Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

JBL Xtreme 2 – skutečný zvukový extrém

TechBox

06.11.2018

Jedním z nejnovějších přírůstků mezi přenosnými Bluetooth reproduktory je pokračovatel rodu extrémních, JBL Xtreme 2. Oproti předchůdci zaznamenal jak designové tak i technické změny.
JBL Xtreme 2

Jaro, léto, podzim, zima. V každém ročním období chceme poslouchat hudbu nejen zavření ve svých domovech, ale i v exteriéru. Při výletě v přírodě, při koupání nebo přátelské párty třebas při grilovačce či lyžovačce. No a právě toto jsou situace, kdy přijde vhod zdroj zvuku, o který se nemusíte bát, když spadne z větší výšky na zem nebo nedej bože do bazénu nebo jezera. 

JBL Xtreme 2

JBL Xtreme 2 plynule navazuje na předchůdce první generace a navíc přidává několik vylepšení. Na jedné straně přibral rozměrově i hmotností. Pokud to vyjádříme čísly, tak Xtreme 2 má 136 x 288 x 132 mm při hmotnosti téměř  2,4 kg.

JBL Xtreme 2

Na druhé straně se však pod to podepsala hlavně vylepšená a zpevněná konstrukce. Navíc Xtreme 2 dostal do vínku i plnou odolnost vůči vodě podle normy IPX7. To znamená, že pokud vám spadne do vody, bez újmy vydrží v hloubce 1 metru pod dobu 30 minut.

JBL Xtreme 2

Dvojice tweetrů má sice o něcí menší rozměry (20 mm oproti 35 mm v Xtreme), ale woofery jsou větší a mají rozměr 70 mm. Při zachovaném, téměř válcovitém vzhledu, nechybí na krajích gumové membrány, které jednak zabraňují vniknutí vody a nečistot a jednak napomáhají basovému zvukovému projevu.

Zvuku se pověnuji později, řekněme si ještě pár technických parametrů. Na bezdrátové připojení se smartphonem, tabletem a podobně slouží novější verze technologie Bluetooth, a to 4.2. Kromě stereo profilu A2DP v1.3, hands free a headset profilů (HFP v1.6, HSP v1.2) má i vylepšený Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP v1.6), který slouži na ovládání reprodukce hudby nebo videa.

JBL Xtreme 2

Pozornému čtenáři neunikla informace o HFP a HSP profilrch. Ano, díky nim vám Xtreme 2 poslouží i po dobu telefonátu. Hovor byl dostatečně hlasitý a srozumitelný, tektéž druhá strana si nestěžovala na zhoršenou kvalitu telefonátu. Jen připomenu, že mikrofon je na přední straně reproduktoru, trochu vlevo od loga. Myslete na to, až budete s někým telefonovat.

Za pozornost stojí i podpora technologie JBL Connect+. Díky ní, jak to u JBL reproduktorů známe, je možné mezi sebou propojit až 100 JBL Connect+ kompatibilních reproduktorů. Škoda, že se mi nepodařilo propojit Xtreme 2 s jeho předchůdcem. Ten totiž podporuje starší verzi technologie Connect. 

JBL Xtreme 2

Na přenosném reproduktoru JBL Xtreme 2 se mi líbí, že je opravdu přenosný. Mám tím na mysli to, že ho nemusíte přenášet jen v ruce či batohu. Stejně, jako jeho předchůdce, si ho můžete pomocí popruhu s přizpůsobitelnou délkou zavěsit na záda nebo přes hruď. Tu se hodí zmínit malou pikantnost. Kovová pracka na úpavu délky popruhu má vnitřní tvarování, které se vám bude hodit .... při otvírání lahví s nápoji. Pokud vám není celkem jasné, co tím myslím, dívejte se v čase 0:32 následujícího videa.


Už první generace modelu Xtreme byla vybavena poměrně silnou baterií s kapacitou 10 000 mAh.  Stejnou dostal i Xtreme 2. Její plné nabití trvalo vždy více než tři hodiny, ale ani jednou nepřesáhlo deklarovaných 3,5 h. Výdrž baterie je vždy závislá na mnoha faktorech. Hlasitost přehrávání, druh hudby či poměr času vůči standby režimu. I když asi po 30 minutách nečinnosti se Xtreme 2 automaticky vypne. No a to, pochopitelně, výdrž baterie prodlužuje.

JBL Xtreme 2

Výrobce udává délku času přehrávání (v závislosti na hlasitosti a druhu hudby) do 15 hodin. Pokud vezmeme v úvahu, že denně Xtereme 2 hrál průměrně 3-4 hodiny a ani jednou při testování sem ho nenabíjel dříve, než na čtvrtý až pátý den, tak deklarovaná výdrž je určitě bez větších problémů dosažitelná.

JBL Xtreme 2

JBL Xtreme 2 je nabíjený prostřednictvím vlastního adaptéru. Při pohledu na konektorovou výbavu, ukrytou pod mohutným krytem, který chrání konektory vůči vniknutí vody, tu něco oproti „jedničce“ chybí. Je tu servisní micro USB, taktéž 3,5 mm AUX, ale jen jeden USB-A konektor na nabíjení dalšího zařízení. Původní Xtreme měl dva.

JBL Xtreme 2

Těžko říct, zda je to na škodu nebo ne. Mně se nikdy nestalo, že bych z Xtreme 2 potřeboval nutně nabíjet dva telefony naráz. Pokud nemám po ruce síť, tak většinou mám u sebe i powerbanku, takže mně osobně při testování nepřekážele přítomnost jen jednoho USB konektoru. Nesmím však zapomenout na to, že Xtreme 2 nabíjel telefon i když on sám byl vypnutý.

JBL Xtreme 2

Co sa týká zvukového projevu, dalo by se stručně říct, že „dostojí svému jménu“. Xtreme 2 má hudební výkon 2x 20 W RMS v AC módu. To znamená po dobu připojení k elektrické síti. Při poslechu hudby na baterii se výkon sníží. Nakolik, to výrobce neudává. V každém případě bylo slyšet změnu kvality zvuku po odpojení od sítě. Ale nebylo to nic dramatického, co by rušilo poslech.

Na druhou stranu je to logický projev prodlužování výdrže baterie, stejně jako snižování basového projevu při hlasitosti nad cca 70%. Vidím v tom význam i jako ochrany vůči přetížení wooferů. I když si nemyslím, že byste v exteriéru nutně potřebovali „vypalovať“ hlasitost nad zmíněnou úroveň.

JBL Xtreme 2


Nejmladší z rodu extrémních od audio značky JBL, přenosný Bluetooth reproduktor Xtreme 2, určitě nebude jen do počtu. Velmi dobře nahrazuje svéhé předchůdce a vyplňuje prostor mezi produkty (Charge vs. Boombox) této značky. Silná baterie s dlouhou výdrží, případně možností nabití jiného zařízení (smartphonu apod.), plná odolnost vůči vodě, zpevněná konstrukce i lehká přenositelnost, ale hlavně typický zvukový projev, postačující pro každou párty, jsou znaky, kvůli kterým ho nemůžete přehlédnout. Cena 7 200 Kč (289 €) odpovídá tomu, co od reproduktoru JBL Xtreme 2 dostanete.

Naše hodnocení: 94%
Klady
+ odolnost vůči vodě IPX7
+ dlouhá výdrž baterie
+ popruh na nošení
Zápory
- jen 1 nabíjecí USB
- nižší kvalita zvuku při nízké hlasitosti

Pošlete článek známému