Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Recenze JBL Boombox – když se do toho chcete opřít

Společnost JBL představila tento masivní reproduktor na letošním veletrhu IFA 2017. Jedná se o přenosný reproduktor, který nabídne 24 hodinovou výdrž baterie, odolnost vůči vodě, dokáže nabít vaše zařízení a dokáže se postarat o opravdu hutnou zvukovou produkci. Váží také ovšem nezanedbatelných pět kilogramů a stojí přes třináct a půl tisíce korun. Stojí JBL Boombox za to?
JBL Boombox

Oficiální specifikace

Než se ponoříme do detailů, podívejme se na oficiální specifikace, kterými se JBL chlubí. O zvukovou stránku věci se stará dvojce 40mm woofeerů a dvojce 20mm tweeterů s celkovým výkonem 60W (při připojení k síti) či 40W (při provozu přes Bluetooth). Reproduktor nabídne frekvenční rozsah 50Hz-20kHz a odstup signálu od šumu 80dB. O bezdrátový přenos se stará Bluetooth verze 4.2 (s podporou profilů A2DP 1.3, AVRCP 1.6 a HFP 1.6). O provoz se v tomto režimu stará obrovská 20 000mAh baterie, díky které by měl mít reproduktor výdrž až 24 hodin, a navíc by měl dokázat nabít až dva připojené telefony/tablety přes USB.  Na nabíjení tohoto drobečka si budete muset vyčlenit zhruba šest a půl hodiny. Reproduktor obsahuje také vestavěný mikrofon pro konferenční hovory, stejně jako dedikované tlačítko pro aktivaci hlasové asistentky. Rozměry reproduktoru jsou 255 x 495 x 196mm a váha je citelných 5,25kg. JBL Boombox nabízí certifikaci IPx7 a podporuje funkci JBL Connect + pro propojení s dalšími reproduktory JBL. Boombox je k dispozici v černé barvě.

JBL Boombox

Balení
Už pohled a potěžkání krabice je jasným signálem, že tu tentokrát bude něco trochu jiného, než na co jsem v recenzích zvyklý. Krabice jako taková váží sedm kilogramů a velikostí odpovídá zhruba krabici na mikrovlnnou troubu. Potisk obsahuje všechny podstatné informace, společně s jasným signálem, že se jedná o voděodolný reproduktor. JBL se také chlubí oceněním EISA Award 2017-18, pro nejlepší produkt v segmentu mobilních reproduktorů. Reproduktor je zabalen opravdu pečlivě. Kromě silnostěnného kartonu se uvnitř nachází ještě měkká pěnová výplň a umělý obalový pytel. Ve spodní části krabice se nachází veškeré příslušenství, což v tomto případě znamená napájecí kabel s adaptérem a dokumentaci.

JBL Boombox

Kvalita zpracování a ergonomie
Po stránce designu se nedá JBL příliš co vytknout. Reproduktor následuje designový jazyk svých menších sourozenců, což je patrné na první pohled. Celé tělo je pokryto polohrubou textílií, kterou můžeme znát například z modelu Flip. Hrany a madlo je pak vyvedeno z masivního a odolného plastu, který toho zcela jistě hodně vydrží, co se týče fyzické odolnosti. Velmi rychle se na něm však objeví obtisky prstů a další stopy, které jsou způsobené přenášením a obecnou manipulací. O stabilitu celého reproduktoru se stará základna s pogumovanou vložkou a jde jí to velmi dobře. Na svou velikost a váhu je reproduktor velmi stabilní a nějaké nenadále převrácení nehrozí.

JBL Boombox

Co se týče ovládacích prvků, najdeme zde vše, na co jsme u JBL zvyklí. Hlavní ovládací panel se skládá z tlačítek pro úpravu hlasitosti, funkce play/pause, párování Bluetooth, tlačítka pro vypnutí/zapnutí a dedikovaného tlačítka pro JBL Connect+. Na spodní straně se nachází ještě pětice notifikačních diod, které poukazují stav baterie.

JBL Boombox

Na zadní straně reproduktoru se nachází masivní silikonová záslepka, která ukrývá veškeré porty, které na Boomboxu najdete. Je zde tedy dvojce USB portů, pro nabíjení připojených zařízení, následně microUSB konektor pro servisní účely, audio konektor pro line-in a konektor pro napájení. Vedle tohoto prostoru se nachází přepínač přehrávacích režimů. Ty jsou dva, první je pro tzv. Indoor mode (zesílené basy a obecně hutnější poslech) a Outdoor mode pro o něco plošší zvuk a delší výdrž v režimu na baterii.

JBL Boombox

Kvalita zvukového přednesu
Zvuková stránka věci odpovídá tomu, jak reproduktor obecně působí, a to masivně. Ne zvuku Boomboxu je znát vše, co je uvnitř. Počínaje velkými rozměry, přes značnou váhu až po samotný hardware. Zvuk je velmi hutný a má opravdovou sílu. Velmi zásadním prvkem jsou dva režimy přehrávání, jejichž přepínač se nachází na zadní straně reproduktoru. Poprvé jsem si dal testovací kolečko na nastavení určené pro přehrávání doma. Reproduktor hrál pěkně, basy byly opravdu silné (až tak, že jsem musel Boombox přesunout na masivnější stolek, aby nevznikaly rezonace), výšky mi přišly mírně potlačené a naopak středové pásmo bylo dominantnější, než jsem očekával. I tak byl ovšem pocit z poslechu pozitivní, byť jsem si z něj na zadek nesedl. Jaká změna ovšem nastala v momentě, kdy jsem přepnul na venkovní režim.

JBL Boombox

Basy jsou v něm víceméně stejné, tedy stejně silné. Vzhledem k naprosto odlišné zvukové kompozici však působí daleko více přirozeněji. Až po nějaké době (a několika přepínání) jsem byl schopný přesně určit, v čem se jednotlivé režimy liší.  Tzv. Outdoor mode má podstatně citelnější výšky, naopak středy jsou oproti druhému režimu potlačené. Zvuk působí podstatně přesnějším a plnějším dojmem, než předchozí režim, který je proti němu o poznání plošší.

JBL Boombox

Při čtení manuálu jsem podobný zvuk čekal, ovšem ve zcela odlišném gardu. Zvuk pro přehrávání venku pro mne byl daleko příjemnější na poslech a čekal bych právě od něj, že bude určený pro vnitřní poslech. Naopak druhý režim, který mi přišel o podstatnou část plošší, mi přišel jako ten, který by byl vhodnější do otevřených prostranství. Je možné, že to je vše v mých uších, osobně mi však Outdoor mode vyhovoval více. Poslech s ním byl opravdu skvělý.

JBL Boombox

Závěr
JBL Boombox je opravdu těžká váha. A to nejen z hlediska hmotnosti. Zvukový projev je opravdu mohutný a reproduktor se vám nepodaří “utavit” ani v momentech, kdy budete pokoušet horní hladinu hlasitosti. Hraje skvěle a stejně dobře vypadá. Celodenní výdrž je příjemným bonusem, pokud plánujete s reproduktorem někam cestovat. Pokud máte pro takovýto reproduktor využití a nevadí vám váha (5kg), velikost a ani cena (13 500Kč/499 €), jedná se o opravdu poctivý kus techniky. Voděodolnost je příjemným bonusem a tělo vypadá, že nějaké to cestování také vydrží. Pokud potřebujete disponovat takovouto silou na cestách, Boombox by mohl být právě pro vás.

JBL Boombox

Pošlete článek známému