Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Skutočne priestorový zvuk priamo u vás doma: JBL Bar 9.1. Detailná recenzia

TouchIT

23.07.2020

Zvuk je při sledování filmu stejně důležitý jako obraz. Kina jsou již sice otevřená, ale zatím fungují v omezeném režimu. Přitom nabídka streamovaného obsahu např. na Netflixu je docela bohatá. Tak to chce mít doma super obraz i zvuk. My jsme domácnost zaměnili za redakci a zde jsme si postavili ideální obývák.
To nejlepší z nejlepšího
V ní máme televizor Samsung 65Q950TS, což je 8K televizor se 65-palcovým displejem, a k tomu jsme si půjčili asi to nejlepší, co si dnes můžete koupit. Je to soundbar od JBL s názvem Bar 9.1 TRUE WIRELESS SURROUND. Ten byl přímo zkonstruován tak, aby přenesl zvukový zážitek z moderního kina do domácnosti.

JBL Bar 9.1

JBL Bar 9.1 je primárně určen pro televizor, dá se však využít i mimo filmy a sport a to tak, že si s jeho pomocí přehráváte hudbu přes Bluetooth připojení např. z mobilu.

JBL Bar 9.1

To tu ještě nebylo
Specialitou tohoto soundbaru jsou dva odpojitelné prostorové reproduktory, které se dají umístit do prostoru - proto je v označení i slovo surround. Ty fungují na baterii a dají se používat např. jako zadní reproduktory. Navíc celý systém podporuje moderní formát Dolby Atmos a také DTS:X 3D.

JBL Bar 9.1

Výkonu na rozdávání
Celkový výkon této sestavy je neuvěřitelných 820 Wattů a potvrzujeme (a spolu s námi i ostatní nájemníci naší kancelářské budovy), že dokáže vygenerovat vskutku sytý zvuk. Celá sestava obsahuje základní část, která je doplněna o zmíněné oddělitelné satelitní reproduktory a k tomu mohutný subwoofer.

JBL Bar 9.1

Na základové části se nachází celkem 5 reproduktorů, vpředu je displej na zobrazení provozního stavu, v zadní části jsou propojovací porty. Dva reproduktory z pěti jsou na jeho okrajích a směřují nahoru, tři tweetery směřují dopředu směrem na posluchače. Oddělitelné reproduktory mají dva reproduktory - jeden směřuje do stropu a jeden tweeter do boku.

JBL Bar 9.1

Připojujeme a posloucháme
Typicky se předpokládá, že tento soundbar propojíte přes HDMI kabel na eARC výstup z televizoru. Kromě toho je zde i Bluetooth 4.2 a Wi-Fi připojení a také optický vstup zvuku. Chcete-li použít zvuk Dolby Atmos, pak je to možné výhradně přes vstup HDMI a televizor musí mít port eARC (tedy enhanced Audio Return Channel). Připomeňme, že Dolby Atmos je formát prostorového zvuku, můžete v něm např. odlišit, kde se jednotlivé postavy ve scéně nacházejí a z které části obrazu vychází zvuk. S Dolby Atmos takto vyplníte váš obývák prostorovým zvukem do posledního koutku.

JBL Bar 9.1

JBL Bar 9.1 také obsahuje podporu pro bezdrátové připojení přes Google Chromecast a Apple AirPlay 2. To znamená velmi kvalitní zvuk přenášený bezdrátově např. z notebooku, tabletu nebo z mobilu. K Wi-Fi síti jsme tento soundbar připojili přes Google Home, není tak nutné zadávat žádné přístupové heslo (ani to na soudbaru není možné).

JBL Bar 9.1

Mezi propojovacími porty se nachází i USB port. Ten v Evropě slouží pouze pro servisní účely, např. v USA se dá z něj přímo přehrávat hudba. Tomuto geografickému dělení nerozumíme. Pokud zde již je USB port, mělo by se z něj dát i přehrávat. Také je zde připojení na Ethernet.

JBL Bar 9.1

Basy má každý rád (až na nejbližší sousedy)
Důležitou součástí výbavy je 10-palcový subwoofer s hmotností 11 kg, který je určen na opavdu dunivé basy. Pomocí dálkového ovladače lze nastavit až 5 úrovní jeho hlasitosti, milujeme nejvyšší stupeň.

JBL Bar 9.1

Tento subwoofer je připojen bezdrátově a má samostatné napájení. Ideální je ho umístit do rohu místnosti, jednoznačně musí být na podlaze aby ji mohl využít k šíření zvukových vln.

JBL Bar 9.1

Dálkové ovládání
To je celé v černé barvě, osobně bychom více preferovali takové luxusní stříbrné. Jsou na něm tlačítka pro nastavení hlasitosti, dále přepnutí zdroje zvuku (pro TV, BT a HDMI je zde samostatné tlačítko), dále je zde nastavení úrovně Dolby Atmos, intenzity subwooferu a zadních reproduktorů (pokud jsou tak umístěny). Speciálně je zde také tlačítko Mute, které kromě ztišení zvuku má i další význam - viz dále.

JBL Bar 9.1

Automatická kalibrace
V horní části hlavního zvukového panelu se nacházejí dva mikrofony, které se používají pro kalibraci. Při ní se zajišťuje optimální reprodukce zvuku vzhledem k rozměrům místnosti a také s ohledem na polohu oddělitelných reproduktorů. Pomocí dálkového ovladače zadáte povel ke kalibraci (držíte tlačítko HDMI po dobu 5 sekund), při které se generuje testovací zvuk. Ten snímají zmíněné mikrofony a následně se upravuje generování zvuku tak, abyste dosáhli jeho optimální kvality. Při kalibraci nemusíte nic dělat, jen ji spustit a vydržet ne zcela příjemný zvuk. Trvá to asi minutu a zvuk se generuje ze základní části a z obou zadních reproduktorů. Tento zvuk se opakuje čtyřikrát. Kalibraci určitě proveďte, slyšitelně to vylepší podání zvuku.

JBL Bar 9.1

Konečně zapínáme ...
Hned po tom co celou sestavu zapnete, pocítíte prostorový efekt zvuku. Výrobce označuje tuto sestavu jako 9.1, my bychom ji spíše nazvali 5.4.1. Pět reproduktorů má základní část, 2 + 2 oddělitelné reproduktory a jeden subwoofer. Z toho čtyři reproduktory směřují vzhůru ke stropu, ten se odrazí a směřuje zpět dolů k vám. Další směřují na vás a své si řekne i subwoofer.

JBL Bar 9.1

Výkon základové zvukové části je 400 W, každý ze satelitů dosahuje 60 W a výstupní výkon subwooferu je 300 W. Výsledek je tedy 400 + 60 + 60 + 300 = 820 W a to je slyšet. Frekvenční odezva celého systému je od 34 Hz po 20 kHz.

JBL Bar 9.1

Zkušenosti
JBL Bar 9.1 je fantastický zvukový systém, který hraje vskutku výborně. Doporučujeme trvale umístit satelitní reproduktory za místo pro posluchače a současně použít kvalitní zdroj zvuku. My jsme si pustili film Apollo 13 v remasterované verzi a přestože jsme ho viděli už několikrát, tentokrát to byl zcela nový zážitek. Je to jako byste seděli v kosmické lodi a děj filmu vás znovu zaujme. Dolby Atmos je opravdu super formát. Výborný byl i Forrest Gump, obzvlášť scény v dešti jsou velmi věrné (s originálním anglickým zvukem).

JBL Bar 9.1

Používali jsme i přehrávání hudby přes Chromecast s oddělenými satelitními reproduktory. A tyto reproduktory si můžete umístit na libovolné místo tak do 10 metrů od základové stanice. Párkrát jsme je přitom nechali i po skočení přehrávání oddělené a takto se přes noc přirozeně vybijí. Jejich baterie totiž vydrží na 10 hodin přehrávání hudby. Potom červená LED signalizuje vybití. Následně stačí tyto reproduktory jednoduše připojit k zvukovému panelu a ten zajistí jejich nabití. Celkové nabití trvá tři hodiny, začnou opět hrát asi po 10 minutách od začátku nabíjení. Konektory satelitního reproduktoru se dají chránit krytkou a také je zde tlačítko pro jejich vypnutí.

JBL Bar 9.1

Pokud je chcete používat trvale jako zadní reproduktory, jde to. Jednak se dají umístit na stativ ale zároveň je zde i adaptér na USB-C nabíjení. Potřebujete tak dva adaptéry z telefonu a zadní reproduktory budou napájeny trvale.

JBL Bar 9.1

Během testu jsme přišli na to, že JBL Bar 9.1 má i režimy zvuku. Bez jakéhokoli nastavení to inteligentně funguje tak, že při přehrávání zvuku přes HDMI se nastaví režim ekvalizéru výrobcem optimalizován pro filmy. Pokud přehráváte přes Bluetooth připojení, nastaví se režim ekvalizéru optimalizovaný na hudbu. Pokud chcete, můžete přehrávat zvuk i bez ekvalizéru, tedy originální. Na toto třeba déle držet na dálkovém ovladači tlačítko Mute a potom zadat Volume-up (Hlasitost nahoru). Pokud budete dlouho držet tlačítko Mute a potom zadáte Volume-down (Hlasitost dolu), přejde se v obou případech připojení na noční režim, který má ztlumené basy. Při připojení přes optický vstup zvuku se vždy používá originální zvuk bez ekvalizéru. Chtělo by to více možností nastavení ekvalizéru.

JBL Bar 9.1

Vyhodnocení
Pokud sečteme všechny soundbary, které jsme měli v redakci, tak toto je ten, který hraje nejlépe a zároveň je i nejdražší. Je zde množství technologií, které jinde nenajdete a hlavně opravdu skvěle hraje. Jasně odpovídá na požadavek bezdrátového připojení a líbil se nám i jeho design.

JBL Bar 9.1

Líbilo se nám
+ Kvalita zvuku
+ Provedení a design
+ Systém s oddělitelnými reproduktory
+ Podpora Chromecast a AirPlay
+ Jednoduchost ovládání

Nelíbilo se nám
- USB port se v Evropě nedá využít
- Přáli bychom si více hudebních režimů

JBL Bar 9.1


Pošlete článek známému