Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

JBL Xtreme 2 - vyššia odolnosť, mohutnejší zvuk

Fony.sk

11.01.2019

JBL Xtreme v první generaci přišel na trh nečekaně. Nic podobné zde tuším tehdy nikdo nenabízel. Odolný reproduktor, který otvíral ústa všem mým známým. Pak se na trhu objevilo několik podobných kousků se stejným logem a Xtreme už nebyl až tak unikátní. Konečně tu tedy máme update, který doběhl hlavně konkurenci z vlastní dílny.
Odteď už Xtreme 2 můžete bez obav ponořit pod vodu a konečně i spojit s dalšími JBL reproduktory vašich kamarádů. Kolem mě spokojeně používá hlavně model Flip 4 několik lidí, se kterými se setkáváme na různých akcích. Podmínkou pro spojení více repráčků je podpora funkce Connect + (to plus je podstatné). Ta se už na novějších produktech této značky docela dobře zdomácněla.

JBL Xtreme 2

Základní parametry

Rozměry 29 x 14 x 13 cm, hmotnost 2,4 kg, výkon 2 x 20 W, frekvenční rozsah 55 - 20 000 Hz, woofer 2 x 70 mm, tweeter 2 x 20 mm, Bluetooth 4.2, JBL Connect + pro spojení s více než 100 dalšími reproduktomi JBL, odolnost IPX7, schopnost přes USB nabíjet jiná zařízení (5V / 2A), akumulátor 10 000 mAh, výdrž 10 - 15 hodin reprodukce na 1/3 hlasitosti, nabíjení speciální nabíječkou, popruh s otvírákem na pivní uzávěry.

Druhá generace Xtreme-u je trochu větší a těžší, výškové reproduktory se zmenšily z 35 mm na 20 mm, woofry narostly na 70 mm. Cítit to i při poslechu hudby. Xtreme nikdy nebyl určen pro každodenní poslech hudby někde v kanceláři, i když i to zvládá docela dobře. V takovém případě ho budete nabíjet možná jednou za týden. Kvůli velkým rozměrům se však na běžný pracovní stůl nehodí.

JBL Xtreme 2

Nový design se však dobře zabydlí v dětském pokoji, na intraku, a možná i v obývacím pokoji. Všude tam vám však bude určitě úplně stačit nějaký menší reproduktor typu Flip 4. Xtreme je určen pro větší akce - do tělocvičen, jazykoviek, na dětské akce, firemní večírky. Potěší majitele bufetu u jezera či penzionu s vinným sklepem, v níž se mohou opilí návštěvníci dosytosti vyřádit. Těch potěší i otvírák na láhve integrovaný do popruhu.

Nabíjení uskutečníte jen dodávanou nabíječkou, ale 10 000 mAh baterie pak poslouží k nabíjení jiných zařízení přes jeden USB konektor. Xtreme 2 tak spolehlivě nahradí záložní zdroj.

JBL Xtreme 2

Na minimální hlasitosti vhodné jako večerní doprovod k popíjení vínka či vedle práci na počítači se můžete spolehnout na 20 hodin reprodukce. Třetinová hlasitost je vhodná již jako doprovod k hernímu večeři s kámošema nebo hlučnější rodinné setkání. K plné hlasitosti se dostanete asi s dvěma promile v krvi, kdy už ztrácíte cit nejen pro hluk, ale i soužití se sousedy.

Xtreme 2 mi tedy v jistých situacích dává význam, a kdybych měl jazykovou školu, bufet s langošem nebo penzion, bez váhání ho kupuji. Jenže vy možná váháte, zda je těch 289 eur odůvodněných, zda by vám nestačilo něco menší. Vždyť na chatách se můžete spojit s jiným majitelem a spojit například dvě Flip 4-ky. Tak si pojďme porovnat zvuk.

JBL Xtreme 2

Zapínám Spotify v maximální kvalitě a k iPhonu 8 Plus připojuji Xtreme 2 a Flip 4, dva velmi zdařilé reproduktory od JBL. Uvědomuji si, že za cenu Xtreme 2 si můžete koupit dva kousky Flip 4 a ještě vám zůstane na oběd s přítelkyní. Chemical Brothers už při třetinové hlasitosti skladby Go zaplní celou obývák, když přepnu na Flip 4 na stejné hlasitosti, všímám si ostřejší zvuk. Xtreme 2 na stolku uprostřed místnosti duní na můj vkus až příliš. V rohu by to bylo nesnesitelné.

I při poslechu Toxicity od System Of a Down na poloviční hlasitosti, kdy už oba srovnávané reproduktory konečně ožívají a přinášejí asi nejlepší zvukový zážitek, cítit největší výhodu Xtreme 2 v masivnějších úderech bubnů i kopáku s výraznou basou a mohutnějším hlasem zpěváka. Mrzí mě však nevýrazné výšky, zmenšení tweeterů a vyšší voděodolnost si očividně ptají svou daň. Elektrickým kytarám, base i bicím masivnější zvuk xtreme-dvojky prospívá, ale jakoby vyšší odolnost vůči vodě ubrala z čistoty celkového projevu.

JBL Xtreme 2

Flip 4 při svých drobných rozměrech více šokuje, Xtreme v druhé generaci už nepřináší až takový wow efekt. Zpěvák Dudo z Hexu ve skladbě Když jsme sami je na Flip 4-ce více v popředí, po přepnutí na Xtreme 2 ho přehluší basa, což na mě působí rušivě. Pojďme raději na Wonderwall od Oasis. Opět poloviční hlasitost Xtreme 2. Vše fajn, v padesáté sekundě nastupují bicí a basa, opět v tiché obýváku až otravně intenzivně, a tak snižuji hlasitost.

Pak mě napadlo, že by všechny tyto neduhy mohl vyřešit ekvalizér. Tak jsem v Spotify aktivoval nastavení Bass reducer a trochu nahoru potáhl výšky (2,4 kHz a 15 kHz). Nevěřím vlastním uším, konečně je vše tak, jak má být. Skladba Zrána od Kateřiny Malikova odrazu zaplnila obývák a mně nevadí ani vyšší hlasitost. Právě naopak. Problém je, že toto nastavení ekvalizéru zůstane zapnuté i pro mé sluchátka, kde problém s přehnanými basy nemám. Hraní se s ekvalizérem je tedy omezující, ale s Xtreme 2 - podle mého názoru - přímo nezbytné.

JBL Xtreme 2

Na běžné poslech doma či v kanclu beru Flip 4. Pokud bych si zařizoval bydlení a hledám řešení i do dětské, i do obývacího pokoje, i na zahradu, neváhal bych si koupit Xtreme 2. Při poslechu nového alba oblíbené kapely bych se pohrál s ekvalizérem, jinak je to i tak jedno a přes ty 7-centimetrové woofry se vás i ranní rádiové vysílání dotkne o něco intenzivněji. Maximální hlasitost je mnohem vyšší než z malých repráčků, které sice prošly dlouhou cestu. Tam, kde už ztrácí Flip 4 dech, JBL Xtreme 2 zpívá z plných plic.

Možná vás zaujme možnost koupit si dva reproduktory a používat je najednou díky funkci JBL Connect +. Stačí jeden reproduktor JBL připojit k mobilu, pustit hudbu, stisknout tlačítko Connect +, a potom ho stisknout i na dalším JBL reproduktoru, který tuto funkci podporuje. Tak jsem například poslouchal hudbu z Xtreme 2, ke kterému jsem dodatečně připojil Flip 4. Dva reproduktory Flip 4 jsme zase takto spojovaly s kamarádem na velikonoční chatě. Jde o znásobení zvuku ve druhém, třetím a byť padesátém připojeném reproduktoru.

JBL Xtreme 2

Chcete-li dva JBL reproduktory podporující Connect + spojit do stereo sestavy, nainstalujte si aplikaci JBL Connect a namísto Party režimu (spojení více než 100 reproduktorů najednou) v ní zvolte Stereo mode a vyberte levý a pravý kanál. Podmínkou je použití stejného modelu Bluetooth reproduktorů.

Výhody
+ Modernější design
+ Vyšší odolnost vůči vodě
+ Podpora JBL Connect +
Nevýhody
- přehnané hloubky a slabší výšky třeba regulovat ekvalizérem
- design nepasuje do běžných interiérů
- relativně hlučné zapínání (typické pro JBL)

Závěr
JBL Xtreme 2 splňuje přesně to, co od něj očekáváte. Pokud vám nestačí malý Bluetooth reproduktor typu Flip 4 a hledáte něco větší, toto bude zřejmě ono. Výrazné hloubky oceníte zejména venku, kde se basy ztrácejí mnohem snadněji než v interiéru, kde Xtreme 2 možná až zbytečně duní a musíte ho regulovat ekvalizérem. Největšími novinkami oproti první generaci jsou vyšší odolnost vůči vodě a možnost spojit Xtreme 2 do série s dalšími reproduktory podporující JBL Connect +.

Pošlete článek známému