Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

JBL Endurance PEAK vs. JBL Free BT, ktoré si vybrať?

TechBox

01.08.2019

JBL nezaostává za konkurencí a v nabídce Bluetooth sluchátek do uší má již několik modelů tzv. True Wireless, tedy plně bezdrátových sluchátek. Z její dnes už celkem bohaté nabídky jsme se podrobněji podívali na dvojici JBL Free BT a JBL Endurance PEAK. Které z nich bychom vám doporučili?
Odpověď na otázku, položenou v úvodu, si nechám na závěr. Nejprve bych vám představil jednotlivé modely, jejich parametry a zkušenosti s jedněmi či druhými sluchátky. Toto totiž není souboj dvou srovnatelných produktů. Každý z nich má své určení a tím i cílovou skupinu.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

JBL Free BT

Plně bezdrátová sluchátka JBL Free BT by jsem hned na úvod označil jako "imidžovky". Vždyť se na ně podívejte. Velmi stylový a moderní design umí upoutat na první pohled. Na test jsem měl JBL Free BT v bílé barvě, ale v prodeji je i konzervativnější, černé provedení. Takže co se týče barevnosti, máte si z čeho vybrat.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

V balení tohoto modelu najdete, kromě potřebných dokumentů a samotných sluchátek, pouzdro, nabíjecí Micro USB kabel, 2 sady gelových návleků na sluchátka ve velikostech M a L a 3 sady silikonových nástavců do uší (S, M, L). Ty vám umožní vybrat si správnou velikost, aby vám sluchátka dobře pasovaly a drželi v uších.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Ptáte se, k čemu vám budou zmíněny návleky? Sluchátka JBL Free BT mají certifikaci odolnosti IPX5, takže pokud vás během jejich používání zastihne venku déšť, nemusíte se o ně bát. Návleky sice odolnost vůči vodě přímo nezvýší, ale poslouží vám, aby vám sluchátka v uších ještě lépe držely, pokud s nimi například běháte či trénujete. Zabrání tak vyklouznutí ze zpocených uší.

Samotným sluchátkám slouží k napájení 85 mAh baterie. Ta má zajistit 4-hodinové nepřetržité přehrávání hudby. V tomto směru mě JBL Free BT nezklamali. Opět, jakož i jiné, dosud testované sluchátka JBL. S přestávkami v poslechu hudby jsem neměl problém dosáhnout výdrž baterie i od rána do večera.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Pokud by se vám však stalo, že sluchátkům "dojde šťáva", na doplnění energie využijete multifunkční pouzdro. Kromě toho, že je elegantní a praktické pro přenášení sluchátek při cestování, slouží i na jejich nabíjení. V sobě má zabudovanou 1 500 mAh baterii, kterou dobíjíte přibaleným Micro USB kabelem.

Pouzdro dokáže za 15 minut dodat bateriím ve sluchátkách energii na další hodinu nepřetržitého poslechu hudby. Plné nabití sluchátek trvá méně než dvě hodiny, přičemž na jedno nabití baterie v pouzdře jsem sluchátka dokázal doplna nabít cca 3-4 krát. Díky tomu lze sluchátka používat i několik dní bez dobití baterie v pouzdře.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Řekněme si nyní něco o ovládání a zvuku bezdrátových sluchátek JBL Free BT. Pro přenos zvuku z mobilního telefonu, tabletu nebo počítače využívají tyto sluchátka Bluetooth verze 4.2, přičemž kromě stereofonního přenosu a ovládání skladeb na dálku podporují i ​​profily na hands-free telefonování. Ano, sluchátka bez jakýchkoliv problémů využijete i na uskutečňování hovorů. Telefonáty byly plynulé, bez přerušování a obě strany jsme se vždy dobře slyšeli.

Přijetí, resp. ukončení a odmítnutí hovoru a také spuštění přehrávání hudby a pozastavení ovládáte stisknutím tlačítka na pravém sluchátku. Dvojitým stisknutím aktivujete hlasového asistenta. Levým sluchátkem ovládáte posun skladeb vpřed (1x stisknutí) nebo vzad (2x stisk). Hlasitost přehrávání hudby a hovoru však musíte ovládat na telefonu.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Na to, abyste vůbec mohli poslouchat hudbu nebo telefonovat vám postačí používat pravé sluchátko. No pokud si chcete hudbu vychutnat kvalitně a stereofonně, bez levého sluchátka se pochopitelně neobejdete. No a také v tomto případě přijdete o posun skladeb. V tom ale problém nevidím.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

JBL Free BT jsou vybaveny dynamickými měniči průměru 5,8 mm s frekvenční odezvou 10 Hz - 22 kHz. Produkovaný zvuk je pro JBL typicky kvalitní, skutečně bylo slyšet zvuky v plném frekvenčním rozsahu. Jen si před používáním sluchátek vyberte správnou velikost nástavců do uší

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Nošení sluchátek je pohodlné. V uších je téměř necítíte, vždyť samotné mají hmotnost jen 13 gramů. S pouzdrem mi váha ukázala celkovou hmotnost rovných 100 gramů. Při cestování vám tedy zavazadla nezatíží. A přestože v uších drží vcelku pevně, přece jen jsem míval při prudším pohybu obavu, že mi z nich vypadnou.

Pokud bych měl sluchátka JBL Free BT, jejichž doporučená cena je 129 €, hodnotit samostatně, přidělil bych jim 91%, přičemž jako výhody bych zdůraznil výdrž baterie, pohodlné nošení a kvalitní zvukový projev. Naopak, jako výtku bych uvedl ovládání hlasitosti přes mobil a nutnost nošení obou sluchátek na to, abyste mohli plnohodnotně ovládat hudbu, jak jsem to zmínil výše. Jinak jsem během jejich používání žádné zásadní nedostatky nezaznamenal.

JBL Endurance PEAK
Druhými do partie během testu byly také plně bezdrátová sluchátka, konkrétně model JBL Endurance PEAK. Už na první pohled je zřejmé, že jde o zcela odlišný produkt než jsou JBL Free BT. Endurance PEAK jsou mohutnější, mají hranatější tvarování a navíc i "háčky", kterými se zakládají za uši.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Tato sluchátka jsou za cenu 149 € dostupné v jediném, černo-šedém barevném provedení. Jsou sice laděné konzervativnější, ale jejich účelu a využití to nijak neubírá. Vždyť cílovou skupinou sluchátek JBL Endurance PEAK jsou aktivní ladění uživatelé, především sportovci.

Při pohledu na balení vidíme vedle sluchátkách a nabíjecím ochranném pouzdře ještě nástavce do uší ve třech velikostech (jedny jsou již nasazeny) a nabíjecí kabel. Ten je, stejně jako u JBL Free BT, v provedení Micro USB. Škoda, že alespoň při sluchátkách Endurance PEAK výrobce nepoužil modernější USB-C konektor.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Sluchátka JBL Endurance PEAK zaujmou několika detaily. Tak například, mají od výrobce certifikaci odolnosti IPX7. Proto nejen déšť, pot nebo polití, ale i krátkodobé ponoření jim nijak neublíží. Takže je můžete používat (téměř) při jakémkoliv sportu či tréninku. Při cyklistice, běhu ale i plavání.

Myslím, že ani detailní pohled na tyto sluchátka vám hned neodhalí, jakým způsobem je můžete ovládat. Toto JBL vymysleli velmi důmyslně. Říká vám něco technologie PowerHook? Zřejmě zatím ne. Ta však stojí za prvním (a také posledním) krokem jejich ovládání. Díky ní totiž JBL Endurance PEAK zapnete a také vypnete.

Princip fungování spočívá v tom, že v klidovém režimu, tedy když jsou sluchátka odložena v pouzdře nebo kdekoliv mimo něj, jsou háčky na jednotlivých sluchátkách magnetem spojené s tělem sluchátek. Tehdy jsou Endurance PEAK vypnuté. Nebo alespoň v pohotovostním režimu. Stačí si je nasadit na uši, přičemž háčky odpojíte od těla sluchátek a Endurance PEAK se automaticky zapnou. Opačným postupem je znovu "vypnete". Praktické, že?

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Při prvním zapnutí, nebo pokud sluchátka nenajdou v dosahu dříve spárované Bluetooth zařízení, se automaticky spustí proces párování. Po tomto kroku již lze sluchátka naplno využívat. V případě, že do sluchátek nepůjde zvukový signál z telefonu či tabletu, automaticky se po pěti minutách přepnou do stand-by režimu. Je to z důvodu šetření energie. I v situaci, kdy si Endurance PEAK sundáte z uší, čímž háčky spojíte s tělem sluchátek, ale sluchátka neodložíte do pouzdra, prakticky také zůstávají v pohotovostním režimu. Výrobce však nedoporučuje nechávat sluchátka odložené mimo pouzdra více než 3 hodiny.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Výhodou sluchátek JBL Endurance PEAK, například oproti modelu JBL Free BT je to, že všechno ovládání je zakomponováno do pravého sluchátka. Nevidíte na něm žádné ovládací prvky? Nepotřebuje je. Tato sluchátka jsou totiž ovládané dotykově. Doopravdy, téměř celá vnější strana, na které je logo JBL a mikrofon, má dotykovou plochu. Jedním ťuknutím přijmete / ukončíte hovor a spustíte / pozastavíte přehrávání. Dvojitým ťuknutím se posunete o skladbu vpřed a trojitým o skladbu vzad.

Je to chytré řešení, ale stávalo se mi, že když jsem si během hovoru chtěl například napravit pravé sluchátko, tak jsem se nechtěně dotkl zmíněné dotykové plochy a ... hovor nechtěně ukončil. Toto je však věc zvyku, aby se vám to nestávalo často. Jinak jsem tyto sluchátka rád nosil po celý den. Pohodlí při nošení a pevnějšímu uchycení v uších napomáhá i známá JBL vychytávka nazvaná TwistLock. Podrobněji jsem ji popsal již dříve, při sluchátkách JBL Inspire 500.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Výrobce udává, že sluchátka jsou napájeny 75 mAh baterií, tedy o 10 mAh slabší, než je tomu v případě JBL Free BT. No během několika týdnů testování jsem nezaznamenal, že by jejich výdrž z plného nabití byla kratší než při současně testovaných sesterských sluchátkách Free BT. Tím chci říci, že i se sluchátky Endurance PEAK jsem dokázal poslouchat hudbu nepřetržitě 4 až 4,5 hodiny.

Pouzdro je vybaveno 1 500 mAh baterií, která sluchátka nabije za 10 minut na hodinu užívání, nebo za cca 1,5 hodiny doplna. Jedno nabití baterie v pouzdře mi vystačilo na zhruba 4 nabití sluchátek. Takže bez toho, abyste museli dobít baterii v pouzdře, vydržíte se sluchátky více než jeden celý den při velmi aktivním používání. Já jsem pouzdro nabíjel přibližně jednou za 3-4 dny.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

JBL Endurance PEAK spojíte se zdrojem zvuku (mobil, tablet či počítač) přes Bluetooth a kromě poslechu hudby s nimi můžete i telefonovat. I při těchto sluchátkách je moje zkušenost velmi pozitivní. S uskutečňováním hovorů nebyl žádný problém. A kvalitnímu zvuku při poslechu hudby přispěly i 10 mm dynamické měniče s frekvenčním rozsahem 16 Hz - 22 kHz. Bylo potěšení si vychutnávat jako jemné výšky, tak i plné hluboké tóny.

Sluchátkům JBL Endurance PEAK jako takovým bych udělil 94% a vyzvedl bych při nich pohodlné a bezpečné nošení, systém zapínání / vypínání PowerHook, kvalitní zvuk a výdrž baterie. Za pozitivum lze považovat i intuitivní dotykové ovládání. Zde si však třeba dát pozor na nechtěné přerušování hudby či telefonátu.

Ani po několik týdenním testu jsem v případě sluchátek JBL Endurance PEAK nenašel jednoznačnou slabinu. Proto jako mínus uvedu jen použití staršího Micro USB konektoru na nabíjení pouzdra. Takovým sluchátkům by už hodil USB-C konektor. Sluchátkům JBL Endurance PEAK udělujeme ocenění TIP REDAKCE.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Možná už tušíte, kam bude směřovat odpověď na úvodní otázku. Takže, které z plně bezdrátových sluchátek JBL Free BT a JBL Endurance PEAK bychom vám doporučili? Obojí. Pochopitelně ne všem najednou. Záleží jen a jen na vašich preferencích a na způsobu používání sluchátek. Pro běžné uživatele, kteří si chtějí vychutnávat pohodlí bezdrátových sluchátek s kvalitním zvukem za přiměřené peníze jsou velmi dobrou volbou první z nich, JBL Free BT. Aktivním uživatelem a zejména sportovcům určitě doporučujeme JBL Endurance PEAK, se kterými můžete plnohodnotně sportovat. No a moje volba jako autora tohoto srovnání? I když nejsem aktivní sportovec, přikláním se k modelu Endurance PEAK právě kvůli větší jistotě při nošení díky háčkům s technologií PowerHook a konzervativnějšímu designu. Jejich cena přitom vůbec není nadsazená.

JBL Endurance Peak vs. JBL Free BT

Úplně na závěr vám chci dát do pozornosti i další na Slovensku již dostupné modely plně bezdrátových sluchátek JBL. Model pro běžné používání JBL TUNE120TWS je dostupný v bílém, černém a modrém barevném variantě za 99 €. Sportovci mohou sáhnout i po modelu JBL Reflect Flow v barvě TEAL nebo BLACK za 149 €. No a pro fajnšmekry jsou k dispozici perfektní imidžovky JBL UNDER ARMOUR TRUE WIRELESS FLASH s cenou 179 €, které od naší redakce získali ve vydání časopisu TECHBOX léto 2019 ocenění TIP REDAKCE.

Pošlete článek známému