Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

RECENZE JBL Everest Elite 750NC: S těmito sluchátky budeš mít ode všech klid. Doslova

TechByte

09.10.2017

Sluchátka s funkcionalitou aktivního potlačování hluku (Active Noise Cancellation) jsou čím dál atraktivnější. Jen si to představte, cestujete vlakem, letadlem nebo klidně i autem. Monotonní hluk, který vydává každý z těchto dopravních prostředků dokáže lézt na nervy. Vím to, sám dost cestuju, ať už služebně nebo soukromě.
Mojí záchranou byly klasické špunty, které mě úplně odizolovaly od okolí. S kvalitou zvuku jsem se, vzhledem k mé audiofilnosti, nebyl vždy spokojený. Potom se mi naskytla možnost otestovat novinku od JBL. Čtěte dále a povím vám, jak fungují a jak jsem s nimi byl spokojený v reálných situacích. 

JBL Everest Elite 750NC

Sluchátka, která jsem testoval nesou označení JBL Everest Elite 750NC. Jak jejich název napovídá (NC), nabízí zmiňovanou funkci aktivního potlačování hluku. Nejde o nejlevnější pár sluchátek, v ČR se prodávají za doporučenou cenu 8 000 Kč. Za své těžko vydělané peníze však dostanete nástroj, který vám dá jakousi volnost v přemýšlení, v pohodlí, v soustředění se. Přesně to sem potřeboval. Pojďme si je nejprve popsat.

JBL Everest Elite 750NC

Zdálo by se, že největším negativem novinek od JBL je materiál, z kterého josu sluchátka vyrobena. Je to plast, jinak se to popsat nedá. I přest to jsem ale neodhalil žádné problémy s jejich samotnou kvalitou. Žádné praskliny, žádné vrzání, jednoduše nic, co by mi dávalo pocit, že jsou jakkoliv nekvalitní. Akorát u takto drahých sluchátek bych rád viděl prémiovější materiály. Náušníky jsou pokryté umělou kůží, které je pohodlná a netlačí. Přesně to, co při cestování potřebuju. Zároveň musím dodat, že samotný rám sluchátek, jehož velikost si můžete nastavit, je kovový, takže tam nehrozí možnost odlomení nebo podobného poškození. Zatím tedy celkem dobré. Ujišťuji vás, že odteď už to bude jen lepší.  

JBL Everest Elite 750NC

„Pod kapotou“ sluchátek 750NC se nachází 40mm měniče s dynamickým rozsahem frekvenční odezvy 10 Hz – 22 kHz, což je víc než běžný rozsah lidského ucha. Sluchátka jsou zároveň vybavena Bluetooth konektivitou, takže žádné kabely, které by vás zbytečě obtěžovaly – perfektní pro rychlé přesuny nebo jednoduše pro pohodlí v každé situaci. Já sem měl sluchátka přes kabel připojená jen z jediného důvodu. Chtěl sem vyzkoušet, zda tam bude rozdíl v kvalitě přehrávání skladby. Zjistil sem, že u Spotify, který jsem používal nejčastěji, žádný mnou slyšitelný rozdíl nebyl. 

Uvnitř se zároveň nachází 850 mAh Li-ion baterie, která má vydržet 15 hodin bezdráového nabíjení s aktivním režimem ANC a až 20 hodin bez zapnutého ANC. Při mém používání sem dosáhl trošku nižšího času přehrávání, 14 hodin při zapnutém ANC a 18 hodin při vypnutém ANC. Stále však jde o perfektní čas, který mi umožnil vychutnat si klid bez toho, abych se každých 5 minut díval na stav baterie. Nabíjení trvalo přibližně 2 a půl až 3 hodiny. Většinou sem je nechal zapnutá na nabíječce přes noc a ráno sem je zabalil do batohu na cesty, takže v tom sem problém neviděl.

Každopádně, pokud by se náhodou přeci jen vybila, využít můžete 3,5mm jack, přes který sluchátka fungují i když jsou vybitá.

JBL Everest Elite 750NC

Balení: Šikovné řešení usnadňující život
JBL je s příslušenstvím velmi štědré. Opravdu, nabízí chytře navržené tvrdé pouzdro, v němž schováte všechno, co ke sluchátkům potřebujete.  V pouzdru se nachází ještě jedno pouzdérko (#puzdroception), kde se nachází káblíky a podobně. Pokud by se vám je nechtělo rozmotávat, použít můžet vnitřní kapsičku. Já sem to, vzhledem k faktu, že sem 90 % času sluchátka využíval v bezdrátovém režimu, velmi nevyužíval. Moc se mi líbil i malý nákres toho, jak mají být sluchátka v pouzdře uložena. Nemudroval jsem nad tím, jak je poskládat, aby se tam vešla, takže jsem neztrácel čas a hlavně nervy.

Když už jsmem u toho skládání, sluchátka jsou relativně kompaktní. Náušníky, resp. celá část konstrukce, na níž jsou připevněná, se ohbá až o 90 stupňů. Na stolku či ve zmiňovaném balení je tedy můžete mít „naplocho“.

Tak to tedy shrňme. V pouzdru najdete ještě jedno pouzdérko, v němž se nachází 3,5mm kabel pro případ, že by se vám sluchátka vybila, micro USB kabel pro nabíjení a rozdvojku pro využití v některých letadlech. 

JBL Everest Elite 750NC

ANC: Mimo realitu
Hlavním lákadlem Everest Elite 750NC je pochopitelně a jednoznačně jejich schopnost vypnout okolní hluk. Doslova. Jinak rušné letadlo se rázem změnilo na oázu ticha. Pokud by nebylo toho nepohodlného sedadla, dokázal bych si cestu letadlem doslova užít. 

Samozřejmě, funkce ANC vás úplně vytrhne z reality, takže neslyšíte nejen křik dětí, ale ani oznámení posádky. Vzhledem k tomu, že sem podle času věděl, zda už sem na místě nebo ne, tak mi to nevadilo. Každápádně, JBL vyřešil i tento „problém“. V aplikaci na smartphne, s níž sluchátka ovládáte, je několik nastavení ANC. Na výběr máte z úplného potlačení hluku nebo jen částečného (slabé, střední, silné). Pokud vám tedy nevyhovuje úzká izolace, můžete do uší propustit alespoň část okolních zvuků.

Aplikáce: Všechno v jednom, pěkně přehledně
Na rozdíl od jiných sluchátek má JBL i vlastní aplikaci, kterou sem už zmínil výše. Pomocí ní si můžete nastavit intenzitu ANC či nastavení ekvalizéru. Milovníci basů si určitě přijdou na svoje. V nastaveních je pro ně připravený speciální režim, který sem, přiznávám, využíval často i já.

JBL Everest Elite 750NC

Samozřejmě nechybí ani možnost vytvořit si vlastní nastavení ekvalizéru. Pokud máš rád specifické nastavení basů, středů a výšek, máš možnost pohrát si s tím.

Zajímavá je i funkce JBL TrueNote. Tvar ušního kanálku je jiná u každého z nás. TrueNote dokáže upravit frekvenční odezvu tak, aby do ucha proudil ten nejčistější a najvyváženější zvuk, jaký jen může. Celý proces je přitom automatizovaný, takže ty si ani nevšimnete, že se něco změnilo. Jednoduše jen dostanete tak kvalitní zvuk, jaký jde.

JBL Everest Elite 750NC

Na sluchátkách se nachází i programovatelné tlačítko, které si můžete nastavit podle sebe. Já se ho nastavil na přepínání mezi zapnutým ANC a vypnutým ANC. 

Zvuk: Zážitek, který nebudete chtít, aby skončil
Jak jsem už zmínil, Everest Elite 750NC sem použil v různých situácích. Cestou vlakem do Bratislavy, cestou letadlem do Reykjavíku, v autobuse, v autě, při sledování filmů, poslouchání hudby. Jednoduše, všude, kde to šlo. Ani jednou jsem si neřekl "Víte co? Mohli by být i lepší." Ani jednou. Vyhovovaly mi v kvalitě zvuku, pohodlí a celkově ve flexibilitě.

Najvětší konkurencí pro Everest Elite 750NC jsou pochopitelně BOSE QC35, která jsou kvalitní ANC a zvuku na podobné úrovni. Jsou však o 1 900 Kč dražší.

JBL Everest Elite 750NC

Závěrem: Všude s sebou
Pokud bych to tedy měl shrnout. Everest Elite 750NC od JBL jsou vynikajícím nástrojem pro kohokoliv, kdo často cestuje. Stačí, že cestujete jen autobusem či vlakem a okamžitě si všimnete skoku v kvalitě a pohodlí. K tomu si přibalte ještě vynikajícíc aplikaci, dobrou výdrž baterie, neskutečný hudební zážitek a technologii TrueNote, která umí změřit tvar ušní kanálku, na jehož základě nastaví frekvenční odezvu, a máte kombinaci, které se nebudete chtít vzdát.

SHRNUTÍ
Everest Elite 750NC od JBL jsou úžasně znějící sluchátka s množstvím užitečných funkcí. Určena jsou pro všechny, kdo často cestují a potřebují klid. Jsou perfektním řešením nejen pro tvrdé audiofily, ale i pro běžné lidi, kteří si rádi dopřejí kvalitní provedení, vynikající zvuk a funkce, které si jednoduše zamilujete.

Pošlete článek známému