete víc, zvažte JBL Xtreme, který díky popruhům můžete vzít i na stanovačku či splav. Jen se tam, prosím, chovejte tolerantně k ostatním - respektujte noční klid i fakt, že ne každému se vaše hudba líbí.

JBL Boombox v první řadě nabízí nenormální výdrž na jedno nabití. 20 Ah baterie ho utáhne hrát 24 hodin na střední hlasitosti. Jako večerní podmaz u karet a popíjení vínka na dovolené u moře ho budete vyšťavovat i týden. Další obrovskou výhodou je bezkonkurenční rozsah hlasitosti. Čistý zvuk je tak slyšet i při tichém chilloutu v práci, i na dětské diskotéce, i při aerobicu na poloviční hlasitosti. A tím se dostáváme k podstatě věci. 

JBL Boombox si dovedu dokonale představit jako pomocníka při cvičení jógy, na jazykových školách, posezeních malých firem, u menších tanečních kurzů a když bude třeba, můžete dokoupit další a efekt znásobit. Pokud tedy hledáte nejlepší přenosné řešení, které vám pomůže hudbu z mobilu reprodukovat neuvěřitelně nahlas a stále překvapivě čistě, právě jste našli odpověď.

Pošlete článek známému