Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Test sportovních sluchátek JBL Yurbuds Inspire 400 Red

Před nějakým časem se ke mně dostalo na test několik druhů handsfree sportovních sluchátek od renomovaného výrobce reproduktorů/sluchátek firmy JBL designované pro uživatele Apple. Kamarád,  který mi je posunul mi řekl jejich přednosti a tak sem se je rozhodl otestovat, abych zjistil, co je na tom pravdy.
Začnu tedy touto modelovou řadou JBL Yurbuds Inspire 400.

Osobně sem byl jako nový majitet iPhonu zklamaný z Apple handsfree sluchátek, které mi v uších vůbec nedrží ani při chůzi a natož ještě při běhu, či jiné sportovní aktivitě. Taktéž i u běžných sluchátek bez handsfree, které používám, je při sportu problém, že v uchu dostatečně dobře v jakýchkoliv podmínkách nedrží. Výrobce u tohoto modelu sportovních sluchátek slibuje, že v uchu budou držet po celou dobu sportovní aktivity. Tak to mě opravdu zaujalo. Další věc, co mně, kako běžce zajímala, byla odolnost sluchátek vůči vodě. Přeci jen v dešti mívá handsfree problém s vodou kvůôli mikrofonu. To všechno jsem se rozhodl vyzkoušet.

Po prvním nasazení do uší sem cítil příjemný silikon, který přilne v uchu jako přilepený a zároveň člověk ani neví, že při běhu něco v uchu má. Mně na ucho padla velikostní varianta silikonu, která byla od výroby na sluchátkách, ale balení obsahuje i manší varianty pro menší ušní lalůčky. Kromě toho je v balení i praktické pouzdro na sluchátka, takže se při transportu v batohu kabel sluchátek nebude plést s jinými věcmi.

Yurbuds Inspire 400

Při běhu se sluchátka v uchu nepohnou citelně ani o milimetr a je jedno, zda člověk běhá rychle, v dešti, větru, či v teple. Zjistil sem, že daný silikon má dokonce lepší vlastnosti, když je trochu vlhký (od potu, či deště). Po delším běhu 2+ hodin  sem měl pocit při skládání sluchátek z uší, že sem si je z ucha odlepil. Teda držely pevně a příjemně při běhu, i když to odlepení na závěr bylo celkem divné. Musím si na to zvyknout, jelikož u jiných sluchátek jsem takovou pevnost držení v uších nezažil. Ale je to, samozřejmě, můj subjektivní názor.

Při běhu je ze sluchátek slyšet čistý zvuk a jsou konstruované tak, že propouští i nějaký zvuk z okolí, takže je dokonce slyšet i pípnutí kilometru na mých Suunto hodinkách. To mě mile zaskočilo, jelikož na daných hodinkách je ten tón dost slabý. Kromě toho jsou v pohodě slyšet hlasy nebo zezadu přijíždějící auto, což se ve městě může celkem hodit.

Celkem dobrá vychytávka je magnet na druhé straně obou sluchátek, která se tak dají dost solídně o sebe za krkem připnout. Tak netřeba sluchátka balit někde do kapsy, pokud člověk už nechce poslouchat hudbu, nebo se mu vybije baterka v mobilu, či v ijiném zvukovém médiu.

Co se týká běhu v dešti a v silnějším větru, tak ani tu sem nezaznamenal žádný problém s tím, že by sluchátka nedržela v uchu na 100%. Běžně si při běhu v Tatrách musím klasická “špuntová” slúchatká ve větru často v uchu napravovat. Výrobce udáva voděodolnost proti potu, ale mně kromě toho zajímala voděodolnost proti stříkající vodě z různých uhlech, což se celkem při běhu v dešti hodí.

Yurbuds Inspire 400

Zkoušel jsem i to, jak bude handsfee fungovat, pokud člověk nosí kabel sluchátek pod tričkem, jak to dělám já. Samozřejmě, že už sem od toho chtěl hodně a člověk u telefonátu na druhé straně mě už tak dobře neslyšel. Musel sem teda ovládací panel s mikrofonem ve tvaru “Y” vyndat nad tričko a tak pokračovat v hovoru. Ovládací panel kromě mikrofoónu disponuje tradičně ovladačem hlasitosti s tlačítkem na vypnutí a zapnutí hudby, či zvednutí a položení přicházejícího hovoru.
Kábel sluchátek je dostatečně dlouhý, pokud člověk chce nosit telefon například v batohu, což bývá též zajímavý nedostatek u jiných značek.

Sluchátka sem zkoušel i při posilovaní, či strečingu a ani tam se mi nepodařilo sluchátka nechtíc dostat z uší. Mohu tedy potvrdit, že výrobce o dané výhodě nelhal.

Jedinou nevýhodou, na kterou sem při mém testu přišel byla poměrně vysoká váha ovládacího panelu ve tvaru “Y” a jelikož je vyrobený z tvrdého plastu, tak i jeho neforemnost. Pokud tedy člověk běhá s kabelem pod tričkem, tak mu ten panel trochu tahá kabel směrem dolů a to se projevuje v menším rušivém ťukání při doskocích ve sluchátkách. Tento rušivý tón se dá omezit tak, že se zvedne hlasitost. Tento rušivý tón sem nezaznamenal po nějakém čase behu, kdy se mi zpotilo ucho, nebo při běhu v dešti. Toto jsem už u jiných než běžeckých aktivit vůbec nezaznamenal.

Doteď sem o jiné značce, která poskytuje tak dobré držení sluchátek v uších neslyšel, a tak mě mile překvapila i přijatelná cena 1 400 Kč za tento model. Je to o něco víc oproti klasickým “špuntovým” sluchátkům, ale ten komfort, že se sluchátka z uší při žádné aktivitě nechtěně ven nedostanou, za to určitě stojí.

Pošlete článek známému