Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Trio štýlových slúchadiel: JBL série LIVE

PC Revue

26.07.2019

V této recenzí jsme otestovali trojici sluchátek z nové série JBL LIVE, která nahrazuje úspěšnou sérii E. Nová série JBL LIVE přináší mnoho zlepšení v podobě nových funkcí Ambient Aware a TalkThru, lepší výdrž baterie, zlepšený zvuk a design, vícebodové připojení a také možnost nastavit si sluchátka přes aplikaci My JBL Headphones. Sluchátka mají k dispozici i hlasové asistenty Google Assistant a Amazon Alexa. Výsledky testování trojice sluchátek jsme spojili do společného článku, protože modely Live 500 BT a Live 400 BT se liší pouze konstrukcí mušlí a průměrem akustických měničů. Model 500 BT je typu over-ear a 400 BT typu on-ear. Nejvyšší model Live 650 BTNC je rovněž typu over-ear a navíc má aktivní potlačení hluku okolí. Loga na krabicích prozradí, že všechny tři recenzované sluchátka podporují funkce hlasových asistentů Google Assistant nebo Amazon Alexa. Aktivují se dotykovým senzorem na levé mušli nebo tlačítkem Action. V zemích, kde není dostupný Google Assistant, můžete dvojitým poklepáním po levé mušli aktivovat hlasového asistenta. Pokud chcete využívat inteligentního hlasového asistenta Amazon Alexa, třeba tuto službu nastavit v mobilní aplikaci My JBL Headphones.
JBL Live 500 BT
Konstrukce těchto designově atraktivních a na pohled robustních, ale velmi pohodlných sluchátek je typu over-ear, při níž mušle sluchátka zakrývají celé ucho. Mušle jsou potažené syntetickou kůží, příjemnou na dotek. Kvalitní paměťová pěna i její jemný potah jsou zárukou pohodlného nošení, ke kterému přispívá i to, že ucho je uvnitř mušle volné. K pohodlí používání přispívá i taková drobnost, jako je výrazné označení L a R uvnitř mušlí. Pravou mušli snadno identifikujete i podle ovládacích prvků v dolní části.

Hlavový most je poměrně masivní a v hrubší části je potažen tkaninou se vzorem lněného plátna. Velikost lze přizpůsobit vysouváním pružných pásků z kombinace ocel - plast, na kterých jsou přes flexibilní klouby upevněny mušle. Díky materiálu obvodu mušlí a přiměřenému, nepříliš silnému přítlaku se sluchátka nosí velmi pohodlně. Ideální scénář, především s ohledem na bezpečnost, je domácí poslech, případně poslech ve vlaku či letadle. I když funkce Ambient Aware a technologie TalkThru umožňují slyšet zvuky z okolí, jsou určeny především na konverzaci bez nutnosti složení sluchátek, na poslech na ulici jsou určeny jiné typy sluchátek. Tlačítkem Ambient přimícháte do poslouchané hudby nebo mluveného slova zvuky z okolí. Pokud vás někdo osloví nebo potřebujete slyšet hlášení palubního rozhlasu, režim TalkThru sníží úroveň reprodukovaného signálu. Mnoho mladých lidí používá více mobilních zařízení, typicky smartphone a tablet. Možnost přepínání mezi dvěma zařízeními připojenými přes bluetooth umožní například během sledování videa na tabletu ve vlaku přepnout se na telefon a přijmout hovor.

JBL Live500BT

Sluchátka umožňují i ​​metalické připojení, proto je v balení kablík s textilním opletením a pozlaceným 2,5 mm konektorem jack. Součástí kablíku je i mikrofon, takže i v tomto režimu připojení se sluchátka dají používat na hands-free telefonování. Případně kablík využijete na poslech, kdy se ve sluchátkách vybije baterie. Sluchátka se nabíjejí přibližně dvě hodiny a připojení přes bluetooth vydrží hrát 30 hodin. Ověřil jsem, že po 15 minutách nabíjení máte energii na dvouhodinové poslech. K dispozici je i mobilní aplikace, která umožňuje přizpůsobit nastavení ekvalizéru vkusu uživatele. Můžete využít některý z předdefinovaných profilů typu Vocal, Jazz, Bass nebo vlastní nastavení. Profil ekvalizéru se nastavuje jednoduše a názorně posouváním bodů na křivce. A nakonec nejdůležitější část recenze - subjektivní posouzení kvality zvuku. Sluchátka JBL jsou charakteristické masivními basy, pro které jsou oblíbené mezi fanoušky žánrů, jako je rock, metal či techno. Při ladění akustických vlastností tohoto modelu se tvůrci přiklonili spíše k vyváženějšímu zvuku, který je vhodný pro všechny žánry, čili i na operu či mluvené slovo samozřejmě basy jsou dostatečně syté, ale ne dominantní. Příznivcům rockového žánru se bude líbit vynikající podání středních tónů. Ty jsou brilantní, i co se týče zvuku strunných nástrojů. Vcelku příznivý dojem dotvářejí zřetelné, dostatečně ostré výšky, takže v symfonickém orchestru budete jasně a plasticky slyšet i triangl. Pokud jste si koupili tento model v očekávání dunivých basů, nebudete zklamáni, ale asi si upravíte profil ekvalizéru v mobilní aplikaci.

JBL Live 400 BT
Hlavní rozdíl ve srovnání s modelem JBL Live 500 BT z předchozí recenze je v konstrukci mušlí. Sluchátka JBL Live 400 BT jsou typu on-ear, čili mušle jsou menší, takže doléhají na ucho, ale nepřekrývají ho. Zaměřím se proto na kvalitu zvuku a pohodlí nošení. Konstrukce hlavového mostu potaženého tkaninou, ovládací prvky, možnost připojení kabelem a funkce Ambient, TalkThru, možnost přepínání dvou zařízení či podpora Google Assistant a Amazon Alexa jsou stejné jako u modelu 500BT.

JBL Live400BT

Pro sluchátka konstrukce on-ear, tedy na uši je typický trochu větší přítlak, aby obvod mušlí co nejtěsněji přilnul na ucho a sluchátka pevně drželi i při chůzi. Recenzovaný model je však zároveň i lehký a pohodlný. Při porovnávání s modelem 500 BT jsou basy trochu méně výrazné. Určitě na to nemá vliv menší průměr akustického měniče a ani o 2 Hz vyšší spodní hranice frekvenčního pásma, ale akustické vlastnosti soustavy ucho - mušle. Stačí však trochu kouzlit s ekvalizérem v mobilní aplikaci a basy uspokojí i posluchačů tvrdších žánrů. Středy jsou při těchto sluchátkách velmi výrazné, což prospěje prakticky všem žánrem. I výšky jsou na můj vkus trochu ostřejší. Pokud to shrnout, v této cenové kategorii je zvuk sluchátek JBL Live 400 BT nadprůměrný. Atraktivní vzhled, kompaktnost a malá hmotnost vás budou určitě lákat na poslech hudby ve městě. Pokud budete chtít opustit relativně bezpečí chodníku, nezapomeňte zapnout funkci Ambient, abyste slyšeli, co se kolem vás děje.

JBL Live 650 BTNC
Design, konstrukce a také kvalita zvuku jsou stejné jako při JBL Live 500 BT, model JBL Live 650 BTNC má však navíc funkci aktivního potlačení hluku okolí. Funguje tak, že uvnitř každé mušle je ve středu pod průzvučnou látkou mikrofon, který snímá zvuk v těsné blízkosti ucha. Signálový procesor z tohoto zvuku separuje hluk okolí a přimíchá ho znovu do reprodukovaného signálu, ale v opačné fázi. Tento postup účinně eliminuje okolní hluk. Potlačení hluku je selektivnÍ, účinně potlačuje hluk motorů letadla či autobusu, hluk vlaku, případně hluk klimatizace v místnostech, ale případné hlášení palubního rozhlasu slyšíte. Sice ne zcela hlasitě a zřetelně, ale slyšíte, že se něco hlásí, takže můžete potlačení hluku vypnout a hlášení si poslechnout. Do určité míry slyšíte i zvuky ulice, protože se z nich odfiltrují jen hluboké a monotónnÍ hluky, ale důrazně nedoporučuji kráčet po ulici se zapnutým tlumením.

JBL Live650BT

Model JBL LIVE 650BTNC je dostupný ve třech barevných provedeních: černém, bílém a modrém, zatímco modely LIVE 400 a LIVE 500 jsou dostupné ve čtyřech barvách, v nabídce u těchto modelů je i červená varianta.

Pošlete článek známému