Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Větrám si hlavu a zacpávám uši

Také to tak máte? V této recenzi Vám představím mé postřehy k JBL sportovním sluchátkům, konkrétně k modelům JBL SPRINT, JBL ENDURANCE PEAK 2, JBL REFLECT MINI NC, Under Armour Flash X a LIVE PRO +.
ENDURANCE SPRINT / ENDURANCE PEAK: Sluchátka, která nevypadnou z ucha
To, že v dnešní době jdeme všichni po tzv. "True wireless" modelech, je jasné. Nechceme přece žádné kabely. I když, někdy mohou být i užitečným prvkem, zejména když se bavíme o skladnosti a jistotě, že když jedno sluchátko náhodou vypadne, druhé ho zachytí a nic neztratíte. Model JBL SPRINT jsou přesně takové sluchátka, které jsou navzájem propojeny kabelem. Výborně drží v uchu, jsou voděodolné s certifikací IPX7 a baterie jim vydrží až 8 hodin. Sluchátka JBL Sprint jsou oblíbeným modelem, avšak JBL má k nim i novější, zcela vyšperkovaný true wireless update: jsou jím sluchátka ENDURANCE PEAK 2. Tento model mají i takový výjimeční sportovci jako Tomáš Bábek (CZ), vicemistr světa v dráhové cyklistice, dvojnásobný mistr Evropy i český král cyklistiky či Ján Volko (SK), nejrychlejší sprinter se sbírkou všech cenných kovů z halových Mistrovství Evropy v běhu na 60 m a adept na olympiádu. Sluchátka zaujmou na první pohled. Pěkné oblé tvary a plus všechny výhody odolných sportovních sluchátek, kterým neublíží pot ani pořádný liják. Také mají certifikát IPX7, což znamená, že vydrží ve vodě po dobu 30 minut v metrové hloubce bez újmy. V uchu drží skvěle, ženám, a netlačí. Je to díky inovovanému systému POWERHOOK, tedy v překladu "funkční hák", který na principu jemného magnetu drží sluchátko skutečně bezpečně. Kromě toho mají patentovaný systém TWIST LOCK, který využívá anatomii ucha. Tvar části sluchátka, kterou vkládáte do ucha se podobá tak trochu šnečí ulitě a odpovídá tvaru zvukovodu ucha. Aby drželo, potřebujete se sluchátkem udělat v uchu malý pohyb, asi o 45 stupňů zatočit doprava. Jako když zamknete dveře. Uděláte Twist (otočíte) a potom Lock (zamknete). Oba systémy spolu garantují úspěch hlavně sportovcům s malými nebo specifickými uchy. Samozřejmě, je tu ještě možnost vybrat si ze tří velikostí gumiček do ucha. S těmi se doporučuji pohrát a vybrat si tu správnou velikost. Při těchto ENDURANCE PEAK 2 se mi líbí jejich jednoduchost v nastavování. Nestahujete žádné apky ani nespekulujete nad nastavováním, je zkrátka dané. Víte, že když po nich projíždíte shora dolů, tak ovládáte hlasitost, když na ně klepnete, dáte pauzu skladby nebo když je vyndáte z ucha, automaticky se vypnou. Mimo pouzdro budou hrát nepřetržitě 6 hodin, v pouzdře je nabijete na dalších 24 hodin, dohromady tedy 30 hodin na jedno nabití. Za mě jsou to přesně ty sluchátka, které popadnete z poličky a jdete si sportem vypnout hlavu bez zbytečných komplikací.

JBL TWS

REFLECT MINI NC / REFLECT MINI FLOW: Nejlepší sluchátka v Evropě
Vlajkovou lodí JBL v kategorii sportovních sluchátek je model REFLECT MINI NC. Jeho předchůdci, model REFLECT FLOW, byly prohlášeny za nejlepší sluchátka v Evropě v minulém roce a používají je například i olympioničky Janka a Danka Velďáková. Pokud byly REFLECT Flow " the best earbuds " = králem sluchátek do uší v Evropě, tak Reflect Mini NC tento titul ještě překonali. REFLECT MINI NC mají vše co REFLECT FLOW, a ještě pár věcí navíc. Na první pohled prošly změnou designu. Jak se zaoblily a zmenšilo pouzdro, tak byl zergonomizovaný i tvar sluchátek, aby seděli ještě o něco lépe. Další dobrou zprávou pro fajnšmekry je ovládání přes apku "My JBL headphones", kterou si stáhnete samozřejmě zdarma. Ta vám otevírá další skvělé možnosti nastavování. Mně se líbilo, že si umím zvolit level aktivního potlačení hluku, tzv. ANC (Active Noise Cancelling). Je to vlastně zrušení okolních ruchů tím, že vaše sluchátka příchozí ruchy zachytí a vyšlou oproti nim jejich přesný zrcadlový odraz - čím v podstatě dosáhnete to, že i když neposloucháte vůbec nic, máte při zapnutém ANC pocit ticha. To je super zejména tehdy, když jste například v kanceláři či škole a potřebujete se plně soustředit. Nicméně sportovci, zejména ti, kteří se pohybují z bodu A do bodu B, přece jen chtějí mít o svém okolí přehled a úplné ticho může být dokonce až nebezpečné. Přesně na to je tu funkce "Ambient Aware". Stále ruší hluky z okolí, ale méně a vy jste si vědom svého prostředí. Další level odhlučnění najdete ve funkci "Talk Thru" - v doslovném překladu: "povídej přes". Je to jakoby opak funkce ANC. Vaše hudba hraje jen do pozadí, zatímco vy máte družnou konverzaci se svým spolubežcem. Pro nás upovídané rekreační běžkyně je to skvělá možnost. Jednoduché přepínání mezi těmito režimy si umíte navolit v tzv. gestech, tedy dotecích, když máte sluchátka v uchu. Jedním dotykem zapnete ANC, dvěma za sebou zapnete "vyprávěcí mód = talk thru" a tak dále. Na výběr je mnoho variant a kombinací. Zvuk si umíte díky aplikaci a ekvalizéru nastavit podle předvoleb nebo podle sebe. Vychytávka je, že si můžete vybrat, kterou rukou chcete jaké funkce ovládat. To, co přijde jasné pravákům, není úplně jedno pro leváky. Nebo se prostě rozhodnete vy a ne nějaký inženýr v Americe . Když jsme už při té Americe, v Reflect Mini NC je zabudovaný i hlasový asistent, na jehož netrpělivě čekáme i u nás. Co se týče výdrže sluchátek REFLECT MINI NC, dají vám spolu s pouzdrem dohromady 21 hodin poslechu. Tak dlouho sluchátka v uchu zřejmě mít nebudete, ale je fajn vědět, že občas můžete na nabíjení i zapomenout a sluchátka to i tak potáhnou a nenechají vás ve štychu. Samotné nabíjení u modelů JBL Endurance Peak 2 i JBL Reflect Mini NC je přes USB-C kabel a na 100% kapacitu proběhne do 2 hodin.

JBL TWS

UNDER ARMOUR FLASH X: Nezničitelné železo, což vydrží 50 hodin
Z kategorie "sportovní" je tu jedna brutální vychytávka: model "Under Armour Flash X". Sluchátka v hliníkovém vodotěsném pouzdře, robustní a nezničitelné jako činky v posilovně. Zkrátka železo na železo. Myslím, že právě crossfitové tělocvičny či fitka jsou jejich domovem. Jejich nepochybnou předností je nenormální výdrž, 10 hodin v uších plus dalších 40 s pouzdrem, dohromady tedy brutálních 50 hodin na jedno nabití. Také jsou voděodolné s IPX7-čkou a také si umíte nastavit různé úrovně odhlučnění jako při Mini NC, tedy od Talk Throw přes Ambient aware až po úplně ticho.

JBL TWS

JBL LIVE PRO +: Sluchátka na byznys i sport
A na závěr tu mám ještě jednoho elegána, který se umí tvářit sportovně i civilně: JBL LIVE PRO +. Tato sluchátka se vyrábějí v krásných barvách a mají hůlkový design. Dejte si určitě záležet na malých gumičkách do uší - máte je v balení na výběr až v pěti velikostech. Neboť není nic horšího než když vám v uších nesedí gumička. Kazí to zážitek. Co se základních parametrů týče, tak výdrž (sluchátka + pouzdro) je 21 hodin, taktéž jsou vodě i pocení odolné. Nastavují se přes apku "MY JBL headphones". Mají skvělé aktivní potlačení hluku (ANC), díky až 3 mikrofonům, a tím pádem vám dopřejí i kvalitní hudební zážitek. Ten si také umíte nastavit. Buď vsadíte na již výchozí režimy (Jazz, Bas, Vocal) nebo si nastavíte vlastní. Když si vezmete verzi JBL LIVE PRO +, to plusko vám dá ještě i bezdrátové nabíjení vašich sluchátek. Připomenu, že jsou také voděodolné, mají certifikaci IPX4 (odolnost proti stříkající vodě), což je sice slabší než IPX7, ale déšť a pot zvládnou bez problémů.

JBL TWS

Toto byla plejáda skvělých sportovních sluchátek od JBL. Kvalitu a zážitek ze zvuku ani komentovat netřeba, protože ta byla u všech modelů typická pro značku JBL, tedy excelentní s dynamickými basy a u modelů JBL REFLECT MINI NC, JBL REFLECT MINI FLOW, Under Armour Flash X a JBL LIVE PRO + se můžete do sytosti vyhrát i s personalizovaným zvukem podle vašeho osobního gusta přes apku "My JBL headpohones." Pro ty z vás, kteří věčně řeší vypadávání sluchátek z uší při sportu určitě doporučuji sáhnout, ať už po sluchátkách JBL SPRINT propojených kabelem bez pouzdra, nebo po JBL ENDURANCE PEAK 2, které potěší barvami, provedením i 100% držením ve všech, i atypických uších. Když se neumíte rozhodnout, zda potřebujete sportovní nebo civilní sluchátka, zvolte kombinované modely: REFLECT MINI NC, nebo od nich odvozený model v robustnějším kovovém provedení: UNDER ARMOUR FLASH X, či sportovně-elegantní model JBL LIVE PRO +.

Doufám, že informace byly užitečné a vy si vyberete přesně ta sluchátka, které jsou nejlepší pro vaše "ucpání uší a větrání hlavy".

Pošlete článek známému