Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

True Wireless Surround

High & Style

13.08.2020

Za posledních pár let jsem postupně otestoval všechny dostupné soundbary od JBL. Některé byly dobré, některé výjimečně dobré, ale na topmodel jsem si musel počkat až dosud. Novinka Bar 9.1 je vlajkovým modelem značky, o čemž svědčí rozměrná krabice, ale i cenovka, která ostře útočí na tisíci eurovou hranici.
Seznámení
Rozbalování se stalo lety rutinou a víceméně vím, co na mě v balení čeká. I v případě této novinky se jedná o rozměrný 10-palcový subwoofer, který se po zapojení do elektrické zásuvky automaticky spáruje se základní jednotku. Tou je rozměrný a objemný zvukový panel složený ze tří částí. Podobně jako u modelu JBL Bar 5.1 má po obou stranách odnímatelné efektové reproduktory, každý s výdrží až 10 hodin. Přičemž jejich následné plné nabití trvá maximálně 3 hodiny od připojení k centrálnímu panelu. V balení je dále dálkový ovladač, boční kryty, 2krát držák na zeď pro hlavní jednotku a po jednom pro každý z efektových reproduktorů.

Provedení
Po designové stránce vlajkový model nezapře rodovou příslušnost. Má nízké ploché tělo v tmavě šedém matném provedení. Celou přední část tvoří odolná kovová mřížka, za kterou je osazen dobře čitelný jednořádkový displej. Stejná mřížka zabírá i značnou část vrchních krajních částí hlavní jednotky a obou odpojitelných modulů. Důvod takové bohaté perforace je jednoduchý. Centrální část je osazena čtveřicí dráhových měničů, třemi 20 mm výškáči a dvojicí širokopásmových měničů vyzařujících směrem nahoru. Oba odnímatelné reproduktory mají shodně po jednom širokopásmovém a jednom výškovém reproduktoru. Celek uzavírá již zmíněný bezdrátový subwoofer jako poslední element zapadající do dokonalé skládačky.

JBL Bar 9.1

Konektivita

Zadní panel není extrémně přehuštěný, ale má integrované všechny vstupy a výstupy, které by se vám mohly hodit. Základem je HDMI výstup s podporou ARC, jeden HDMI vstup, ethernetový konektor, dále optický digitální vstup, USB servisní vstup a nakonec jednoduchý dvoukolíkové konektor napájení. Vzduchem se dá k soundbaru připojit pomocí Bluetooth nebo WiFi. Širokou možnost přehrávání digitálních souborů a současné zakomponování do domácí hudební sítě vám zprostředkují služby Chromecast a Airplay 2.

To, na co jsem se během testování těšil asi nejvíce, je premiérová integrace špičkového zvukového formátu Dolby Atmos, pro který byl tento reproduktor konstrukčně navržen. Soundbar má také podporu frekventovanejšieho formátu vícekanálového zpracování zvuku DTS:X. Zkouškou mu byla moje rozrůstající se sbírka 4K UHD filmů s podporou Dolby Atmos. Začal jsem americkou vícegenerační klasikou Terminator Genesis. Na úvod jsem nechal satelity připojené k základně a vůbec to nebylo špatné. Směrování do stropu s následným odrazem je funkční alternativa ke klasickému poctivému vícekanálovému zvuku postavenému na výkonném receiveru a reproduktorovém setu. JBL Bar 9.1 je v tomto pojetí pouze "zvuková náhrada", která však produkuje nadstandardně přesvědčivý prostorový zvuk. Ten se po správném umístění odnímatelných satelitů rozroste do úžasných rozměrů. Zvuk je maximálně přesvědčivý a v obývacím pokoji s velikostí 30 m2, ve které jsem ho testoval, vyplnil každý cm³. Kulky svištící v prostoru a létající stroje ovládané počítačem Skynet mi s ohlušujícím rachotem padají, sestřeleny lidskou povstaleckou armádou, někde za sedačku. Takovou nadílku detailů, přesnosti a čistoty jsem skutečně nečekal. Do testování jsem zapojil i několik ukázek z akčních thrillerů dostupných na youtube. V devátém volném pokračování akčního kasovního megatrháku Fast and Furious 9 mě mnohem více než přehnané akční scény dostalo do dění právě jejich zvukové podání. Dovolím si říci, že bez bravurních zvukových efektů a celkem povedeného soundtracku by deváté pokračování asi obsahem za moc nestálo. Ve velkém stylu jsem si užil i živý koncert U2 - Live Innocence + Experience 2017 z Paříže. Pohlcující zvuk s podporou subwooferu, jehož intenzita se dá podobně jako intenzita centrálního reproduktoru regulovat stupňovitě pomocí ovladače, mi důvěrně připomněl zážitek ze živého koncertu, i když jen v klasickém 5.1 formátu.

JBL Bar 9.1

Resumé
Jak bych to celé uzavřel? Cena nejvyššího modelu JBL Bar 9.1 není pro každého. Za bezmála tisícovku eur dnes už můžete koupit například i špičkový 55-palcový televizor s OLED technologií. Pokud již takovou máte, zřejmě si na kvalitě obrazu dáváte záležet. Proto považuji její patřičné doplňující ozvučení za absolutně povinné. První JBL soundbar s podporou zvukového formátu Dolby Atmos je ideálním partnerem i k těm největším úhlopříčkám a také je vhodný do podstatně větších prostor, než v jakém jsem ho testoval já. Při výkonu 820 W zvládne ozvučit i 50 m2, aniž by mu v náročných pasážích začal docházet dech. Navíc sebevědomě zahraje i v klasickém stereo režimu, čímž vlastně částečně supluje i standardní domácí stereosystém. Pro mě bylo naše soužití během dvou týdnů jedním velkým filmovým zážitkem.

HODNOCENÍ
+ Kvalitní provedení
+ Pohlcující prostorový zvuk v režimu Dolby Atmos
+ Slušné stereo
+ Podpora Airplay2 a Chromecast
- pro mě trochu archaický design

Pošlete článek známému