Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Ten pravý bezdrátový zážitek

High & Style

14.05.2020

Sluchátka typu true wireless se těší stále rostoucí popularitě. Hrnou se nám do redakce ze všech stran a nezřídka má jedna značka ve své nabídce kompletně bezdrátový model zastoupen ve více cenových kategoriích. Dobrým příkladem je společnost JBL, která jich má v současnosti v nabídce pravděpodobně nejvíce. Po testovaných JBL Free BT, JBL Reflect Flow, JBL TUNE120TWS, sportovních modelech JBL Endurance Peak a JBL Under Armour Flash jsem se dostal i k nejnovějším modelům JBL Live300TWS a JBL Tune220TWS.
První jsem vybalil Tune220TWS, tak se na ně pojďme podívat trošku blíže. Designově jsou velmi podobné jablíčkovému modelu Apple Airpods, ale nedovolil bych si říct, že by cílem JBL bylo jejich zkopírování. Reálnější se mi zdá teorie, že po modelech, které se designově podobají jako vejce vejci, chtěli konstruktéři přinést jeden model, který by se od ostatních sourozenců výrazně designově i funkčně odlišoval. Sluchátka jsou určena na běžné nošení a rozhodně bych je nezařadil do skupiny sportovních. Černé matné provedení se stříbrným prvkem působí elegantně a vkusně. Na každém sluchátku je z vnější strany ve spodní části výběžku umístěno logo JBL. Z vnitřní, v téže oblasti, je označení sluchátka L nebo R. Párování je okamžité a poprvé proběhne automaticky po vyjmutí sluchátek z nabíjecí základny. V nastaveních bluetooth na telefonu si je pouze jednoduše potvrdíte, a tím přidáte do seznamu BT zařízení. Dovnitř kolébky vklouznou s elegantní lehkostí, ale na jejich vyjmutí budete potřebovat trochu cviku, protože plastové provedení, i když kvalitní, po uchopení do prstů přirozeně klouže. Ochranné pouzdro je ve spodní části opatřeno micro USB nabíjecím portem. Nasazení do ucha je ve srovnání se sportovními modely zcela intuitivní. Část vkládající se do ucha je z příjemnějšího méně kluzkého plastu, aby byla sluchátka lépe fixována na svém místě. Tune220TWS se ovládají drobnými podlouhlými tlačítky ve vrchní vnější části. Na levém se posouvají skladby, pravým spustíte/pozastavíte skladbu, přijmete telefonický hovor nebo vyvoláte hlasového asistenta.

JBL Tune 220TWS

Na začátek jsem si zas a znovu během psaní aktuálních recenzí pustil album Méditerranées od Renaud Garcia-Fons. V sedmé, pomalu se vleklé skladbě Camp d'Argels vnímám ten dobře známý a krásně prokreslený kontrabas s mohutným tělem, přičemž jeho hloubka a barva nesou stopu kvalitní studiové práce. I kdybych hned po prvním albu přestal poslouchat, mám o těchto sluchátkách jasno a i díky příznivé ceně jsou pro mě letošním horkým favoritem. Já se však zatím tohoto poslechu zbavit nechci, jen si dám na chvíli pauzu a vyzkouším si tytéž skladby na Live300TWS. Výrazně větší nabíjecí kolébka slibuje větší bateriovou výdrž, ale v kapse na texaskách ji už budete vnímat. Má rychlejší USB C nabíjecí konektor. Sluchátka mají pěkný ergonomický tvar a po designové stránce si zaslouží podle mě pouze to nejlepší hodnocení. Mají ideální velikost a integrované křídlové rozšíření nástavců, díky kterým výborně drží v uších. Ty jsou ve velikostech SS, S, M a L. Klasické nástavce jsou v balení ve třech velikostech S, M a L. Jejich odolnost vůči vodě a potu je navíc staví do polohy maximálně univerzálních. Bohatá výbava zahrnuje technologii Ambient Aware, která vás udržuje v kontaktu s okolním světem, a také mou oblíbenou Talk Thru, díky které si během rozhovoru nemusím sundávat sluchátka z uší. Pro zajištění dokonalého pohodlí při poslechu využívají sluchátka pro ovládání dotykové plošky v oblasti loga JBL. Ovládat lze úroveň hlasitosti, regulaci šumu, hlasové asistenty, ale i přijímání a ukončení telefonického hovoru. Bonusem je aplikace My JBL Headphones, v níž se vám zobrazuje procentuální stav nabití baterie a pohodlně si tu nastavujete všechny již zmíněné funkce. Aplikace má také jednu vychytávku, která mě extra potěšila. Vyhledá vám sluchátko, pokud se vám někde zakutálí pod gauč, nebo jej pouze jednoduše nemůžete najít. Dotykem na obrazovku v aplikaci označíte chybějící sluchátko a to začne vydávat pronikavý hvízdavý zvuk. Podmínkou samozřejmě je, aby bylo sluchátko zapnuté. V aplikaci si také nastavíte preferovaného hlasového asistenta. Na výběr máte Google Assistant nebo Amazon Alexa. Nemohu říci, že by na tom byl hudebně model Live300TWS lépe než Tune220TWS. Zvuk je jiný, o něco méně konkrétní nebo, pokud chcete, analytický. Při pohledu na technické parametry je mi to hned jasné. Rozdílná, téměř dvojnásobná velikost dynamického měniče modelu Tune220 by mohla být odpovědí na jasnější a výraznější pásmo středů. Stejná nahrávka a já si skladbu opět užívám. Možná o něco méně detailů, ale fantastická muzikálnost a pěkně hluboko posazený bas. Jejich silnou stránkou je také bohatá výbava s množstvím funkcí a vychytávek.

JBL Live 300TWS

Dvojice představených novinek JBL má jasné směřování a přesně ví, kde je jejich místo. Osobně bych si model JBL Tune220TWS uměl představit na každodenní nošení do práce či do města. Jsou kvalitně vyhotoveny, mají pěkný design, výjimečně čistý zvuk s výrazným JBL Pure Bass a kromě černé barvy jsou dostupné i v dalších moderních pastelových barevných provedeních. JBL Live300TWS jsou o něco univerzálnější, ale pro mě zvukově o něco slabší. Vůbec ne špatné, ale pokud bych hodnotil na stupnici od 1 do 5, dostaly by 4 body, zatímco Tune220 bych hodnotil o něco lépe. Řekněme 4,5 bodu. V každém případě jsou oba modely maximálně povedené a nenacházím nic podstatného, co bych jim měl vyčítat.

JBL TUNE220TWS
+ Detailní zvuk
+ Stylový design
+ Bas na úrovni o třídu dražších modelů
- Slabší výdrž baterie

JBL LIVE300TWS
+ Zvuk
+ Funkční dotykové ovládání
+ Podpora hlasových asistentů
+ Šikovná aplikace
- O něco méně detailů

Pošlete článek známému