Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

JBL uvádza štýlové reproduktory k počítaču: JBL Quantum Duo

Spolu s herními sluchátky ze série Quantum uvedla firma JBL na trh i reproduktory určené pro hráče. Reproduktory nejsou určeny jen pro hráče, ale využijete je i jako běžné ozvučení ke svému počítači či konzoli. O tom jsme se přesvědčili i na vlastní kůži, když jsme reproduktory používali denně více než měsíc.
Balení
V papírové, dobře chráněné a polstrované krabici nalezneme kromě dvou stylových reproduktorů a povinné dokumentace i potřebné příslušenství. 1.5m dlouhý audiokabel ukončený jack koncovkami, 1.5m USB-C kabel a 1.5m napájecí kabel ukončený standardním dvojkolíkem.

JBL Quantum DUO

Hned na úvod musíme pochválit, že napájecí šňůra je standardizovaná a není problém do budoucna ji běžně zakoupit, kdyby se nějak zničila nebo byste ji ztratili. S tím přichází i druhá pochvala. Adaptér je zabudovaný v reproduktoru a nepovaluje se tak žádná externí krabička někde pod stolem.

Specifikace
Na první pohled do technické specifikace nejsou reproduktory ničím výjimečné. Každý reproduktor (pravá a levá strana) obsahuje 2.5" woofer se zadním bassreflexovým otvorem a 0.75" tweeter, které hrají ve frekvenčním rozsahu 60Hz - 20kHz při výkonu 20W RMS. O číslovce 20W se nebudeme velmi bavit, když různí pseudo výrobci dokáží na krabici nalepit i 1000W u mnohem menších reproduktorů. Vy, co znáte výrobky JBL už asi víte, co těchto 20W znamená v podání JBL . Pro představu, 20W RMS má přenosný reproduktor JBL Flip 5.

Při bližším prozkoumání specifikace zjistíte, že tyto reproduktory obsahují integrované Bluetooth ve verzi 4.2, přizpůsobitelné podsvícení, barevné efekty a integrovanou technologii JBL Quantum SOUND. A to není všechno. Něco i zamlčeli a objevili jsme to až při reálném provozu.

Zapojení reproduktorů
Pro zapojení reproduktorů k počítači, konzoli, nebo jakémukoliv zdroji zvuku nepotřebujete vůbec studovat manuál. Vše je intuitivní. Reproduktory mezi sebou propojíte dodávaným silným a kvalitním USB-C kabelem. Zapojení do elektrické zásuvky zvládne i amatér. Pro zapojení ke zdroji zvuku máte dvě možnosti, pokud nepočítáme Bluetooth konektivitu. Můžete zapojit osvědčený audio jack kabel nebo pomocí USB-C (reproduktor) -> USB-A (např. Počítač). Jen trochu zamrzí, že reproduktory nelze napájet pouze pomocí USB rozhraní, ale to je jen minimální detail. Pokud máte vše zapojeno, stačí už jen stisknout tlačítko zapínání na horní části pravého reproduktoru.

JBL Quantum DUO

Instalace JBL Quantum DUO do operačního systému Windows a Mac OS X.
Pokud jste si zvolili připojení reproduktorů pomocí USB rozhraní, tak systém reproduktory automaticky rozpozná a nainstaluje všechny potřebné ovladače. Není nutné nikde nic stahovat. Testováno s OS Windows 10 (verze 2004) a Mac OS X (verze 10.15.5). Jediné, co bude potřeba, je si přenastavit výchozí zvukový výstup. Nic víc.

JBL Quantum DUO

Provedení stereo reproduktorů JBL Quantum DUO
Herní reproduktory JBL Quantum DUO jsou nádherným a designovým kouskem k počítači. Navíc velmi praktickým kouskem, který možná neoceníte hned, ale časem určitě. Na přední části pravého reproduktoru se nachází audio jack výstup. Zapojením sluchátek do tohoto konektoru úplně ztlumíte reproduktory a aktivujete sluchátka. To oceníte zejména tehdy, když chcete poslouchat hudbu nebo film, aniž byste rušili okolí. Sluchátka tak nemusíte zapojovat k počítači do jiného zvukového výstupu, přestavovat audio výstup v systému. Oceníte to i v případě, že máte jen krátký kabel pro připojení sluchátek k počítači. Elegantní a praktické řešení. Určitě ho zkuste.

JBL Quantum DUO

Při prvním zapnutí reproduktorů JBL Quantum DUO se automaticky aktivuje i barevné podsvícení. Na regulaci tohoto podsvícení sice není dostupná žádná aplikace, ale celé si ho můžete přizpůsobit pomocí ovládacích prvků umístěných na reproduktoru. Tlačítko na předním panelu vpravo od potenciometru ovládání hlasitosti slouží k ovládání intenzity podsvícení. Zvolit si můžete mezi 3 intenzitami + zcela vypnout podsvícení.

Největší podlouhlé barevné tlačítko na vrchní části slouží ke zvolení barvy. Můžete si vybrat mezi šesti základními barvami (tmavě fialová, modrá, zelená, žlutá, oranžová a červená) a jednou duhovou. Poslední jmenovaná se přirozeně mění během přehrávání. Nakonec si můžete nastavit způsob barevných efektů. Reproduktor může být trvale podsvícený, tzv. vlny v synchronizaci s přehrávanou hudbou a efektem dýchání nebo tzv. průtok.

JBL Quantum DUO

Právě i široké možnosti volby podsvícení dávají reproduktorům jedinečnost. Zapadnou opravdu do každého designu a každý si je přizpůsobí vlastnímu vkusu. Kromě hlavního woofru, který je osvětlen po obvodu, jsou podsvíceny na přední části i ovládací tlačítka a potenciometr na pravém hlavním reproduktoru. Velmi se nám líbí i efekt podsvícení reproduktorů po bočních stranách. Perforování působí tak, jakoby osvětlení šlo někde z hlubin reproduktorů, ale to dělá jen šikovně navržený design.

Zvuková stránka JBL Quantum DUO
Musíme zmínit, že reproduktory jsou vybaveny i pogumovanými nožičkami. Není to jen pro efekt. I tyto malé reproduktory dokáží zahrát pěkně hluboko a není nic příjemného když by vám začali na stole rezonovat nepříjemnými doprovodnými zvukovými efekty, případně "tančit" po stole. A kromě toho, že zahrají dost hluboko, tak i dost nahlas. Jak jsme zmínili již ze začátku, výkon mají identický s přenosným reproduktorem JBL Flip 5. JBL Quantum DUO mají o něco lepší zvukový projev než právě zmíněný přenosný reproduktor. Je to dáno fyzikou. Přece jen tu máme k dispozici podstatně větší objem spolu s basreflexovým otvorem a navíc fyzicky oddělenou pravou a levou stranu.

JBL Quantum DUO

Primární určení reproduktorů je zejména pro hráče a tento úkol zvládají na jedničku. K tomu dopomáhá i emulace prostorového zvuku, která se dá aktivovat tlačítkem umístěném vlevo od potenciometru hlasitosti. Právě tato emulace zvýrazní umístění zvuku v prostoru. U her to dává velký smysl, ale tato emulace nám velmi vadila při standardním poslechu. Je to jakoby se více do popředí dostalo střední pásmo a více se rozložil zvuk do prostoru. Při poslechu podcastů či youtube videí nebo nahrávek nahraných evidentně v stereo režimu, je tato emulace spíše na škodu. Prostorový zvuk jsme měli možnost otestovat v nedávno vydané hře zdarma: GTA V. Právě na této hře, kterou zná asi každý, jsme ocenili zvýraznění umístění zvuku. Když nás policisté honili po ulicích Los Santos, hned jsme věděli i bez bez pohledu do malé mapy, ze kterého směru se k nám policisté blíží.

Více než měsíc nám sloužily JBL Quantum DUO jako hlavní reproduktory k počítači. Dost těžko se s nimi budeme loučit, protože zvukový přednes je nenásilný až příjemný a dotvářel tak pohodovou pracovní atmosféru. Poslouchali jsme na nich úplně všechno, vždy minimálně 8 hodin denně: internetové rádio, podcasty, videa z Youtube či sledovali filmy. Po zvukové stránce nemáme reproduktorům co vytknout. Všechny zvuky jsou přesně tam kde mají být. Za to možná může i naše ideální umístění reproduktorů ve výšce hlavy.

JBL Quantum DUO

Pár slov před závěrem
Co jsme ještě nezmínili je to, že reproduktory jsou extrémně skladné, nehledě na kabely. Se šířkou jen něco málo pod 9cm a hloubkou do 18cm je umístíte kamkoli tak, že vůbec nebudou překážet. I výška 21cm je stále akceptovatelná. Ať máte větší nebo menší stůl, určitě na ně najdete místo. Proto se také u nás staly téměř nedílnou součástí pracovního místa. Ke komfortu přispívá i automatické zapínání a vypínání reproduktorů, pokud je máte k počítači připojené přes USB. Reproduktory rozpoznávají signály přes USB a když žádné nedostávají zůstávají vypnuté a při zapnutí počítače se automaticky zapnou i reproduktory.

Takovou malou korunkou pro JBL Quantum DUO je ještě Bluetooth konektivita. Připojte si reproduktory ke svému mobilnímu telefonu, tabletu nebo notebooku. Pokud jste dosud uvažovali nad přenosným reproduktorem od JBL a chtěli jste poslouchat hudbu hlavně doma a nepotřebovali reproduktor nikam nosit, i toto může být pro vás řešení. Příjemný doplněk.

JBL Quantum DUO

Závěr
Na trhu je nepřeberné množství reproduktorů k počítači v různých cenových kategoriích. Pro volbu JBL Quantum DUO při ceně 159,- €, což je takový střed, mluví více faktorů. Pokud si potrpíte na světelné efekty, které si navíc můžete přizpůsobit ke svému obrazu a vyžadujete kvalitní reprodukci, je to ta správná volba. Navíc reproduktory mají řadu možností využití a připojitelnosti. Můžete je připojit ke všemu na co si jen vzpomenete. Počítač, notebook, macbook, Xbox, Playstation, telefon, tablet, mp3 přehrávač ... nic jim nedělá problém. Zvolte si připojení mezi USB, audio jack nebo Bluetooth. JBL Quantum DUO vám určitě bude sloužit několik let a nebudete mít potřebu je vyměnit.

Související produkty

Pošlete článek známému