infoinfo
Nakup a vyhraj 4denní zájezd na JBL Snow Party ve francouzských Alpách. Více info
Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Když chcete ozvučit večírek

Computer

28.08.2018

Bezdrátových reproduktorů je na trhu větší než velké množství. Nicméně modelů, u nichž výrobci deklarují výkon přes 40 W, a tudíž by měly být schopné ozvučit nejen celou domácnost nebo terasu, ale také větší večírek uprostřed divočiny, až tak mnoho není.
Kombinace bezdrátového přenosu hudby společně s napájením pomoci akumulátoru a velkého výkonu s sebou nese hned několik specifických vlastností. Jednak je to nutnost vytvořit reproduktor o něco větší, aby se měly osazené měniče o co opřít, pokud je vybudíte, a jednak je to samozřejmě použtí baterie s vyšší kapacitou, aby měl reproduktor dostatek energie pro delší reprodukci.

Sladit tyto požadavky dohromady a zabalit je do hezkého a zároveň funkčního celku není podle produktových fotografií příliš velký problém. Pokud se ale podíváme na cenovku většiny výkonných reproduktorů, rozezni se v hlavě varovný zvonek. Jak to, že se pohybuje cena na úrovni sice stylových, ale výrazně menších bratříčků s nižším udávaným výkonem? Tady něco nehraje, nebo to nehraje dobře.

A právě to jsme chtěli v testu zjistit. úvaha byla v tomto případě poměrně prostá. Bezdrátové reproduktory dnes u většiny uživatelů nahrazují malé domácí mikrosystémy, které byly donedávna asi nejlevnější cestou, jak se dostat ke kvalitnímu zvuku. Mimo nasazení v domácnosti udělá Bluetooth reproduktor parádu i ve starším autě, kde je rádio bez možnosti přehrávat mp3 soubory.

Pokud je ale cena výkonného reproduktoru podobná jako u těch menších, muselo přece někde dojít ke kompromisu, nebo ne? Do testu jsme proto vybrali produkty, které nejsou starší jednoho roku, podle specifikací výrobce splňují podmínku výkonu nad 40 W a zároveň je možné je provozovat pouze na baterii. Zkrátka něco, co ozvučí relativně velký prostor a zvládne to hrát delší dobu bez zapojení do elektrické sítě.

JBL Boombox

Na rameni nebo na kolečkách

Z hlediska konstrukce lze rozdělit výkonné reproduktory do tří skupin, které se liši již na první pohled. Menší modely mají velmi podobnou konstrukci, jako je tomu u levnějších bezdrátových reproduktorů - tedy tvar válce nebo kvádru, který je osazen dvěma až čtyřmi měniči (nejčastěji dva širokopásmové a dva výškové), jimž sekundují pasivní basové zářiče umístěné na bočních stranách anebo na zadní straně. U této konstrukce je obvykle zachována funkcionalita shodná s menšími reproduktory - tedy připojeni prostřednictvím Bluetooth nebo linkového vstupu s 3,5mm jackem a také možnost využit reproduktor jako handsfree.

Asi nejvíce zástupců na trhu výkonných reproduktorů se podobá klasickému kytarovému kombu - kvádr větších rozměrů je osazen jedním velkým širokopásmovým měničem, jehož frekvenční rozsah doplňuje výškový tweeter a basreflexový nátru­bek. Specifikem je možnost převážení reproduktoru stejným způsobem jako u cestovních kufrů, tedy v zadní části spodní strany je k dispozici dvojice koleček a v přední části gumové nožky, madlo pro přenášení na kratší vzdálenost a teleskopická rukojef pro pohodlnější převážení. Poslední skupina výkonných reproduktorů byla zastoupena pouze jedním kusem (Blaupunkt). Její konstrukce a funkce jsou prakticky shodné s předchozí, liší se však výrazně velikosti a osazením. Namísto jednoho širokopásmového měniče zde najdeme měniče dva. což znamená také rozměry minimálně 80 cm na nejdelší straně. Manipulace s takovým reproduktorem rozhodně není snadná, ve většině případů jsou tyto reproduktory podle výrobců určeny pro ozvučení menších sálů a diskoték, což s sebou nese i doplňkové funkce, jako je „disco" osvětlení pomoci několika RGB LED souprav.

JBL Boombox

Funkcí, kolik chceš
Nejmenší modely (JBL, DreamWave) mají standardní nabídku funkcí. které najdete také u menších sourozenců - tedy vedle handsfree je to ovládání hlasitosti, ovládáni přehrávače hudby (posun mezi skladbami a přehráváni/ pauza), případně poslouží jako powerbanka.

Specifikem druhé skupiny je velký ovládací panel, který nabídne vedle voliče hlasitosti jednu nebo dvě zásuvky na 6,3mm jack (připojit můžete mikrofon nebo rovnou kytaru). USB vstup pro přehrávání mp3 souborů přímo z flash disku a v některých pří­padech zde najdete i slot pro SD kartu s hudebními soubory. Ve dvou případech je dokonce součástí reprodukto­ru také FM přijímač, takže si můžete naladit oblíbenou radiostanici.

Oproti klasickému kombu nebo aktivnímu reproduktoru bez baterie zde však není k dispozici jemné doladění zvuku pomoci trojice obvyklých potenciometrů (basy, středy výšky). Spokojit se musíte s několika přednastavenými ekvalizačnimi křivkami, jejich průběh však nelze měnit. Stejné je to u největšího zástupce v testu.

Funkce karaoke, která potlačí zpěv v nahrávce a umožní vám přimíchat si vlastni zpěv za použití mikrofonu. již přímo definuje použití reproduktoru buď na veřejná vystoupení nebo jako ozvučení do baru.

Nedostatkem všech testovaných modelů je bohužel absence jakékoli mobilní aplikace, která by rozšířila funkčnost a především umožnila úpravu zvukového projevu. Jediným modelem, ke kterému je dodávána mobilní aplikace, je JBL Boombox, který můžete prostřednictvím JBL Connect+ propojit s dalšími až sto reproduktory stejného výrobce, bohužel však ani tato nenabídne úpravu zvuku.

JBL Boombox