Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Snadná cesta k lepšímu zvuku

Computer

13.01.2022

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

U moderních tenkých televizorů si inženýři marně lámou hlavu, kam umístit kvalitní reproduktory. Tenké rámečky nenabízí prakticky žádný prostor pro umístění měničů, které budou mířit na vás. Často se tak využívá nepřímé vyzařování zvuku odrazem o stůl či jinou odraznou plochu. A pořádné basy? Kde by se vzaly. Nízké frekvence vyžadují větší ozvučnici a prostor, a toho se nedostává. Připočtěte k tomu nízký výkon zvukové části a výsledek je jasný. Soundbar výše uvedené problémy řeší. Prostoru je více, měniče míří přímo na diváka a proti sestavám domácího kina je instalace mnohem jednodušší. U JBL a Bose stačí HDMI kabelem připojit soundbar k TV, a je v podstatě hotovo. Čtyři soundbary v testu měly navíc externí subwoofer, kterému rádi říkáme „hrombedna“ a stará se o pořádné basy.

Se subwooferem, nebo bez?

Pokud máte pocit, že soundbary bez subwooferu basy nehrají, tak vás vyvedeme z omylu. Zahrají. Je ale jen na vás, jak mohutné basy chcete. Čím lepší, větší a kvalitnější subwoofer koupíte, tím hlasitější a mohutnější basy poskytne. Nejlepší subwoofer z testovaných nabízí Klipsch – basy byly tak mohutné, že dokázal rozechvět podlahu a roztřást sklo v okně. Což se bude líbit vám, ale méně již sousedům. Naopak do rodinného domu s větším obývacím prostorem se hodí skvěle. Naproti tomu malý Bose měl dostatečně plný zvuk, ale domníváme se, že sousedy rušit nebude. Podobně tomu bylo u JBL. Výrobci si toho asi jsou vědomi, protože oba tyto soundbary na rozdíl od dalších nenabízejí noční režim, který právě reprodukci basů razantně utlumí.

Všechny soundbary mají Bluetooth, využitelné pro připojení k televizoru, ale především pro připojení smartphonu či PC a poslechu streamované hudby. Nejlépe zde hrál Klipsch, který má klasickou stereofonní dvoukanálovou konstrukci a velmi dobrý subwoofer. Ve výsledku tedy hrál podobně jako dobré systémy. JBL a Bose nabídly také dobrou reprodukci, neboť menší objem basů se i lépe kontroluje. Sony, Samsung a TCL mají basy filmové, tedy pomalejší, dunivější. Oceníte je proto u filmů, u hudby je však musíte korigovat. Zůstává na vás, čemu dáváte přednost, pro jaký účel a kam soundbar chcete.

Virtuální prostorový zvuk a dialogy

Sony, JBL a TCL přes svoji relativně nízkou cenu zvládnou i Dolby Atmos, tedy prostorový 3D zvuk, který by měl hrát také shora. Počítejte však s tím, že fyzické reprobedny rozmístěné kolem posluchače nahradit nedokážou. Virtuální prostorový zvuk navíc funguje jen v relativně úzkém prostoru před soundbarem. Čím dále od osy poslechu jste, tím je prostorový dojem slabší. Pouze JBL dokázalo vytvořit částečně dojem, že zvuk alespoň někdy přichází i zezadu, nečekejte zkrátka zázraky. Užitečný je spíše centrální řečový kanál, díky němuž soundbary dokážou i v bitevní vřavě korektně a čitelně podat dialogy. Zde nejvíce ztrácel jinak výborný Klipsch, který středový kanál nemá. V jeho případě nepomůže ani funkce zvýraznění dialogů, kterou malé Bose nebo větší Sony, Samsung a TCL mají. Tuto čtveřici bychom proto doporučili starším divákům a všem, kdo neradi napínají uši, aby rozuměli dialogům. JBL má srozumitelnost velmi dobrou, ale zvýraznit pouze řečové pásmo neumí.

Výsledky našeho testu jsou vzácně vyrovnané, sami jsme byli překvapeni, jak se kvalita posunula dopředu. Rozdíly však byly. Klipsch bychom doporučili těm, kteří mají rádi hudbu i pořádné basy. Sony a Samsung jsou velmi univerzální soundbary, nabídnou hodně zvukových režimů a zvládají korektně vše, co jsme jim předložili. TCL a JBL mají režimů méně, ale potěší Chromecastem a dalšími síťovými funkcemi. A malý, nenápadný Bose je ideální pro ty, kdo chtějí za dobrou cenu „pouze“ velmi dobrý zvuk ke své velké obrazovce.

Jak nejlépe připojit soundbar k TV

Všechny moderní televizory s HDMI konektory mají jeden, který je označený HDMI ARC. Trojice písmen je zkratkou pro Audio Return Chanel, což v překladu znamená zpětný audiokanál. To je správný konektor, do kterého je potřeba soundbar připojit. Další důležitou funkcí, kterou HDMI podporuje, je CEC, což je zkratka pro Consumer Electronic Control (jednoduše se dá přeložit jako uživatelské ovládání elektroniky). A i když různí výrobci mají svůj název (SimpLink, Anynet+, BRAVIA Sync), ve skutečnosti jde o stejný standard.

Po připojení soundbaru HDMI kabelem k HDMI ARC televizor identifikuje externí zvukové zařízení, vypne interní reproduktory a v drtivé většině případů do něj přepne zvuk. Pokud se tak nestane, v nastavení zvuku je nutné přepnout na HDMI ARC výstup ručně. Benefitem je, že hlasitost zvuku ze soundbaru ovládáte úplně stejně jako předtím – pomocí dálkového ovladače od televizoru. Originální ovladač k soundbaru pak slouží pouze pro přepínání zvukových režimů, úpravě basů či zvýraznění dialogů. Na dnes už zastaralé optické digitální připojení zapomeňte. Standard ARC byl uveden s HDMI verze 1.4. Předloni s HDMI 2.1 přišel i standard nový, eARC. Ten podporuje bezztrátové HD formáty prostorového zvuku (např. Dolby TrueHD) až do konfigurace 7.1.4 včetně Dolby Atmos a DTS:X. U nových televizorů je často eARC nabízený, i když má televizor pouze HDMI 2.0. O nové eARC a HDMI 2.1 se vyplatí zajímat pouze tehdy, pokud si letos kupujete televizor i ozvučení zcela nové a chcete mít doma plnohodnotný Dolby Atmos, a to ještě ne vždy. Netflix totiž pro Dolby Atmos využívá ztrátový Dolby Digital Plus s menším datovým tokem, které stávající televizory „umí“.

Vítěz Testu: JBL Bar 5.0 MultiBeam

Letošní novinku a čerstvého držitele ocenění EISA v kategorii kompaktní soundbar dodalo do testu JBL. Do poměrně malého těla výrobce vměstnal pět aktivních měničů a čtyři pasivní zářiče, které nahrazují subwoofer a dodávají patřičné basy.

Termín Multibeam v názvu není jen tak a liší se i postup instalace soundbaru. Ten vybalíte, připojíte k televizoru a pak spustíte automatickou kalibraci Multibeam, která pomocí několika testovacích kanálů proklepne poslechový prostor. Výsledkem je nejlepší prostorový zvuk v našem testu. Centrální dialogový kanál má tu správnou hlasitost a čistotu, abyste rozuměli, o čem hrdinové mluví, zbytek zvuku se rozprostře kolem vás a působí překvapivě věrohodně.

Soundbar se poměrně úspěšně snaží vyvolat dojem, že zvuky jdou shora, ze stran a zezadu. Zadní efekty jsou už spíše naznačeny a nejsou konkrétní, ale rozhodně JBL virtuál ní prostorový zvuk funguje. Překvapí také dobré a rychlé basy, které sice podlahou nezatřesou, ale je jich dostatek. Pro poslech běžné hudby JBL můžeme doporučit také, ostatně nechybí integrovaný Chromecast a podpora multiroomu či hlasových asistentů. Pár kompromisů vás čeká, neboť zde není noční režim či zvýraznění dialogů, jen regulace basů. Ale abyste objevili, jak soundbar kalibrovat a nastavit basy, tak si musíte přečíst návod. Soundbar JBL se nám velmi líbil, na druhou stranu se musíte spokojit s automaticky nastaveným zvukem. Zkrátka ideální pro ty, kdo chtějí soundbar položit před televizor a už na něj nesahat.

Hodnocení dalších soundbarů si můžete přečíst v časopise COMPUTER 10/2021.

Jak jsme testovali

Základním zdrojem zvuku byl 65" 4K LED televizor Sencor SLE 65US800TCSB (18 000 Kč) se systémem webOS SMART TV 5.0, který představoval typický televizor s velkým dobrým obrazem a zároveň velmi slabým zvukem. Pro připojení soundbaru sloužil profesionální 4K HDR HDMI kabel Reference RAV. Na televizoru jsme měli aplikaci Netflix s filmy s Dolby Atmos a 5.1 zvukem, abychom simulovali typický, běžně dostupný zdroj prostorového zvuku. Klasické televizní vysílání nám zprostředkovala kvalitní IPTV SledujemeTV. Další typický zdroj zvuku reprezentoval 4K HDR Blu-ray přehrávač Samsung, zvuk her jsme kontrolovali za pomoci herní konzole PlayStation a také PC. Posledním kontrolním zdrojem zvuku pro ověření poslechu hudby přes bezdrátové připojení Bluetooth, kterým byly všechny testované soundbary vybaveny, byl smartphone Samsung Note9 a hudební služba Spotify.

Pro hodnocení filmového zvuku jsme využili film Já, legenda (prázdné město plné zvěře a větru si přímo koleduje o kvalitnější přenesení atmosféry k divákovi), Star Trek (přílet do pole plného trosek), 6 underground: Tajné operace (úvodní průjezd městem), Jmenuju se Dolemite (klubové vystoupení) a další. Nesměl chybět Blu-ray Avatar či kultovní klasika s DTS 5.1 zvukem Den nezávislosti s úvodní scénou, která prověří schopnost subwooferu (ne) zahrát ty nejnižší frekvence. Na hodnocení a srozumitelnosti dialogů posloužily jak filmy, tak běžné televizní vysílání, pro zvuk počítačové hry jsme použili herní sekvence z FPS hry Battlefield. Při poslechu hudby jsme si užívali u více žánrů, abychom zjistili, co vše soundbar zvládá přehrát.

Soundbary jsme připojovali přesně tak, jak výrobce předpokládá při jejich užití. Poslechová místnost nebyla nijak speciálně upravena a zatlumena, stejně tak umístění bylo lehce asymetrické, abychom simulovali podmínky v běžné domácnosti. Při hodnocení vzhledu jsme se zaměřili na použité materiály a celkový dojem z produktu. U subwooferu nás zajímalo provedení, velikost, výkon a také orientace měničů či basreflexu. Vzhledem k tomu, že pro nastavení soundbaru bude jeho majitel používat především dálkové ovládání, nikoli pár základních tlačítek na přístroji samotném, hodnotili jsme ergonomii dálkového ovladače. Důležitá byla možnost korekce basů i výšek a možnosti volby optimálního zvukového režimu dle sledovaného obsahu. Při poslechu jsme věnovali pozornost kvalitě zvuku, hodnotili jsme virtuální prostorový zvuk, případně jak se daří vytvoření iluze, že vás obklopuje kompletní sada domácího kina s pěti a více reprobednami. V neposlední řadě nás potěšila dodatečná výbava v podobě propojovacího HDMI kabelu či konzolí pro montáž soundbaru na stěnu.

Pošlete článek známému