infoinfo
Nakup a vyhraj 4denní zájezd na JBL Snow Party ve francouzských Alpách. Více info
Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Velká sluchátka na uši

TouchIT

03.07.2017

Cestování do práce se sluchátky se stalo běžnou záležitostí. Mnozí si ještě pamatujete časy, kdy jsme cestovali s walkmanem v ruce a doufali, že nám v něm vydrží baterky. To byly časy malých mlastových sluchátek, která nám trhala bubínky. Taková sluchátka ještě stále najdete, ale většinou jako in ear, tedy přímo do uší. Dvacet let zpátky bylo prakticky nemyslitelné jít ven s velkými sluchátky na uších.
Ale to u dnes neplatí a my se právě na taková sluchátka v tomto testu podíváme. Velká sluchátka prošly svým vvojem, mění se nejen zvuková stránka, ale i jejich konstrukce. Mít náhlavní sluchátka už v některých případech neznamená mít něco obrovského a neskladného. Všechny sluchátka v našem testu se dají sklopit tak, aby byly mušle otočené o 90°. Některá se dají ještě i sklopit, a tak pomyslně mušle "zlomitů v místě hlavového oblouku. V tomto testu se všechna sluchátka daly spojit kabelem přes analogový výstup. Tři z nich mají i Bluetooth připojení. 

Jak jsme testovali?
1. Sluchátka jsme hodnotili podle toho, jak jsou konstrukčně vyhotovená. Víme, že to je první dojem, který udělají i na vás. Konstrukce je něco, co ani zarytí audiofilové neopomenou. Sluchátka, která dobře hrají, ale tlačí je na uších, či působí nějak jinak nepříjemně, nosit nebudou. Pozornost věnujeme i tomu, jak sluchátka působí v testu odolnosti. Některá vržou a mají pohybnou pevnost už při rozbalování. V tomto testu jsme neměli žádná, která by byla vysloveně labilní. 

2. V průběhu testu je přenášíme v přeplněném batohu, tak řečeno bez ladu a skladu. Nepoužíváme ani ochranná pouzdra. Jen tak totiž vyzkoušíme pevnsot sluchátek. Víme, že výrobcům se to příliš nelíbí, ale chovat se k nim jako v bavlnce nemáme kdy ani proč. Většina uživatelů se totiž po čase ke svým sluchátkům chová přesně takto. Zvukové testy probíhají přes Bluetooth a též přes kabelové připojení.

3. Zaměřili jsme se i na úroveň odhlučení. Jednak okolního ruchu a též vlatní reprodukce. Velké modly s přiložením na uší jsou totiž náchylnější na vypouštění vlastní reprodukce směrem ven z mušle. Okolí bude vnímat vaši hlasitou reprodukci, ale ve skutečnosti vaše hlasitost nebude tak ohlušující. 

4. Všímali jsme si i polstrování. Měkké je zárukou pohodlného nošení, avšak neznamená to i dokonoalé odhlučení. Hodně záleží na materiálu. Hodnotili jsme ho na stupnici od 1 - 5 a výsledky najdete v naší tabulce. Například při zisku 3 bodů z 5 už bude vaši reprodukci v tiché kanceláři slyšet do okolí zruba dvou metrů. Zvuková stránka sluchátek se hodnotí nejhůře. Hlavně pokud máme být objektivní. Někdo má rád silnější basy (modely JBL), někdo zase vysokou dynamiku a basy jemně plošší (modely od Creative). Silné a dunivé basy my však nepovažujeme za vyvážený zvuk, stejně tak ani pisklavé výšky. Hodnotili jsme tak, jak by sluchátka měla optimálně hrát. Z toho se snadněji odrazíte při jejich výběru. 

JBL E45BT

JBL E45BT

Tento typ sluchátek patří mezi univerzální a dají se použít jako kabelová nebo bezdrátová. Pokud je použijete jako bezdrátová, získáte funkcionalitu navíc a to v možnosti ovládání hovorů nebo hudby. Platí to při spojení se smartphonem. Při spojení přes Bluetooth a Windows 10 jsme sice tlačitkem na hudbu dokázali př