Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Velká sluchátka na uši

TouchIT

03.07.2017

Cestování do práce se sluchátky se stalo běžnou záležitostí. Mnozí si ještě pamatujete časy, kdy jsme cestovali s walkmanem v ruce a doufali, že nám v něm vydrží baterky. To byly časy malých mlastových sluchátek, která nám trhala bubínky. Taková sluchátka ještě stále najdete, ale většinou jako in ear, tedy přímo do uší. Dvacet let zpátky bylo prakticky nemyslitelné jít ven s velkými sluchátky na uších.
Ale to u dnes neplatí a my se právě na taková sluchátka v tomto testu podíváme. Velká sluchátka prošly svým vvojem, mění se nejen zvuková stránka, ale i jejich konstrukce. Mít náhlavní sluchátka už v některých případech neznamená mít něco obrovského a neskladného. Všechny sluchátka v našem testu se dají sklopit tak, aby byly mušle otočené o 90°. Některá se dají ještě i sklopit, a tak pomyslně mušle "zlomitů v místě hlavového oblouku. V tomto testu se všechna sluchátka daly spojit kabelem přes analogový výstup. Tři z nich mají i Bluetooth připojení. 

Jak jsme testovali?
1. Sluchátka jsme hodnotili podle toho, jak jsou konstrukčně vyhotovená. Víme, že to je první dojem, který udělají i na vás. Konstrukce je něco, co ani zarytí audiofilové neopomenou. Sluchátka, která dobře hrají, ale tlačí je na uších, či působí nějak jinak nepříjemně, nosit nebudou. Pozornost věnujeme i tomu, jak sluchátka působí v testu odolnosti. Některá vržou a mají pohybnou pevnost už při rozbalování. V tomto testu jsme neměli žádná, která by byla vysloveně labilní. 

2. V průběhu testu je přenášíme v přeplněném batohu, tak řečeno bez ladu a skladu. Nepoužíváme ani ochranná pouzdra. Jen tak totiž vyzkoušíme pevnsot sluchátek. Víme, že výrobcům se to příliš nelíbí, ale chovat se k nim jako v bavlnce nemáme kdy ani proč. Většina uživatelů se totiž po čase ke svým sluchátkům chová přesně takto. Zvukové testy probíhají přes Bluetooth a též přes kabelové připojení.

3. Zaměřili jsme se i na úroveň odhlučení. Jednak okolního ruchu a též vlatní reprodukce. Velké modly s přiložením na uší jsou totiž náchylnější na vypouštění vlastní reprodukce směrem ven z mušle. Okolí bude vnímat vaši hlasitou reprodukci, ale ve skutečnosti vaše hlasitost nebude tak ohlušující. 

4. Všímali jsme si i polstrování. Měkké je zárukou pohodlného nošení, avšak neznamená to i dokonoalé odhlučení. Hodně záleží na materiálu. Hodnotili jsme ho na stupnici od 1 - 5 a výsledky najdete v naší tabulce. Například při zisku 3 bodů z 5 už bude vaši reprodukci v tiché kanceláři slyšet do okolí zruba dvou metrů. Zvuková stránka sluchátek se hodnotí nejhůře. Hlavně pokud máme být objektivní. Někdo má rád silnější basy (modely JBL), někdo zase vysokou dynamiku a basy jemně plošší (modely od Creative). Silné a dunivé basy my však nepovažujeme za vyvážený zvuk, stejně tak ani pisklavé výšky. Hodnotili jsme tak, jak by sluchátka měla optimálně hrát. Z toho se snadněji odrazíte při jejich výběru. 

JBL E45BT

JBL E45BT

Tento typ sluchátek patří mezi univerzální a dají se použít jako kabelová nebo bezdrátová. Pokud je použijete jako bezdrátová, získáte funkcionalitu navíc a to v možnosti ovládání hovorů nebo hudby. Platí to při spojení se smartphonem. Při spojení přes Bluetooth a Windows 10 jsme sice tlačitkem na hudbu dokázali přehrávání pozastavit, ale spustit už se nepodařilo. I v kabelovém režimu se budou dát použít na telefonování a pozastavení hudby či přijetí hovorů. Ja na nich mikrofon s tlačítkem.

Konstrukce sluchátek je, i přes 40 mm měniče, odlišná. Výrobce je udělal kompaktnější. Jsou typem supra-aural a přiloží se na uši. Přítlak není velký. Při sezení nebude působit rušivě a při chůzi oceníte větší stabilitu na hlavě. Polstrování mušlí je koženkové, spojovací oblouk má po celém svém obvodu jemnou výstuž pokrytou látkou. 

JBL E45BT

Sluchátka jsme spárovali s telefonem i přenosným počítačem. Výhodou tohoto systému u JBL je, že při poslouchání hudby z notebooku nezmeškáme přicházející hovor. Pokud nám někdo volá, sluchátka se automaticky přepnou na telefon. Sluchátka se nabíjí přes microUSB konektor na lévé mušli, na pravé je souprava ovládacích tlačítek na úpravu hlasitosti, hovory, párování a zapnutí. Na jedno nabití vydrží maximálně 16 hodin přehrávání. To je pro mnohé prakticky několik dní, něvíc se dají nabít nabíječkou od smartphonu.

Zvuk
Zvukově jsou velmi dobrá. Speciálně upozorňujeme na středy a výšky. Jistě, nechybí ani basy, jako je už u JBL zvykem. Nejsou však nijak přeexponované a na vhodné úrovni doplňují celkovou reprodukci hudby. Výšky jsou zřetelné, ale ne příliš rezonující a kazící dojem z audia. Všechno je výborně sladěné. Pokud je porovnáme s oceněnými sluchátky od Crative, je tu menší "prostorová" vnímavost zvuku.

JBL E55BT

JBL E55BT
S 50 mm měničem v mušlích se zařazují mezi největší slucháta v testu. Plastová konstruce je dostatečně pevná, aby zvládla nápor používání a častého přenášení. I tu je možnost mušle sklopit o 90° a „zlomiť“ je ve spojovacím oblouku pro jednodušší přenášení. Dají se použít v kabelovém i bezdrátovém režimu a taktéž mají multi-párování přes Bluetooth. Díky větším rozměrům mušlí použil výrobce akumulátor s větší kapacitou, a tak je jejich výdrž až 20 hodin provozu.

Oválný tvar mušlí vytváří zmenšený dojem sluchátek a zároveň je jejich tvar pohodlný na nošení. Kompletně obklopí uši a nevytváří na hlavě nedbytečný tlak. Jsou stabilní a vyvážená. Lépe ale drží, když sedíte v pokoji než když se pohybujete. Doporučujeme je tedy používat spíš při sezení než při chůzi. Telefonovat se s nimi dá i v "pasivním" režimu. Tedy pokud je máte jako kabelové. Látkový kabel je vedený z pravé mušle, nezamotává se a nepřenáší rušení při otěrech z oblečení. Látkový potah je použitý i na spojovacím mostě. Prakticky až na velikost a typ jsou identická s modelem JBL E45BT.

JBL E55BT

Stejné rozmístění ovládacích prvků jako u modelu rozmiestnenie ovládacích prvkov ako pri modeli JBL E45BT je i tu. Teda na levé mušli microUSB konektor na nabíjení, všetchno ostatní, včetně audio jacku s průměrem 2,5 mm, je na pravé mušli.

Zvuk
V tomto případě je zvuk citelně s větším prostorovým efektem. Žádné umělé rozšíření zvuku, ale možnost rezonance na prostorově větším měniči. Zvuk je vyladěný tak, abyste měli všechny složky reprodukované v dobře sladěné symbióze. Dynamické basy, vynikající středy a výšky. Výborné nejen na elektronickou hudbu. Při poslouchání filmů uslyšíte zřetelné výšky a hlasy, ale ne zase příliš přeexponované.

V časopise TouchIT 06/2017 se testovala ještě: Creative Aurvana ANC, Creative Aurvana Live!2 a Sony MDR-100ABN.

Pošlete článek známému