Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Nové slúchadla JBL Live 650BTNC a Live 400BT sme poriadne prevetrali

Do rukou se nám dostaly čerstvé novinky sluchátek, z nichž jedny mají funkci ANC. ANC = Active Noise Cancelling = Aktivní potlačení okolního hluku. To se akorát hodilo, protože jsme měli naplánované letecké cesty do Itálie a Španělska a není lepšího testu, jak tuto funkci otestovat během letu.
Proč právě během letu? Ti co letěli, vědí proč. Takže pouze narychlo prozradíme tím, co ještě neletěli. V letadle není ticho jako znázorňují ve filmech, či jako když cestuješ v autě. Je to neustálý hluk motorů a vibraci, zejména když se létá menšími letadly jako Airbus A321. Byli jsme tedy zvědaví jak si poradí sluchátka s tímto permanentním hlukem. Navíc jsme si vzali pro porovnání sluchátka AKG N60NC, které s námi cestují permanentně a jsou určeny přímo na tento hluk. Aby ne, když je Lufthansa poskytuje ve své business třídě.

Na otestování kromě JBL Live 650BTNC jsme vzali i základní model Live 400BT. Tento základní model je skladnější na cestování, jenže nedisponuje funkcionalitou ANC a vzali jsme ho jen na doplnění pro zajímavost, protože je velikostí přibližně velký jako výše zmíněné AKG N60NC. A je dostupný v širší paletě barevnosti.

JBL Live

Balení sluchátek je zcela základní. Kromě těchto sluchátek v balení naleznete poctivě zpracované manuály, nabíjecí microUSB kabel a textilem protkán jack kabel. Posledně jmenované příslušenství je již dříve pouze takovou povinnou jízdou, protože stále více výrobců mobilních telefonů opouští od tohoto zastaralého rozhraní a spoléhá se stále více na Bluetooth konektivitu. Model JBL Live 650BTNC má navíc v balení ochranné pouzdro určené na cestování. Jack redukce do letadla není v žádném modelu. Dovolíme si tvrdit, že toto jsou ideální sluchátka pro cestování. Proč?

Nejprve si vezmeme JBL Live 400BT. Jsou to skladné sluchátka s extrémně dlouhou výdrží. Na jedno dvouhodinové nabití, dokáží hrát až 24 hodin. Pro let do Madridu a zpět jsme si nemuseli vůbec brát nabíjecí kabel. A to let trvá přibližně 3 hodiny jedním směrem. Kdybychom i museli náhodou nabíjet, tak by nám stačilo nabíjení přibližně okolo 20 minut aby nám vydržely hrát 3 hodiny. Sluchátka sice nedisponují technologií ANC, ale díky skutečně výbornému odhlučnění jsme měli pocit že ano. Částečně pasivní totiž tlumí hluk z okolí. Pokud bychom měli Doade procentní na kolik, tak přibližně na 65%. Jinak by v sluchátku zabudované technologie Ambient Aware (propouští do sluchátek a zvýrazní okolní hluk, aby bylo slyšet co se děje kolem vás) a TalkThru (sníží hlasitost hudby a umožňuje vám komunikovat s okolím, aniž jste sluchátka dávali z hlavy dole).

JBL Live400BT

JBL Live 650BTNC jsou podstatně větší, ale už disponují technologií ANC, na kterou jsme se při letech zejména zaměřili. Sluchátka jsou dobře odhlučněné už jen při samotném nasazení bez zapnutí této funkce. Dvě nezávislé hodnocení sice podávali různé výsledky, ale stále velmi spokojeny. Skupině letící do Madridu se zdálo, že neodhlučňujú tak dobře jako cestovní sluchátka AKG N60NC (za téměř 300 euro), ale zas jim hodně nechybělo. Druhé skupině letící do Itálie se zdálo odhlučnění na stejné ne-li i lepší úrovni. Oceňovala pohodlnost díky konstrukci přes uši. Když to shrneme, tak na svou cenu sluchátka splňují svůj účel na více než 100%. Přece jen porovnání s AKG, které jsou o polovinu dražší, je trochu nefér. Sluchátka Live 650BTNC mají neuvěřitelnou 30 hodinovou výdrž (20 hodin se zapnutým ANC).

JBL Live650BTNC

Co nás ale velmi oslovilo je pohodlnost obou testovaných JBL sluchátek. Zejména model Live 650BTNC. Ten obepíná celé ucho, takže zbytečně netlačí tam kde nemají. Měli jsme je na hlavě přibližně 5 hodin v kuse a ani po tomto čase nás nikde nic netlačilo. Ze začátku možná hlavový pás, ale to jsme je neměli ještě dobře nastavené. Ani Live 400BT nejsou o nic horší. S nimi také bez problémů absolvujete jakýkoliv dlouhý let a nebudou tlačit, ale jejich konstrukce je jiná. Ty jsou přímo položené na uších a komu to vadí, ať sáhne po vyšším modelu.

JBL Live650BTNC

Společné vlastnosti
Sluchátka série LIVE, mají více společných věcí. V našich končinách asi málo lidí ocení hlasových asistentů jako Amazon Alexa nebo Google Assistant, dokud nebude podpora alespoň českého jazyka. Pojďme se podívat na ty výraznější vlastnosti. Určitě oceníte, že sluchátka pomocí bluetooth konektivity umožňují dvě aktivní spojení. To oceníte zejména tehdy, když díváte například na notebooku film a zvoní vám telefon. Ani nemusíte skládat sluchátka a můžete zvednout hovor a telefonovat. Ano, sluchátka mají podporu i handsfree telefonování. To už bereme jako samozřejmost při bluetooth sluchátkách a nemusíme to nějak extra rozebírat.

Zabudovaný Bluetooth ve verzi 4.2 s příslušnými profily vám zajistí zas to, že se zobrazuje stav baterie i na telefonu bez nutnosti instalování dodatečné aplikace. Jen upozorníme, že tuto podporu musí mít zabezpečenou i telefon. Při telefonech od Apple je to samozřejmostí (testováno s iPhone XR a 7) a při telefonech s operačním systémem Android to na jistotu neumíme potvrdit které modely to mají zajištěno.

JBL Live650BTNC

Ještě důležitým společným znakem těchto sluchátek je skládací mechanismus 3D Axis. Naplocho složitelné sluchátka vám budou zabírat minimum místa v jakékoliv zavazadle.

Zvuková stránka
Zvuk, basy i výšky, mají obě sluchátka vyvážený. Pokud by se vám zdál trochu "dietnější", nainstalujte si aplikaci "My JBL Headphones". S ní se můžete pohrát v nastavení s ekvalizérem (jazz, bass, vocal), nebo si udělat zcela privátní nastavení pro vaše uši. U Live 650BTNC si přes tuto aplikaci zároveň spouštíte samotný Noise Cancelling (i přes samotné knoflík na náušníky). Uživatelům sluchátek JBL tuto aplikaci určitě doporučujeme. Jedině co jsme si výrazněji všimli u modelu Live 650BTNC je to, že když máte méně kvalitní skladbu, tak o to víc nedostatky slyšet. Platí jednoduchá rovnice. Na kvalitní sluchátka pouštět pouze kvalitní hudbu.

JBL Live650BTNC

Rozpínání obrazu se zvukem
Jediným neduhem bluetooth sluchátek bývá právě bezdrátová technologie. Někdy se může stát, když díváte filmy či videa na YouTube na počítači nebo telefonu, tak se může rozcházet zvuk s obrazem. Je to dáno tím, že při bezdrátovém přenosu dochází k nějakému zpoždění. Tento neduh má eliminovat kodek aptX a ještě více připravovaný aptX Low Latency. Byli jsme překvapeni, že i když tyto sluchátka používají kodek SBC, tak k Rozpínání obrazu se zvukem nedochází. Co je velmi dobré.

Závěr
Pokud bychom si měli vybrat určitě bychom si vybrali JBL Live 650BTNC. Má všestranné použití a my hlavně oceňujeme právě jejich pohodlnost. To se nám už pár let nestalo, že by sluchátka byly tak pohodlné. Naposledy jsme byli takto spokojeni asi před 9 lety při studiových sluchátkách od AKG. Pokud bychom si měli vybrat na běžné užívání, tak bychom upřednostnili spíše model Live 400BT.

JBL Live650BTNC

Pošlete článek známému