infoinfo
Nakup a vyhraj 4denní zájezd na JBL Snow Party ve francouzských Alpách. Více info
Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Recenze JBL Horizon: Už vás nebaví poslouchat bzučení budíku, že ne?

S reproduktory se dnes setkáváme opravdu všude. Máme je v notebooku, v iPhonu, v obýváku nebo i u postele, kde jsou součástí budíku. A nové JBL Horizon je přesně to, co by mohlo stát na vašem nočním stolku v případě, že vám záleží na tom, jaký zvuk vás ráno vzbudí. Přeci jen, bzučení budíku se může člověku líbit maximálně v pátek, kdy už ví, že ho večer čeká telka a vychlazené pivo. No a JBL Horizon je reproduktor, který by mohl změnit váš názor na vzbouzení i v ostatích pracovních dnech, obzvlášť v pondělí. Podaří se mu to?
V první řadě budete muset nastavit budík, pokud tedy chcete JBL Horizon používat pro jeho primární účel. Budík začnete nastavovat pomocí tlačítka na spodu reproduktoru, kde je mimo jiné i možné změnit čas z letního na zimní - což je vzhledem k tomu, že se právě tento týden měnil, celkem praktické. Automaticky se tu čas bohužel nemění. Pozitivní správou je snad jen to, že čas změníte tlačítkem a nebudete muset přenastavovat celé zařízení. Na vrchní straně reproduktoru se pro změnu nachází ono legendární tlačítko "Snooze", které tu však má dvojí využití. Kromě toho, že uspíte budík, můžete také zároveň zapnout světlo na zadní straně reproduktoru. Tím se vlastně můžeme rovnou pustit do popisu designu.

Jak jsem už říkal, na zadní straně se nachází silnější kruhové světlo, které je dostatečně silné na to, aby nahradilo lampičku na nočním stolku. JBL tu nezapomnělo na efekty a i proto se toto světlo zapne a vypne s postupným náběhem světla a ne okamžitě. Toto světlo můžete zapnout právě s pomocí zmiňovaného velkého tlačítka, které se nachází na vrchu tohoto kruhového reproduktoru/budíku. Tlačítko je gumové, stejně tak jako celý bok reproduktoru, což je z hlediska designu velmi dobrý nápad. Pokud nepočítáme tlačítko pro uspání a pro zapnutí světla, tak se všechny tlačítka nachází pod touto gumou a design je tak velmi čistý. Takovýmto způsobem je ukrytých celkem 10 tlačítek. Kromě tlačítek pro změnu hlasitosti se tu nachází tlačítko pro zapnutí/vypnutí FM u kterého se též nachází tlačítka pro přeladění stanice. Tyto tlačítka zároveň fungují jako ovládání skladeb pro iPhone nebo iPod, podle toho jaké zařízení si k reproduktoru připojíte přes Bluetooth.  Bluetooth můžete zapnout taktéž ve vrchní části JBL-ka. Nakonec se na zadní straně nachází tlačítko pro "noční režim", u kterého si můžete zvolit, jak dlouho má být zapnutý (od 5 do 90 minut).

JBL Horizon

Samozřejmě se jedná o reproduktor na noční stolek, a proto na něm nesmí chybět budík. JBL Horizon nabízí dva různé budíky, u kterých si může uživatel nastavit čas a dny ve kterých se bude zapínat a též se tu dají měnit zvonění. JBL, respektive Harman, je společnost zaobírající se zvukem, a proto zapomeňte na to, že by vás ráno budilo bzučení jako kdysi. Pravda, najdete tu pípání, ale to se nachází až na posledním místě. JBL dává přednost třem vlastním zvoněním, vašemu playlistu na iPhonu a rádiu. Bohužel, i když JBL vynaložilo snahu a vytvořilo tři různě stylizované budíky, po stránce kvality zvuku tyto zvonění šumí - a to se vám v případě, že posloucháte hudbu z iPhonu nebo z rádia nestane

Tím se vlastně dostáváme k hlavnímu bodu recenze a to ke kvalitě zvuku. Uvnitř tohoto obrovského kola se nachází dva 5-wattové reproduktory, které nabízí vysokou kvalitu zvuku, a když si je porovnám s JBL Charge 2, pak je slyšet rozdíl. Při nižších hlasitostech jsou basy silnější, čím vyšší hlasitost, tím víc se vytrácí. Když potom pustíte hudbu z iPhone při 100% hlasitosti a na reproduktoru nastavíte úroveň hlasitosti 16 (maximum), tak už basy není prakticky vůbec slyšet a slyšíte jen výšky a středy. Toto zamrzí v případě, že už jste vstali a chcete poslouchat hudbu nahlas. Počas spánku si však vystačíte s nižší hlasitostí při které bude slyšet i basy. Optimální volbou, která poskytne nejen basy, ale i celkem vysokou hlasitost a zaručeně vás vzbudí, je úroveň hlasitosti 7. Co rozhodně potěší je, že kvalita zvuku si udržuje stejnou úroveň při všech žánrech a tak když si pustíte to kontroverzní album od U2, kvalita zvuku nebude znít plechově jako u přenosných reproduktorů. Kvalitou se teda zvuk může zařadit do kategorie běžných rádií, což pokládám za nadprůměr vzhledem k tomu, že mluvíme o budíku.

JBL Horizon

Na přední straně se kromě reproduktoru nachází i monochromatický displej, na kterém je vidět vše důležité - čas, datum, zapnuté budíky, Bluetooth, FM a v závislosti na činnosti se tu též ukazuje další potřebný text jako například frekvence, hlasitost nebo zvonění, které vás má vzbudit. Desplej není dotykový a upřímně, ani mi nevadí, že se člověk nemusí dotýkat skla ještě i na svém budíku. Na závěr bych k němu dodal, že je jasný přesně tak, jak se dá očekávat. Podívejme se však na novinku, která mě upoutala nejvíc z hlediska "features". Na levém boku reproduktoru se nachází dvojice USB portů, které slouží k tomu, aby člověk začal nabíjet svůj iPhone a iPad a uvolnil tak místo v zásuvkách. Toto beru jako veli dobrou vlastnost hlavně v případě, kdy je  u postele málo zásuvek a tak může člověk přes jednu zásuvku připojit až tři zařízení. Jedná se o dva USB porty schopné přenášet elektřinu při 1 ampéru a 5 voltech. Rychlost nabíjení je tu celkově rychlá a osobně mám pocit, že k plnému nabití iPhone dojde asi do jedné hodiny.
JBL Horizon

Resumé
Když si teda shrneme všechny vlastnosti JBL Horizon, člověk najde tři hlavní důvody, proč by si měl koupit právě tento reproduktor. Prvním důvodem je, že uživatel dostane budík s pěkným designem, dobře čitelným displejem a jednoduchým ovládáním. Po designové stránce je sice reproduktor o něco větší, než by se dalo očekávat, ale myslím si, že když má člověk větší noční stolek, tak by rozměry neměly být zásadním problémem. Jak už jsem říkal, JBL Horizon tvoří dva 5-wattové reproduktory, mezi kterýmmi se nachází dobře čitelný monochromatický displej. Ten zobrazje všechny důležité informace a člověk na něm vidí, či má zapnutý jeden nebo dva alarmy nebo či hudba jde přes Bluetooth nebo z FM rádia. Horizon má paměť na 5 stanic s frekvenčním rozsahem 78 až 108 MHz. Po zvukové stránce je reproduktor velmi dobrý, obzvlášť, když vezmeme do úvahy, že mluvíme o budíku. Kvalita zvuku je na velmi dobré úrovni i když jde o sestavu 2x 5 W, osobně jsem si všiml rozdílu v porovnání s JBL Charge 2, který jsme recenzovali před pár týdny. Kvalita zvku je skvělá u všech žánrů a na rozdíl od Chrarge 2, toto není reproduktor určený pro elektronickou hudbu. Když si tedy pustíte U2, rozhodně nebudete poslouchat plechový zvuk kitary. Naa druhou stran nečekejte ani to, že půjde o kvalitu audiofilm. Taková sestava přeci jen stojí mnohem více než JBL Horizon. No a třeím zásadním důvodem je, že získáte do své ložnice dva nové USB porty, které je možné použít na nabíjení svých iPhonů nebo iPadů. To beru jako velké plus i já, když mám  postele jen málo zásuvek a mám do nich permanentně připojenou nabíječku pro iPhone, iPad a MacBook. No a ještě i stolní lampu. A kdy se začne JBL Horizon prodávat? Za měsíc někdy touto dobou. Ale předobjednat si jej můžete už teď. 

Pošlete článek známému