Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

JBL Club PRO+ TWS: Tie najlepšie TWS slúchadlá od JBL

Club série sluchátek od JBL patří momentálně k TOP kategorii, co firma uvedla tento rok. Kromě vynikajícího zvuku jsou sluchátka prošpikovaná i mnohými inovacemi. Náhlavní sluchátka nyní doplní i True Wireless sluchátka.
Už při pohledu na technické specifikace víme, že se jedná o výjimečná sluchátka. Proto odkládám na týden moje AirPods PRO a budu výhradně používat jen JBL Club PRO+ TWS.

JBL Club Pro+ TWS

Sluchátka jsou konstrukčně odlišné od Apple AirPods PRO a vkládají se přímo do zvukovodu, proto je třeba si hned na začátku zvolit správné gumové nástavce. K dispozici jsou 3 velikosti (S, M, L). Jak si nezvolíte správnou velikost, budou vám sluchátka buď vypadávat anebo nebude zvuk ideální. Proto tento krok nepodceňujte. Navíc můžete pro každou stranu zvolit jinou velikost gumového nástavce. Ne každý člověk má oba zvukovody stejně široké.

JBL Club Pro+ TWS

Připojení k telefonu
Sluchátka jsou vybavená technologií "Google Fast Pair Service", která je určená pro vybrané telefony s operačním systémem Android. Je to velmi zajímavá technologie, ale bohužel pro testování používáme výhradně operační systém iOS a tam není tato služba dostupná, ale budeme jí v budoucnu věnovat samostatný článek.

Nabíjecí krabičku se sluchátky stačí otevřít a hned je zařízení v párovacím režimu. Na telefonu si jen najdete blízké Bluetooth zařízení a připojíte. Nemusíte vyndávat sluchátka z krabičky. Jen stačí krabičku otevřít.

JBL Club Pro+ TWS

Pro plné využití sluchátek si určitě stáhněte i aplikaci JBL Headphones.

Aplikace JBL Headphones
JBL používá jednu jedinou aplikaci pro všechny kompatibilní a podporovaná sluchátka. Nemusíte si tak stahovat více aplikací pro daná sluchátka. Nabídky se mění na základě připojených sluchátek. A těch je v případě JBL Club PRO+ TWS velmi mnoho.

Základem je ekvalizér. Tam asi každý sáhne a přizpůsobí si zvuk podle svých preferencí. Máte zde několik předvolených režimů a plus si můžete nadefinovat svoje. A aby toho nebylo málo, svoje nastavení vám nabídnou i světoví DJ. S tímto jsme se setkali už při testovaní JBL Club ONE.

Samozřejmě to není všechno. To jen začínáme. Při prvním připojení sluchátek JBL Club PRO+ TWS vás aplikace provede pomocí animace, jak si správně nasadit sluchátka. Následně se potom můžete dostat k dalšímu nastavení. Např. zapnutí ANC (aktivní potlačení hluku), Ambient Aware (smísení hudby s okolním hlukem, což je ideální pro sport), a nebo TaklThru (potlačí se hudba a zvýrazní okolí, vhodné pro rozhovor bez toho, abyste museli z uší vyndávat sluchátka). Přepínač Smart Audio Modes vám zas sluchátka zoptimalizuje na činnost, kterou vykonáváte.

Čeho si určitě všimnete, je zobrazování stavu baterie všech třech součástí. Pro obě sluchátka i samotnou krabičku se zobrazuje úroveň nabití. To svědčí o tom, že všechny tři součásti komunikují přímo s telefonem. K tomu se dostaneme později.

JBL Club Pro+ TWS

Ještě další nastavení sluchátek najdete pod ozubeným kolečkem. Tam je nejvíc možností, jak si nastavit sluchátka k obrazu svému. Každé sluchátko si můžete nastavit, jak bude reagovat na dotyk. Na jednom sluchátku si můžete nastavit gesta pro ovládání hudby a na druhé zas přepínání zvukových režimů. Dále je v nabídce nastavení automatického vypínání sluchátek, když se nepřehrává žádná hudba nebo automatické přehrávání a pozastavení přehrávané hudby, když vyndáte sluchátko z ucha. Hlasové ovládání a výběr hlasového asistenta je u těchto sluchátek už standard.

Co je neduhem True Wireless sluchátek, je neustálé ztrácení. I na toto mysleli při vývoji sluchátek. V aplikaci najdete funkci "Find my buds". Kliknutím na pravé či levé sluchátko se přehraje na sluchátku vysoký pronikavý tón. Takto je můžete velmi lehko najít, ale jen pokud jste v dosahu. Určitě to nezkoušejte s nasazenými sluchátky. Je to dost silný a nepříjemný zvuk. Na to vás upozorní i aplikace.

Poslední možností je aktualizace firmware. V době našeho testování byl firmware ve verzi 3.6.0 a žádná aktualizace nebyla k dispozici. Ale už podle číslování můžeme usoudit, že si na vývoji nechali záležet.

JBL Club Pro+ TWS

Používání JBL Club PRO+ TWS
Jak jsme již zmínili v úvodu, na týden jsem odložil své Apple AirPods PRO a používal výhradně ty od JBL. Ještě připomenu, že testujeme ve spojení s iPhone XR (iOS 14) a Apple Macbook PRO 2019.

Velmi se mi líbí bezdrátové nabíjení přes standard QI. I když v balení je USB-C kabel, za celý čas jsem ho ani nevybalil a nabíjel výhradně bezdrátově na Harman/Kardon Citation Oasis. Bezdrátové nabíjení má výhodu, že není třeba hledat kabel, ale jen položíte na určené místo. Ani jsem nestopoval, kolik času je třeba do plného nabití bezdrátově. Pomocí USB-C je do plna nabijete za dvě hodiny. Navíc samotná sluchátka vydrží přehrávat hudbu až 8 hodin a vypnutým ANC (6 hodin se zapnutým ANC) a spolu s kapacitou krabičky se dostanete až na 24 hodin. Proto ani nebude potřebné nabíjet sluchátka každý den.

JBL Club Pro+ TWS

Co jsme už dlouho očekávali je nezávislé používání jednotlivých sluchátek. Dosavadní generace True Wireless sluchátek fungovala tak, že pravé sluchátku fungovalo jako primární (které se párovalo s telefonem) a levé sluchátko se připojovalo na pravé. Takže jak jste chtěli použít jen jedno sluchátko pro vyřízení telefonátu, museli jste vždy vzít to pravé. Se všemi novými uvedenými sluchátky od JBL (všechny představené TWS sluchátka od 09/2020) toto omezení padá. Každé sluchátko je nezávislé. Navíc i krabička samotná je připojená k telefonu. To si můžete ověřit v samotné aplikaci, jak jsme uvedli výše, kde každé zařízení informuje o stavu baterie.

Sluchátka JBL Club PRO+ TWS je možné využít i na telefonování, a je luxusní. Na každém sluchátku je totiž umístěna trojice mikrofonů, které snímají váš hlas a pro přijímajícího zníte jasně a zřetelně, jakoby jste telefonovali z prázdné místnosti i když stojíte přímo na ulici. Okolní hluk se nepřenáší do telefonu. Nevím, jak to udělali, ale je to geniální. Samozřejmě záleží i jak silný je ten hluk. Z nějakého koncertu či uprostřed tržiště to nebude fungovat na 100%.

JBL Club Pro+ TWS

Trojici mikrofonů můžeme poděkovat i za ANC (Aktivní potlačení okolního hluku). Mikrofony snímají zvuk z okolí a do sluchátek pustí s hudbou i proti fází nasnímaného hluku. Technologie není všemocná, ale skvěle odhluční okolí. V případě sluchátek do uší to není ideální jako u náhlavních sluchátek. Je to dané samotnou konstrukcí. Sluchátka vám už sami o sobě potlačují hluk z okolí tím, že je máte zasunutá do zvukovodu a další procenta přidává právě ANC. Ale nikdy to není na 100%. Nejvíc to odhluční ten nejhlasitější zvuk.

Jediné, co mi chybělo, je tzv. MultiPoint. Připojení sluchátek k více zařízením najednou a automatické přepínání. Sluchátka jsou pohodlná, že je můžete mít v uších celý den a nebudou vás tlačit. Jen musíte ručně přepínat mezi počítačem a telefonem. Z počítače si pustíte hudbu do sluchátek, ale jakmile vám někdo zavolá, rád bych viděl automatické přepnutí sluchátek na telefon. Zatím to mají vybraná náhlavní sluchátka od JBL, ale ne True Wireless.

Dotykové ovládání je také odladěné téměř k dokonalosti. Žádná speciální gesta posouváním z jedné strany na druhou. Jsou jen tři gesta. Jednoduché ťuknutí, dvojití ťuknutí a podržení na ploše sluchátka. Nic víc. Dokonce sluchátka eliminují náhodný dotyk a nezareagují. A fungují, i když máte zpocené nebo mokré ruce. Mají přeci voděodolnost vůči stříkající vodě (certifikace IPX4).

JBL Club Pro+ TWS

Zvuk
Sluchátka disponují 6,8mm dynamickými měniči o frekvenčním rozsahu 10Hz - 20kHz. To už vám může napovídat, že sluchátka zahrají i velmi hluboko. Přeci standardní sluchátka začínají v drtivé většině na 20Hz. Nemusíte je ani nijak nastavovat pomocí ekvalizéru a budou vám basovat dostatečně. Jediné, co mi trochu chybělo, tak je více prostorovosti, když to porovnám se sluchátky ze stejné série: JBL Club One. Ale to už porovnáváme dvoje diametrálně odlišné konstrukce sluchátek. Zvuku nemáme absolutně co vytknout. Jsou to sluchátka na běžné kancelářské použití, na cestování a na ven nebo na sport. Tam nebudete hledat, že by hudebník měl být umístěný o metr dál od mikrofonu.

Provedení sluchátek
True Wireless sluchátka JBL Club PRO+ TWS vypadají, že něco vydrží. Oceňuji provedení sluchátek i samotné krabičky v matném provedení proti lesklému. Na matném povrchu neuvidíte uchycení sluchátek a určitě snesou i nějaký ten škrábanec, která získá používáním, a určitě nebude tak vidět. Hmotnost sluchátek (6,85g) je zanedbatelná a i krabička o hmotnosti 55,4g vám na zavazadlech nijak nepřidá. Je velmi malá, ale za to o něco silnější. Je to praktický rozměr, že jí dáte i do kapsy kalhot. Panty drží pevně a vůbec nikde nevržou.

JBL Club Pro+ TWS

Závěr
JBL Club PRO+ TWS se prodávají za 5690,- Kč. Není to sice málo, ale za danou cenu dostanete kvalitně hrající sluchátka prošpikovaná funkcemi. Hlavně pokud máte telefon s OS Android, kde je další vychytávkou "Google Fast Pair Service". Ani Apple uživatelé si určitě přijdou na své, i když nedají dopustit na AirPods PRO. Pro ně bude určitě odměnou určení sluchátek na sport s voděodolností IPX4. Neutečou ani od ANC. JBL Club PRO+ TWS jsou tak důstojným protivníkem a mají určitě co nabídnout.


Pošlete článek známému