Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Poriadne sme schladili horúcu novinku: JBL Flip 5

Už tu máme 5. verzi velmi populárního reproduktoru. Od první verze prošel pořádným vývojem a podíváme se na to, jak se tento reproduktor vyvinul v této verzi. Už nyní můžeme říci, že tento kousek se velmi povedl.
UPOZORNĚNÍ
Konečná finální verze reproduktoru JBL Flip 5 ještě není k dispozici. My jsme si dovezli přímo od výrobce předprodukční, která se může v každém ohledu ještě změnit od finálního produktu.

JBL Flip 5Všimnite si, že JBL začal používat i nový indikátor stavu baterie

Balení

Výrobce nastoupil na vlnu ekologie. Ochranné balení reproduktoru je vyrobeno z recyklovatelného materiálu, které může být rozložitelné do půl roku. Dokonce i tělo samotného reproduktoru je z recyklovatelných materiálů. A kromě těchto dvou věcí se v balení nachází obálka, která obsahuje manuál spolu s USB kabelem pro nabíjení. Ne, nabíječku do 220V nenajdete v balení. Tu už výrobce dost dlouho nepřibaluje k reproduktorům, které lze nabít pomocí USB portu, protože můžete použít jakýkoliv USB port. Ať už na počítači, nabíječku v autě, nebo dodávanou k vašemu mobilnímu telefonu.

JBL Flip 5

Reproduktor JBL Flip 5

Co nás nejvíce zajímá, je samotný reproduktor. Ten prošel oproti předchůdci významnou evolucí. Oproti JBL Flip4 se jeho hmotnost zvětšila na 540g a je o pár milimetrů i větší (181x69x74mm).

Konečně výrobce změnil i nabíjecí port. JBL Flip 5 budete už nabíjet pomocí moderního rozhraní USB-C namísto končícího microUSB. A tak, jak dělá většina výrobců telefonů, že odstraňuje sluchátkový výstup, výrobce odstranil AUX-In konektor a spoléhá se pouze na bezdrátové přehrávání pomocí Bluetooth ve verzi 4.2.

JBL Flip 5

Co bylo vylepšeno je kvalita a hlasitost přehrávání. JBL Flip4 měl výkon 2x8W a novinka má 1x20W. Ať vás nezmýlí, že je tu pouze jeden reproduktor. Vy také nemáte více otvorů na komunikaci a dokážete komunikovat v stereo režimu a nejen mono. Můžete namítnout, že Flip 4 měl dva reproduktory, ale ať jste ho jakkoliv umístili, stále vám hrál pouze z jednoho místa. Na to abyste dosáhli plnohodnotný stereo režim, museli byste rozpůlit reproduktor a umístit samotné měniče dostatečně od sebe, aby jeden hrál z jedné strany a druhý zas z protější strany. To jste dosáhli pouze tím, že jste si zakoupili dva stejné reproduktory a pomocí aplikace JBL Connect nastavili ať hraje v stereo režimu, kdy každý reproduktor představoval zvlášť levý a pravý kanál. Výhodou umístění pouze jednoho reproduktoru, že dokáže zahrát více basově a tentokrát hraje již od 65Hz.

Reproduktor JBL Flip5 sice dostal větší baterii, ale na době přehrávání se nic nemění. Přece má větší výkon a ten potřebuje i více šťávy. Zůstala tedy doba přehrávání při 12 hodinách. Zkrátila se doba nabíjení na 2.5 hodiny, za což vděčí použitému USB-C rozhraní.

Tak, jak je zvykem i tento reproduktor se pyšní certifikácí IPX7. Tzn., že ve vodě bez poškození vydrží 30 minut v 1m hluboké vodě. Ihned jsme otestovali i parametr, který se nikde v oficiální dokumentaci nezmiňuje. Bohužel reproduktor zůstane na hladině plavat asi 5 sekund a pak jde ke dnu.

JBL Flip 5

Shrnutí
Podívejme se nejprve na tabulku s porovnáním s předchozím modelem JBL Flip 4.

Flip 5 Flip 4
verze Bluetooth 4.2 4.2
Výkon 20W 2x 8W
Frekvenční rozsah 65Hz - 20kHz 70Hz - 20kHz
Kapacita baterie 4800mAh 3000mAh
Čas nabíjení 2.5h 3.5h
Rozměry 181x69x74mm 175x68x70mm
Hmotnost 540g 515g
USB konektor USB-C microUSB
Mikrofon ne ano
Výkon Bluetooth vysílače 0-11dBm 0-9dBm
Dostupné barvy 11 druhov 7 druhov

My jsme s reproduktorem JBL Flip 5 maximálně spokojeni. To, že má pouze jeden středový a výškový měnič na kvalitě mu nic neubírá. Dokonce si dovolíme tvrdit, že hraje lépe než jeho předchůdce. Inženýři tam mohly osadit kvalitnější a výkonnější měnič s širším zvukovým rozsahem. I lidé mají jen jeden měnič a nemluví v mono režimu. A i tak vám to hraje jen z jednoho směru, podle toho kam si položíte reproduktor.

Jediné co zamrzí, že výrobce opustil od technologie JBL Connect + a nahradil ji novou nazvanou JBL PartyBoost a není zpětně kompatibilní. Tato nová technologie slibuje dvojnásobný dosah oproti Connect + a neomezené množství připojitelných reproduktorů. Slibuje i silnější a stabilnější konektivitu. To jsme bohužel nemohli otestovat, protože k dispozici máme pouze jeden reproduktor. Podle manuálu má zůstat zachována aplikace pro mobilní telefony, ale v době testování nebyla vydána aktualizace s podporou tohoto nového reproduktoru.

JBL Flip 5

Reproduktor JBL Flip 5 bude dostupný koncem léta za cenu 129, - €.

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Odolnost reproduktoru
Před testováním jste nám mohli položit otázky na JBL Flip 5 na našich sociálních profilech na které se pokusíme zodpovědět. Velmi vás zajímalo jak to je s odolností reproduktoru vůči pádům nebo mrazu.

Většinou běžných pádů reproduktor přežije. Má pogumované konce a odolné textilní tělo něco vydrží. Ale ne úplně všechno. Pády mohou zanechat kosmetické poškození jako poškrábaná barva či promáčknutí které nebudou mít vliv na přehrávanou hudbu. Ale když padne nešťastně na jeden ze dvou odkrytých měničů a přetrhne se membrána, tak kontaktujte servis. A testování v mrazničce vůbec nedoporučujeme. Je sice voděodolný, ale voda v mrazu mění objem. A led může trvale poškodit součástky, tak jako závěs membrány. To souvisí i s další otázkou pro testování v moři. Slaná voda také může uškodit, ale používat ho můžete. Jen byste ho měli potom ihned propláchnout v sladkovodní vodě, neboť vysrážením sůl uvnitř reproduktoru udělá velmi mnoho škody.

Reproduktor nehraje pod vodou!
Setkáváme se s trochu nesmyslnými otázkami a to, že reproduktor nehraje pod vodou. Je to logické. Totiž voda je izolantem a tak jako první je, že bluetooth signál nepronikne touto překážkou. Dejme tomu, že by i pronikl. Slyšíte rybičky jak se povídají? Ne, i kdyby si potápěči povídali (na co potřebují alespoň nějakou přilbu a nejen náustek), tak na hladinu se nedostane ani hlásek. A do třetice. Pro šíření zvuku, je třeba aby se rozpohybovaly membrána měniče. A ta se nerozhýbe, když voda na ni tlačí. Pro tyto důvody reproduktor nebude hrát pod hladinou. Jedině že by byl v nějakém pouzdře i s telefonem, ale i tak na hladině byste nic neslyšeli.

JBL Flip 5

Maximální hlasitost

Nejčastější otázkou bylo testování na maximální hlasitost. Zda se to týká basů nebo výšek. V podstatě to je jedno. Ozřejmíme, že zcela čistě vám to při této hlasitosti nebude hrát. Optimum pro přehrávání všech reproduktorů a netýká se to jen JBL je maximálně tak do 80% až 85%, pak už jde reproduktor na hranici svých možností a dochází k velkému zkreslení zvuku a různým nežádoucím zvukům. Je to jako s autem. Také furt s ním nejdete na hranici jeho možností, ale na dálnici optimálně okolo 90km / h až 150km / h. Zkuste jít s ním neustále na 220km / h pokud je to jeho hraniční možnost. Také se vám nepoděkuje. Nebo jinak. Zkuste vy sprintem uběhnout (což je vašich 100%) i jen nějaké 2km.

O dalších otázkách pomlčím, neboť ty se spíše týkaly až zničení reproduktoru. Ať už pády z velkých výšek, ponoření do různých kapalin, procházení motorovými prostředky atd. Na ostatní otázky jsme odpovídaly výše.

Vyplatí se koupit nový reproduktor?
Na to existuje jednoduchá odpověď. Pokud již vlastníte některý z přenosných reproduktorů JBL a chcete používat zejména propojení ať už pomocí Connect nebo Connect +, raději se podívejte po starším modelu A pokud se rozhodujete že jestli jako první reproduktor bude Flip 4 nebo Flip 5 a nevyžadujete starý AUX-In konektor, tak si zvolte raději nový model. S novým komunikačním rozhraním JBL PartyBoost budou s největší pravděpodobností vybaveny všechny nastupující přenosné reproduktory a od Connect + se upustí nadobro.

JBL Flip 5

Pošlete článek známému