Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Největší z přenosných

High & Style

25.09.2017

Ještě před létem sem si naivně myslel, že společnost Harman představí druhé pokračování bestselleru JBL Xtreme, ale nestalo se tak. Na konci léta však přichází „pecka“ s názvem BoomBox a řeknu vám, je to už na pohled pekelná mašinka. Krabice, kterou právě držím v ruce, velikostí i hmotností připomíná spíš vysavač než přenosný reproduktor. Nakonec, BoomBox je aktuálně největší přenosný speaker na světě. Takže jedno prvenství bychom tu už měli.
Při vybalování na mně jako první vykoukne masivní rukojeť s označením BOOMBOX připomínající hřbet obrovského vodního savce nořícího se do hlubin. Je vyrobena z odolného plastu, přičemž spodní část je pro lepší uchopení perforovaná  a zlehka pogumovaná. Při hmotnosti reproduktoru 5 250 gramů nakonec pořádné uchopení budete potřebovat. Na délku měří bez pár milimetrů půl metru a jde teda o pořádného macka. Spodní část tvoří poctivá gumová plotna tvořící bezpečnou a stabilní základnu, ať už máte BoomBox doma na polici, nebo brázdíte město či pláž s vypeckovaným BoomBoxem na hrudi.

JBL Boombox

Reproduktor je oděný do odolné voděodpudivé ale průzvučné tkaniny. Myslím, že jde o stejný materiál, který používá JBL i u ostatních modelů. Rozměrná kovová plotnička s firemním logem JBL se výrzně vyjímá na černém podkladu. Ovládací tlačítka jsou soustředěná v oblasti mezi logem a rukojetí v pořadí párování přes bluetooth, ubírání hlasitosti, zapnutí/vypnutí, vzájemné párování, přidávání hlasitosti a spuštění/pozastavení skladby. V zadní spodní části je umístěné nové tlačítko na navolení vnějšího nebo vnitřního režimu přehrávání. Jelikož jde o reproduktor s výrazným basovým pásmem, má tento volič režimů své racionální opodstatnění. Hned vedle, dobře chráněné pod masivní gumovou krytkou, jsou soustředěné všechny konektory. Úplně vlevo je to vstup AUX, nasleduje první USB výstup, servisní mini USB, druhý USB výstup a nakonec konektor napájení. Obě USB-čka slouží výlučně na zpětné nabíjení mobilních zařízení. Velkokapacitní nabíjecí baterie je z hlediska dobré stability umístěna v oblasti podstavce. S kapacitou 20 000 mAh přináší 24-hodinový hudební maraton nebo možnost v případě potřeby nabíjet až dvě přenosná zařízení současně.

BoomBox je osazený párem rozměrných čtyřpalcových basových měničů (cca 100 mm) a párem 20 mm výškových reproduktorů. Na obou stranách speakeru efektně kmitá dvojička dobře známých basových membrán s výrazným logem značky. JBL BoomBox je svou velikostí a výkonem připravený rozproudit dokonalou bazénovou párty. Pokud by vám však jeden BoomBox přeci jen nestačil, dá se do zvukového řetězce jednoduchým dotykem tlačítka přripojit další nebo jakýkoliv JBL model vybavený funkcí JBL Connect+. Maximální počet spárovaných jedinců je limitovaný číslem 100. No rozhodně by bylo zajímavé vyzkoušet si tento experiment naživo.

JBL Boombox

Propojení se zdrojem zvuku přes bluetooth zabere maximálně minutku. Další párování už probíhají více méně automaticky, jelikož mobilní zařízení BoomBox automaticky rozpozná. Současně mohou být na BoomBox připojené až dvě mobilní zařízeí a v přehrávání je tak možné se střídat bez nutnosti otravného připojování a odpojování. Připojit se můžete i klasickým AUX kabelem, což ale při vnějším použití moc nedoporučuji. Zvuk BoomBoxu se dá nejlépe vystihnout slovíčkem velký. Impozantní by bylo asi příliš, ale velký zvuk rozhodně produkuje. I přes to, že je tento párty reprák schopný ozvučit prostor s velikostí klidně nad 50 m2, mně osobně dostal svým jemným přednesem při večerním poslouchání při práci. I tyto řádky píšu při jeho tónech a je to příjemné poslouchání. I při nejnižších úrovních hlasitosti produkuje v indoorovém i outdoorovém režimu pěkně konturní basy. Ty, samozřejmě, s narůstající úrovní hlasitosti získávají na objemu a při špičkách je už tlačítko volby vnějšího nebo vnitřního režimu příjemným vykoupením, pokud náhodou hrajete v uzavřené místnosti.

Přes BoomBox sem postupně provětral všechny moje oblíbené žánry. Pořádně jsem si osolil Kalifornské papričkáře a jejich poslední album The Getaway s peckou Dark Necessities. Bavila mě nová Pink se skladbou What About Us, ale též starý dobrý Pink Floyd. Skladby, v nichž jsou třeba pořádně výrazné basy, BoomBoxu jednoduše sedí, ale líbily se mi i ostatní žánry a pobavil jsem se na letních festivalových „vypalovácích“ z domácí produkce od Laskyho, Horkyze Slíže, Hexu i Polemiků.

JBL Boombox

Více než šestihodinové nabíjení baterie není sice žádná výrha, ale na druhou stranu, pokud reproduktor nabíjíte přes noc, je to prakticky nepodstatné. Podstatné je, že přes den vám šťáva rozhodně nedojde. Pětibodový LED indikátor stavu baterie zobrazující se při každé manipulaci se zvukem, se při testování téměr nepohl. Odhaduju, že každá rozsvícená dioda může představovat 20 procent nabití a mně se za celodenní poslouchání podařilo zhasnout dvě diody. Čas poslouchání určitě výrazně překročil 10 hodin, přičemž hlasitost byla po dobu testování většinou nastavena na úrovni 30 – 40 % maxima, což jsem odhadl jako hraniční pásmo tolerance našich sousedů. 

No a co dodat na závěr? Téměř bych zapomněl. I když byl testovaný BoomBox předprodukčním vzorkem, na krabici měl označení IPX7, a tak sem se ho rozhodl podrobit zkoušce ohněm, tedy přesněji vodou. Na jednu skladbu sem mu dopřál srpnové ovlažení v napuštěné vaně. Pod sprchou při vypeckované skladbě What About Us prskal kapky jako rozhněvaný kocour. Basové membrány následne vytvořily ve vaně slušné vlnobití. Při násilném ponoření pod hladinu trošku zachrčel a dál si v tichosti tloukl i ponořený pod hladinu. Slušné, říkám si na závěr. Pod gumovou krytkou sem následně nenašel ani stopy po vodě a tak postupně začínám důvěřovat odolnosti a schopnostem reproduktorů popasovat se i s poměrně náročnými podmínkami. BoomBox se dá též použít na telefonování a je vybavený hlasovým asistentem. BoomBox získal prestížní ocenění EISA jako mobil speaker za rok 2017/2018

HODNOCENÍ
+ design
+ megavelký zvuk
+ flexibilní párování až 100 reproduktorů přes JBL Connect+
– cena
– přenášení na větší vzdálenosti dá zabrat

Pošlete článek známému