Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Soundbar jako univerzální reproduktor

Soundbary jsou tu s námi už nějakou dobu, ale vždy podávaly jen rozpoluplný výsledek a k dokonalosti jim vždy něco chybělo. Ale od doby,co jsme naposledy testovali takový typ reproduktoru je vidět, že výrobci vyslyšeli přání zákazníků. Dovolíme si tvrdit, že soundbary mají svoje místo na trhu, ale stále chybí zanedbatelný kousek k dokonalosti. Jak jsou na tom nejnovější soundbary od firmy JBL?
Koncem minulého roku se objevila na trhu série reproduktorů pod jednoduchým označením BAR. V té se schovávají 4 různé konfigurace: Studio (jen samotný zvukový panel), Bar 2.1, Bar 3.1 a Bar 5.1. I když navenek se může zdát, že mají společný hlavní reproduktor, i ten se odlišuje model od modelu. Společný je jen design.  

Zajímavým řešením je model JBL Bar 5.1, kde jsou zadní reproduktory odnímatelné od hlavního panelu a fungují samostatně s vestavěnou baterií. Dodíváte se na film a vrátíte je zpět. Tak odpadá dilema, kam a co s kabely u zadních reproduktorů.  Ale ne každý je ochotný investovat 18 750 Kč pro takové řešení. Proto jsme sáhli po kompromisu v konfiguraci 2.1.

JBL Bar 5.1

Balení
Samotné balení je opravdu velmi zajímavé. Velmi připomíná stoličku a láká si na krabici sednout. Do balení museli totiž schovat kromě potřebných kabelů a manuálů i dlouhý panel a subwoofer. V balení kromě HDMI kabelů nic nechybí. Kromě nutné univerzální napájecí šňůry tu najdete i 1.2m dlouhý optický a AUX kabel, držáky pro uchycení na stěnu a dálkový ovladač s bateriemi. 

JBL Bar 2.1
Specifikace
Při pohledu na technické parametry budete mít radost. To, že se dá soundbar propojit s tV je dané filozofií tohoto reproduktoru. Ale kromě jiného nabízí i Bluetooth rozhraní ve verzi 4.2 a USB port. U předcházejících verzí soundbarů od JBL sloužil USB port jen k nabíjení mobilních zařízení nebo pro servisní účely, ale nedalo se jeho pomocí přehrávat. Teď už to umožňuje. Kromě těchto dvou rozhraní disponuje reproduktor optickým digitálním a AUX audio vstupem, jedním HDMI vstupem a výstupem s podporou ARC. Zvukovým vlastnostem se vyhneme, protože se v tom necítíme více doma než běžný posluchač. Pokud to nehraje velmi plechově, je pro nás téměř všechno dobré. Nebazírujeme a nejsme schopni rozeznat rozdíl 1kHz.

Subwoofer má jednu vynikající vlastnost pro každého, kdo nesnáší kabely. S hlavním panelem se propojí automaticky bezdrátově. Takto vám odpadá zbytečná káblovačka a subwoofer zapojíte jen do elektrické zásuvky. Už chybí jen doba, kdy se i elektřina bude šířit bezdrátově.  

Zapojení
Moc se nám nechce vybalovat i subwoofer pro testování a vyndáváme jen hlavní panel. Namísto k TV ho pokládáme pod monitory na pracovní ploše. Zapojujeme jen do elektické zásuvky a to je opravdu jediný kabel. Prvotní zapnutí nás překvapí. Na předním panelu napravo od loga JBL se rozsvítila část reproduktoru inforumjící o svém stavu. Tak okamžitě vidíte, že je zapnutý, který vstup je zvolený, úroveň hlasitosti a další informace. Nápis není nijak rušivý, protože se po chvíli vypne. To oceníte hlavně v noci, že zbytečně nic nesvítí, což jsme u předcházejících modelů řešili přelepením stavové diody. Dokonce můžete zvolit i intenzitu podsvícení na ten krátný úsek co reproduktor zasvítí na pár sekund.  

JBL Bar 2.1
Na přibaleném ovladači najdete i tlačítko "Night mode". To nemá nic společného s podsvícením, ale s potlačením hlasitých zvuků při sledování filmů, pokud je audio stopa v režimu "Dolby Digital". Zdá se, že firma JBL dostala asi hodně stížností na noční používání reproduktorů. To nebyl neduh jen soundbarů, ale i jiných reproduktorů. A to, že vás podsvícení už neruší je velké plus. A že zapracovali i na potlačení hlasitých zvuků, za to jim patří pochvala.

Realita
S počítačem si ho propojujeme jen pomocí Bluetooth rozhraní. I přes to, že JBL Bar 2.1 nedisponuje kodekem aptX, ale SBC, nedochází k žádnému nežádoucímu opoždění oproti obrazu v případě přehrávání filmu. Dokonce, kdyby nedej bože, zvuk předbíhal obraz, můžete nastavit opoždění po 10ms až do 250ms. Jen zvuk se nám zdál velmi plochý, jako kdyby panel obsahoval jen jeden reproduktor. Zapínáme "Surround" mód a hned je zvuk lepší. Takový prostorovější, jako kdyby se fyzicky rozdělil panel víc do stran. Možnosti nastavení zvuku pomocí ovladače jsou široké.

Jediné, co nám vadilo je, že zatím neexistuje aplikace na nastavení soundbaru JBL Bar 2.1, protože na těle panelu najdete jen tlačítka pro zapnutí/vypnutí, volbu zdroje a ovládání hlasitosti. Je pravda, že tento typ reproduktoru patří k tV a tam zase můžete svým ovladačem ovládat i soundbar.

JBL Bar 2.1
Potěší i přehrávání z USB klíče, i když to má nějaké omezení. Klíč musíte mít naformátovaný jako FAT16/32 (nepodporuje exFAT ani NTFS) a na klíči nemůže být více než 2.000 skladeb ve formátu mp3 nebo wma. Bohatě vám teda postačí 16GB klíč, což v dnešní době je otázka pár korun, a soundbar proměníte na přehrávač vašich oblíbených skladeb.

Hodnocení
Nové soundbary od firmy JBL, už mohou tvořit zvukové centrum domácnosti, které budete mít umístěné u televize. Kromě toho, že značně vylepší zvuk vašeho TV, tak může sloužit jako koncové zařízení pro přehrávání hudby z dalších zdrojů. Ať už z připojeného USB klíče, přes AUX vstup nebo z vašich mobilních zařízení pomocí Bluetooth konektivity. Možností, jak využijete JBL Bar 2.1 je bezpočet. Nám se osvědčilo využití hlavně jako PC reproduktory. Namísto nějakých nevzhledných reproduktorů pochybné kvality získáte designový kousek na stůl, na stěnu a i se zvukem budete nadmíru spokojeni. Zkuste i vy popustit uzdu fantazii a uvidíte, že reproduktory určené primárně k něčemu jinému můžete využít i jinde.

Pošlete článek známému