Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Najlepšie True Wireless slúchadlá do uší: JBL Reflect Flow

Ne, toto ocenění není výmysl pisatele, aby vás přilákal na nějaké vypeckované sluchátka. Toto je čerstvé ocenění od odborné poroty EISA, tvořené redaktory specializovaných časopisů z Evropy, pro rok 2019/2020. Pojďme se tedy podívat, čím si ho zasloužily tyto sluchátka.
Technické parametry
Tyto True Wireless sluchátka nás ještě před uvedením zaujaly při pohledu do technických parametrů kdy u Bluetooth verze byla uvedena číslovka 5.0. Je to první produkt od JBL, který disponuje touto technologií. Ta zaručuje ještě delší výdrž (až 10 hodin bez dobíjení v pouzdře a celkově až 30 hodin), větší dosah, menší latenci a mnoho dalšího. Viz níže. Samozřejmostí je voděodolnost s certifikací IPX7 a došlo i na integrování funkcí Ambient Aware a TalkThru.

JBL Reflect Flow

Ambient Aware využijete zejména při sportu. Zapnutím této funkce budou sluchátka propouštět zvuk z okolí. To abyste vnímali okolí, když na vás někdo zavolá nebo zatroubí. TalkThru zase úplně potlačí hudbu a také zcela propustí zvuk z okolí. Což je dobré na to, abyste mohli komunikovat s okolím, aniž byste si museli sundávat sluchátka z uší. Obě funkce jsou praktické a velmi rychle se na ně zvyká.

V čem je dobré Bluetooth 5.0
Hned na začátku uvedeme důležitou a podstatnou informaci. Bluetooth 5.0 je zpětně kompatibilní. Kvůli sluchátkům si nemusíte pořizovat nový telefon či počítač. Sluchátka budou fungovat i se starší verzí Bluetooth rozhraní. A jaké výhody přináší?
Nižší latence - už by nemělo díky rychlejšímu přenosu docházet ke zpožděním. U hudby to nevadí, ale když se díváte na filmy nebo videoklipy, může to být nepříjemné.

JBL Reflect Flow

Rychlejší přenos - Bluetooth v5.0 je oproti 4.2 více než dvojnásobně rychlejší
Větší dosah - verze 4.2 měla při ideálních podmínkách dosah kolem 10m (venku 50m). Dosah v Bluetooth v5 je více než čtyřnásobný. To jsme si i reálně otestovali a funguje to. Nejsou to jen prázdné řeči, ale abyste dostali takový dosah, musí být i vysílač Bluetooth v5.0. S naším iPhone XR takové vzdálenosti dosahujeme!
Nižší spotřeba - verze 5.0 již není tak náročná na energii, i proto sluchátka JBL Reflect Flow se zabudovanou baterií 110 mAh/3.7V dokáží vydržet až 10 hodin přehrávání!

Těch vlastností v nové verzi bluetooth je podstatně více, ale u sluchátek nejsou podstatné.

JBL Reflect Flow

Zkušenosti z používání
Sluchátka jsme měli možnost pár dní testovat a už teď můžeme říci, že k úplné dokonalosti nemají daleko. Samotná krabička, která slouží nejen na uchování sluchátek, ale i na nabíjení, je rozměrově tak akorát. Do ruky není velká a v batohu si najde určitě své místo. Nemusíte se o ni vůbec extra starat. Povrch je z tvrzené gumy a vydrží i drsnější zacházení. Samotný uzávěr je magnetický, stejně tak i uchycení sluchátek v krabičce. Ze zadní strany pouzdra, pod nabíjecím konektorem (microUSB), je nenápadný indikátor kapacity. Určitě bychom ocenili nabíjení pomocí nového USB-C, nebo ještě lépe bezdrátové přes standard Qi.

I když se sluchátka zdají mohutnější, tak zdání klame. Sluchátka jsou tak akorát velká pro většinu populace. Zde výrobce zúročil patenty získané odkoupením firmy YurBuds. Díky vyměnitelným nástavcům v různých velikostech (S, M a XL) sednou sluchátka každému. A hlavně při sportu nevypadnou. Ani při dlouhodobém nošení nikde netlačí. Kdyby nám v nich nehrála hudba, budeme je každou chvíli kontrolovat, zda nám nevypadly. A toto máme na nositelné elektronice rádi. Můžete ji podvědomě používat a přitom neobtěžuje a nevyžaduje zbytečnou pozornost.

JBL Reflect Flow

Na ovládání sluchátek si je třeba chvíli zvykat. Výrobce na tak malé sluchátka určitě nechtěl dát mikro tlačítka, a tak každé sluchátko vybavil pouze jedním velkým tlačítkem. Na levém sluchátku si aktivujete/deaktivujete jediným stisknutím funkce Ambient Aware a TalkThru. Dvojitým stiskem se zas posunete o skladu vpřed. Na pravém sluchátku jedno stisknutí znamená přehrávání/pauza nebo přijmutí/ukončení hovoru. Dvojitým stiskem si aktivujete hlasového asistenta. Možná se ptáte, kde je ovládání hlasitosti? Vůbec nám nechybělo, jakmile jsme si jednou nastavili nějakou úroveň na telefonu, už jsme si s tím nepotřebovali hrát. A když už náhodou jsme si chtěli dát skladbu tišeji, tak jsme to udělali přes Apple Watch. Kdyby byla nějaká možnost regulovat hlasitost přímo ze sluchátek, byl by to kompromis pro komfort ovládání.

Na dříve uvedených True Wireless sluchátkách od firmy JBL nám vadilo, že při telefonování fungovalo pouze jedno sluchátko. Toto je s JBL Reflect Flow již minulostí. Telefonování si užijete v stereo režimu. Ale stále můžete odložit jedno sluchátko (levé) a používat sluchátka jako handsfree zařízení. Pravé sluchátko slouží jako primární a levé bez pravého nefunguje.

JBL Reflect Flow

Výdrž sluchátek je enormní. S 10 hodinovou výdrží se při takto malých sluchátkách asi jen tak nepotkáte. A pokud k tomu přičtete nabíjecí pouzdro jste na 30 hodinách. V pondělí jsme je začali při práci používat a nabíjeli jsme je až ve čtvrtek. Oceňujeme i příjemné rychlonabíjení. Vložíte na 10 minut sluchátka do krabičky a můžete až 1 hodinu poslouchat.

Kvalita zvuku
To už bude omílání stále dokola. JBL pro trh již nastavil nějakou kvalitu zvuku a pod tuto hranici nejde. Všechno je tam kde má být. Nejsou to audiofilská sluchátka, ale ti co si potrpí na kvalitu zvuku je jistě ocení. V manuálu se nezmiňuje a ani v technických parametrech není uvedeno, jaký kodek se používá pro přehrávání. Otevřeli jsme si diagnostické nástroje a překvapeně jsme zjistili, že se používá zvukový formát AAC. Není tak zajištěna jen vysoká kvalita přehrávání hudby, ale i přenos hudby v co nejvyšší možné kvalitě, což ocení zejména majitelé zařízení od Apple. Právě zařízení od Apple již od počátku využívají tento kodek. Pokud vaše zařízení nepodporuje transfer v tomto kodeku, tak se přepne automaticky na SBC.

JBL Reflect Flow

I za nás sluchátka na jedničku!
Za cenu 149,- € dostanete opravdu kvalitní, plně bezdrátové sluchátka s univerzálním použitím a posledními technologickými řešeními. Sluchátka využijete úplně všude. Doma, u počítače a také při sportu. Nezaleknou se ani deště či silného pocení, protože jsou vybaveny certifikací IPX7. Ne nadarmo získali ocenění EISA jako nejlepší sluchátka do uší pro rok 2019/2020.

Poznámka na závěr
Ještě jedna informace která se neuvádí v specifikacích. Ano, i tyto sluchátka zobrazují stav baterie v telefonu. Nově byla tato funkce integrována i do Windows 10 a informace se zobrazuje i v tomto operačním systému.

Shrnutí
Výhody
+ BT 5.0
+ Extrémně dlouhá výdrž
+ Velký dosah
+ IPX7
+ Univerzální použití
+ AAC kodek

Nevýhody
- zastaralý konektor microUSB

JBL Reflect Flow

Pošlete článek známému