Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

JBL Tune700BT: Prvotriedny základ

High & Style

11.08.2020

JBL má v kategorii sluchátka na uši solidní zastoupení. Rozptyl cen je tak široký, že si na své přijde opravdu každý. Pokud hledáte něco, co příliš nezatíží váš rozpočet a jste pro velmi příznivou cenu ochotný udělat pár kompromisů, jistě se zaměřte na model JBL TUNE700BT. Základní model této řady má několik předností, které výrazně zastíní nedostatky.
Sednou jako ulité
Náušníky mají avokádový tvar, díky čemuž uši zapadnou do příjemně čalouněných náušníků. Přesto, že jde o základní model, komfort nošení je vysoký a byl jsem velmi mile překvapen, že i po hodinách kancelářské práce mi nasazené sluchátka nepřekážely. U výrazně dražších modeleů začnu po přibližně dvou hodinách pociťovat nepohodlí v podobě pocení, mírného tlaku na uši či celkové nervozity ze sluchátek. U TUNE700BT mě toto všechno nějak obešlo. Tedy musím připočítat první plusové body.

I na cesty
Dvěstědvaceti gramové sluchátka mají čalounění hlavového pásu jen v jeho středu na vrcholu hlavy. Při prvním kontaktu si zřejmě řeknete, že se tu někdo přepočítal, když čalounění zasadil do výřezu plastové konstrukce. Vznikly zde totiž na dotek poměrně ostré hrany. V konečném důsledku se však přepočítal recenzent se svou nedůvěrou, jelikož toto konstrukční řešení nijak neovlivnilo pohodlí při používání sluchátek. Pochválit musím klouby na styku náušníku a hlavový pás, díky kterým sluchátka šikovně poskládáte a můžete je pohodlně přenášet. Bohužel, v balení není sáček ani obal.

JBL Tune700BT

Minimalistické ovládání

Je třeba říci, že TUNE700BT nemají ambici stát se miláčkem audiofilů. Tomu napovídá i cena. Dali by se v případě černé barvy - v nabídce je i červená, modrá a bílá - nazvat byznys sluchátky. Tedy mohou být alternativou k AirPods, pokud vám špunty nevyhovují, případně nesedí v uších. Při takovém pohledu vám nebude chybět ani bohaté dotykové ovládání, které je dnes velmi populární. JBL TUNE700BT mají tlačítko on/off a další tři tlačítka, kterými ovládáte hlasitost, přijímáte hovory, aktivujete hlasové asistenty, nebo kombinací tlačítek připojíte druhé zařízení. Chybí samostatné tlačítko Bluetooth. To při párování s prvním zařízením supluje tlačítko on/off, stačí ho pět sekund podržet. Moje zkušenost však je, že pokud není v dosahu primární zdroj zvuku, sluchátka začnou automaticky vysílat Bluetooth signál. Stačí otevřít nastavení Bluetooth v zařízení a sluchátka připojit. Další zařízení připojíte podržením tlačítka na přijímání hovorů a zvýšení hlasitosti. Mně osobně tento ovládací minimalismus vyhovuje nadmíru.

Skrytý port
Z hardwarového vybavení třeba zmínit možnost připojit audio kabel, který je v balení se sluchátky, a také Micro USB konektor pro nabíjení sluchátek. Abyste se k USB portu dostali, budete muset vyklopit náušník, což vám může překážet, pokud jste zvyklí odkládat sluchátka na čalouněnou část náušníků, abyste si nepoškrábali jejich záda. Oceníte označení náušníků velkými písmeny v jejich nitru.

Tradiční JBL basy
V uších se skrývají 40-milimetrové dynamické měniče. Frekvenční rozsah sluchátek je 20 Hz až 20 kHz a maximální výstupní výkon je 40 mW. Sluchátka jsou vybavena JBL Pure Bass zvukem, který společnost vytvořila již před 70 lety. Název napovídá zvýraznění hlubokých a silných basů. Ty však nejsou přehnaně vysunuté dopředu. Zvuk celkově je příjemný, ucelený a vůbec vám nebude překážet. Tedy s přihlédnutím k tomu, že jde o základní model s nízkou cenou. Zvuk rozhodně není plechový, ani vás nedokonalostmi neotravuje či neznervózní. Mile mě překvapilo, že mi zvuk dokonale seděl na hudební soubory určené na podporu soustředění při práci, které najdete na YouTube. Zvuk je dobrý a zřetelný jak v interiéru při práci, tak na ulici.

JBL Tune700BT

I jako hands free
Samozřejmě, pokud bychom se na JBL TUNE700BT podívali optikou náročného audiofila, našli bychom nedokonalosti. Ale jak jsem již psal, tento model nemá ambici oslovit nejnáročnější milovníky hudby. Jako doplněk pro kancelářskou práci mají zvuk nadmíru uspokojivý. Mile překvapen jsem byl z kvality zvuku během telefonování. Čistý a jasný zvuk byl na obou stranách telefonátu. Citlivost mikrofonů je opravdu vysoká, Siri mi rozuměla příkazy, i když jsem je doslova šeptal. Odfiltrování větru v exteriéru je dobré.

Pasivně izolují
Pokud chtějí dnes sluchátka obstát, měly by být vybaveny aktivním potlačením okolního ruchu a spojené s funkcemi ANC. JBL očividně nejprve nastavili cenu, až potom začali vybírat technologie, které použijí. Proto zde ANC chybí. Otázkou však je, zda to až tak vadí. Pasivní zvuková izolace od okolí je díky náušníkům na vysoké úrovni. Pro lepší obraz - hlasitost hudby jsem měl zhruba na 35% výkonu sluchátek, byl jsem v interiéru a na pozadí hrající televizor a probíhající telefonát jsem téměř nevnímal. Při soustředění se na práci mě okolní ruchy nerušily vůbec. V exteriéru je to už o něco horší, ale zvýšením hlasitosti se toho dá hodně vyřešit. Ostatně, známe to všichni z minulosti. Pokud je pro vás ANC nutnost a TUNE700BT se vám zamlouvají, řešením je základní model JBL TUNE 750BT, který jsme v minulosti už testovali.

Dvě zařízení současně
Bluetooth 4.2 v tabulce specifikací nepůsobí právě vábivě, ale u JBL jsem si už zvykl, že dokážou i ze starší technologie dostat výkon nad očekávání. Nemusíte se tedy bát, že by komunikace sluchátek s vaším zdrojem hudby jakkoli haprovala. Sluchátka nemají vlastní aplikaci a nenajdete je ani v apce JBL Headphones. Spárování je přes nastavení Bluetooth zařízení, které je zdrojem zvuku. Pro spojení s prvním zařízením stačí zapnout sluchátka, ty začnou automaticky vysílat Bluetooth signál. Chcete-li sluchátka spárovat s druhým zařízením, musíte stisknout kombinaci tlačítek na přidání hlasitosti a přijetí hovoru. Toto řešení není intuitivní, je třeba si přečíst návod, ale je to jediný takový příkaz. Mluvit o nedokonalosti není namístě.

JBL Tune700BT

Trochu strpení
Funkce připojení dvou zařízení současně má usnadnit telefonování. Pokud například posloucháte hudbu na počítači a zazvoní vám telefon, sluchátka se automaticky přepnou do režimu hands free. Hovor je vždy nadřazen nad přehráváním hudby. Automatické přepínání mezi zařízeními je bezproblémové, ale je třeba si na něj s určitou mírou trpělivosti navyknout. Reakční čas sluchátek je do dvou sekund, což už v dnešní době nemusí být nejkomfortnější. Na druhou stranu, taková funkce v základním modelu není zcela běžná a je skutečnou přidanou hodnotou.

Super výdrž baterie
Audio kabel oceníte, když zapomenete nabít baterii. Její kapacita je 610 mAh a podle výrobce vydrží 27 ​​hodin přehrávání hudby na jedno nabití. V praxi to znamená, že pokud budete sluchátka používat při práci na počítači přibližně na 40% hlasitosti, nabíjet budete tak jednou za sedm pracovních dní. Zcela vybitá baterie je nabitá do dvou hodin, po pěti minutách nabíjení máte sluchátka k dispozici na dvě hodiny přehrávání hudby. Tato kombinace vám zajistí, že baterie vás nebude omezovat téměř nikdy.

Resumé
Psát ódy na základní model sluchátek je trochu zvláštní, ale v případě JBL TUNE700BT je to namístě. Ano, chybí ANC, stále je zde Micro USB pro nabíjení, navíc je trochu zvláštně umístěn, sluchátka nemají aplikaci a o zvuku bychom mohli diskutovat déle. Ale sluchátka stojí u oficiálního slovenského distributora velmi příjemných 79 €. Za tuto cenu jsem s TUNE700BT nadmíru spokojen a rozhodně bych je doporučil. Například, jak jsem již zmínil, i jako náhradu za AirPods, pokud vám překážejí špunty do uší.

Pošlete článek známému