Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Nejen na cesty

High & Style

08.02.2017

Jsme civilizací nomádů. A to zdaleka nemám na mysli jen vlnu migrantů valící se do Evropy. My – dovolenkově poznávací nomádi, návštevníci fitnescenter, běžci lesoparky a pacienti krátící si čas na pohotovosti s podvrtnutým kotníkem.  Na svých cestách máme také naše věčné společníky - smartphony - se svou oblíbenou. A tyhle věcičky umí něco, čemu se říká Bluetooth. Nu díky tomu si ten, komu se nechce trápit s kabelama sluchátek, může ze široké nabídky na trhu vybrat nějaká bezdrátová. Pokud preferujete dobrý zvuk a máte hlouběji do kapsy (například studenti), mám pro vás dva horké tipy z domu JBL.
E55BT
Větší a dražší z nich stojí 3 490 Kč (129 €) a za tyto peníze nabízí kromě typického promakaného zvuku, charakterizujícího legendární značku, například i 20-hodinovou výdrž integrované baterie na jedno nabití. Cool, ne? To se dá doletět až na opačný konec zeměkoule. Vysoce ergonomický design vychází z požadavkuy pohodlného nošenía manipulace. Inovativní tkaninový mostík netlačí a přitom dobře drží. Plynulé přepínání mezi vícero zdrojovými BT zařízeními je samozřejmostí. Odpojitelný textilní kabel proti zamotání obsahuje integrované dálkové ovládání a mikrofon. Ovládací prvky a mikrofon jsou situované na levé mušli sluchátek. Ta jsou oválného tvaru a na uši dosedají měkce a pohodlně. Zvuk je překvapivě plnokrevný, definovaný bohatým a uspokojivě konturním basem. Středy působí informativně, výšky jsou slyšitelně bohatší než u E45 BT, což je zdá se to, čím se na první poslech obě sluchátka liší. Separace a podání prostoru jsou na úrovni, jaká byla ještě před deseti lety této cenové kategorii nepředstavitelná.

JBL E45BT

E45BT

Menší, v eurech za baťovskou stovečku (99 €, 2 680 Kč) mají na rozdíl od dražších sester okrouhlý tvar mušlí s měniči menšího průměru. I výdrž baterie je o cosi menší – konkrétně 16 hodin provozu. Ostatní benefity jsou tu dostupné ve variantě, kterou nabízí vyšší model, drobné odlišnosti jsou jen v technických parametrech. Zážitkově jsou však oba modely porovnatelné, pokud nebereme do úvahy už zmíněný pregnantnější předneš nejvyššího pásma u E55BT. Ucho se však rozposlouchá – stejně jako se oko akomoduje na aktuální světelné podmínky. Paradoxně vnímám celkovou proporcionalitu zvuku menších sluchátek jako lepší – výšky zkrátka netrčí a organicky se integrují do finálního přednesu. Dynamika je u obou modelů solidní a ani milovníci hlasitějších poslechů tak nebudou o nic ochuzení.

Obě sluchátka jsem si vzal na pánskou jízdu na chatu. Když se mi už přejedly chlapácké řeči o úlovkách všeho druhu, nasadil jsem nejprve jedna a potom i druhé. U krbu jsem si přes ně postupně pouštěl k iteriéru chaty i k její atmosféře se hodící bluegrassové kousky, později rock a i špetku akustického jazzu. Větší sestry o kousek lépe izolovaly čilé blábolení připitých chlapů. Při plápolání ohně nejlépe vynikl ten džezík, FLAC 96/24 z mého smartphonu zněl opravdu noblesně se všemi žádoucími atributy, jakými jsou naturálnost, frekvenční vyváženost a proporcionalita. Na druhé ráno jsem vyrazil na čtyřkolce do hor (a později s chlapama, kteří se šli v rámci procházky podívat na Bobovy pštrosy - jednoho z nich pojmenoval Spojař, jelikož onehdy zhltnul při montování přístřešku matice).  Vzal jsem si menší a lehčí E45BT a pustil si temné germánské popěvky skupiny Rammstein. Kdysi se touto horou na Bezovci proháněli prastaří otcové jejích členů, dnes zrána jsem lesní zvěř rušil jačivými akceleracemi čtyřkolky já. Přes těžkotonážní porci hudby mi z toho proniklo do uší jen málo. Sluchátka i v tomto extrémním režimu obstála výborně a ani árijský nářez je nerozházel.

JBL E55BT

RESUME

Oba modely jsou dobrou volbou pro streeterskou mládež, která ocení, že si může vybrat z vícerých módních barev. Plný JBL zvuk s dobrou izolací od okolí je v této cenové kategorii přjemným překvapením. Výborné  zpracování, design, odolná konstrukce a možnost bezdrátově si vychutnat svou oblíbenou hudbu streamovanou z libovolných BT zdrojů – to je malé našeptání, proč si je bez váhání pořídit.

Pošlete článek známému