Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Test soundbaru JBL Bar 5.1 Surround

16.05.2020

Nová série praktických a reálných recenzí. V tomto seriálu dáváme vybrané produkty neprofesionálním recenzentům z řad běžných uživatelů, prodejních specialistů a spotřebitelů. Zapůjčujeme vždy konkrétní produkt a umožníme jim napsat, co si o něm myslí, své postřehy a zkušenosti. Články přinášíme v nezměněné podobě tak, jak nám je poslali. Máte zájem vyzkoušet své znalosti a schopnosti? Napište nám.
JBL má docela slušnou nabídku soundbarů. Sestává se z nabídky od soundbaru bez subwooferu v nižší cenové kategorii až po soundbary s 10" subwoferem. A na jeden takový se podíváme. Konkrétně na novinku JBL BAR 5.1 SURROUND. Jde o soundbar s 5.1 kanálovým zvukovým panelem s "panoramatickým" zvukem. Přední zvukový panel obsahuje pět měničů a dva 1,25" do boku proudící tweetery. 10" subwoofer má maximální výkon 300W a slušných cca 10,5kg. Celkový výkon sestavy je 550W.

Vše je pěkně a bezpečně zabalené v jedné krabici. Balení se otevírá z boku, oproti předchozímu modelu tedy došlo ke změně a to pozitivní. Balení obsahuje zvukový panel, subwoofer, kabely pro napájení panelu a subwooferu, dálkový ovladač + baterie, HDMI kabel, držáky pro uchycení na stěnu + šrouby a papírovou šablonu pro přesné označení otvorů na uchycení držáků na zeď. Oproti předchozím modelům již výrobce nepřibaluje optický kabel.

JBL Bar 5.1 Surround

Po vybalení a připojení systému do elektrické sítě je třeba ještě napojení do TV. Panel obsahuje optický vstup, HDMI vstup, HDMI ARC TV výstup, kabelové ethernetové připojení, USB - které ale není určeno k přehrávání, ale pouze pro servisní účely. Subwoofer má konektor pro zapojení do elektrické sítě a tlačítko na párování (v případě, že by selhalo automatické párování).

JBL Bar 5.1 Surround

Z hora má panel tlačítka na ovládání: zapnutí/vypnutí, ovládání hlasitosti "+" a "-" a tlačítko pro výběr zdroje (BT, HDMI, TV). Vpředu napravo za mřížkou je displej, který číselně ukazuje úroveň hlasitosti a ukazuje jaký zdroj zvuku máte navolený. Displej nesvítí stále, zůstane svítit cca 6 sekund a potom se vypne. Na dálkovém ovladači najdete tlačítka: zapnutí/vypnutí, ovládání hlasitosti "+" a "-", tlačítka pro výběr zdroje BT/HDMI/TV, MUTE, a tlačítko BASS - kterým si můžete navolit tři úrovně bassů.

Po zapnutí zařízení se na displeji zobrazí "HELLO" a následně "SETUP WIFI".

Nastavíte si WiFi, nebo si můžete soundbar připojit k internetu i kabelem. Na JBL BAR 5.1. Surround můžete streamovat hudbu přes WiFi s podporou Chromecast a Airplay 2, můžete jej využívat s Google Home a HomePod. Reproduktor si můžete pojmenovat jak chcete. Já jsem si ho nazval jako "Obývák" jelikož je reproduktor umístěn v obývacím pokoji.

JBL Bar 5.1 Surround

Na začátku je dobré si reproduktor nakalibrovat. Stačí na dálkovém ovladači stisknout tlačítko "HDMI" (cca pět sekund) dokud se na displeji nezobrazí CALIBRATION. Tlačítko uvolníte, začne se odpočítávání od 5 sekund, automaticky se zapne kalibrace, reproduktor vyšle sérii pronikavých zvuků a za chvíli je již váš reproduktor nakalibrován.

Pokud Váš TV podporuje HDMI-CEC a máte soundbar propojen s TV přes HDMI kabel, můžete ovládat zapnutí/vypnutí, ovládat hlasitost případně zcela vypnout zvuk přes DO od TV. Pokud váš TV nepodporuje HDMI-CEC, můžete si naprogramovat váš TV ovladač na ovládání soundbaru - ovládání hlasitosti "+". "-" "MUTE" "zapnutí/vypnutí".

K připojení se dá použít i bluetooth rozhraní, konkrétně zde je verze 4.2. Já jsem používal spíše připojení přes Airplay, jelikoz používám iPhone. Připojení je jednoduché, stačí si stáhnout shora lištu a vybrat si výstup, přes který chcete hudbu poslouchat.

JBL Bar 5.1 Surround

Kdo chce, může si zvukový panel připevnit i na stěnu. V balení, jak je uvedeno výše, jsou nutné držáky i šrouby a šablona na správné zaměření děr pro držáky.

Efekt prostorového zvuku se spíše projeví při poslechu od určité hlasitosti, cca nad 30% hlasitosti. Při nižší úrovni hlasitosti je zvuk příjemný. Velmi dobrý zvukový efekt je například při sledování F1, kde když formule přejde z jednoho konce obrazovky na druhý tak je to slyšet i zvukově. Zde již doporučuji nastavit hlasitost 50% a více. Pokud chcete poslouchat dobrý zvuk, je třeba mít k tomu i nahrávku ve slušné kvalitě. Soundbar se výborně hodí pro sledování filmů ve vysokém rozlišení. Možná při sledování starších filmů uslyšíte to, co jste dříve neslyšeli.

JBL Bar 5.1 Surround

Shrnutí:
Soundbar JBL BAR 5.1 Surround je sestava, kterou ocení zejména ti, kteří chtějí sledování TV posunout o level výše. A u tohoto soundbaru si dovolím říci, že je to i o dva levely výše. Nabízí široké možnosti pro streamování hudby. Už to není jen o Bluetooth. Silný, 300W subwoofer dodá zvuku správně dunění, které když si dáte na vyšší "otáčky", s Vámi doslova zatřese. Použití spíše do větší místnosti, aby se zvuk měl kde rozvinout. A to vše za necelých 600€.


Pošlete článek známému