Logo webu
Česká verze
Přejít na Slovenskou verzi
Otevřít vyhledávání
Otvoriť menu

Xtreme 2 do sucha i do vody

High & Style

13.07.2018

Začátek astronomického léta klepal na dveře stejně jako uzávěrka letního čísla, když se mi do redakce dostala novinka, kteru bych za standardních okolností dva dny před "deadlinem" odmítl. Ne však JBL Xtreme druhé generace. Kromě toho, že se před létem do čísla hodí, jsem taky jeho příchod očekával už minulý rok, kdy se objevil „jen“ přerostlý Boombox s velkým zvukem, celodenní výdrží, slušnou odolností, ale příliš vysokou cenou.
JBL Xtreme 2 opticky i papírově poporostl. V číslech to dělá pár milimetrů, ale na výsledný zvukový efekt má zvětšený objem ozvučnice příznivý vliv. Hmotnost reproduktoru narosla o slušných 281 gramů, což však představuje stále poměrně komfortně přenosných 2 393 gramů, pokud si Xtreme přehodíte přes hruď na imageovém popruhu, který je součástí balení. Na jeho multipracce je nyní vychytávka v podobě otvíráku na lahve. Na plážové párty vás takto bude Xtreme 2 spojovat kromě dobré muziky i při otvírání dobře vychlazených drinků. Ve vrchní části jsou, podobně jako u předchůdce, osazené do odolné průzvučné textilie gumová tlačítka ovládání reproduktoru. Díky jejich mírnému vystoupení nad povrch reproduktoru zvládnete ovládání i v zimních rukavicích či s mokrýma rukama. Spodní část obsahuje výrzně mohutnější kovovou základnu s pobumováním pro stabilní a bezpečné usazení i při hlasitějším poslouchání. Svoje místo v prostoru níže pod výrazným logem JBL si ponechala pětice LED indikátorů upozorňující na stav nabití baterie. Imageový ochranný zip konektorů předešlé generace v zadní části reproduktoru nahradila klasická gumová nálepka s nápisem XTREME, s níž se však lépe manipuluje a navíc přispívá i k vyšší odolnosti. Pevnější a odolnější je i dvojice kovových háčků na přichycení popruhu, který je na obou koncích zakončený karabinami. Po obou stranách vyúsťují membrány pasivních basových zářičů. Na jednom je firemní logo JBL, na druhém firemní imageový vykřičník. Celkový dojem z vnějšího vyhotovení je zatím více než uspokojivý. 

JBL Xtreme 2

Pod odolnou kapotáží je integrovaná celkem slušná elektronická výbava, přičemž vícero z poslechových parametrů jsou v aktuální generaci přirozeně vylepšeny. Základem je jako u první generace výkonná Li-ion baterie s nezměněnou kapacitou 10 000 mAh. Na plno se nabije za 3,5 hodiny s následnou délkou přehrávání až 15 hodin v závislosti na úrovni hlasitosti. Pro dosažení kvalitní stereoreprodukce je JBL Xtreme 2 osazený dvojicí 20 mm twooterů a dvojicí výkonných 70 mm wooferů. Nárůst vo velikosti obou basáků ze 63 na 70 mm o rovných 7 mm se pozitivně podepsal pod plnější a pevnější zvuk. Maximální výkon 20 W dosáhne Xtreme 2 až po připojení do elektrické sítě, ale pořádně nahlas dokáže zahrát i na zabudovaný akumulátor. Rozdíl v hlasitosti po připojení na síťový adaptér je však cítelný. Zaznamenal sjem dokonce přitvrzení a váraznější ukotveníbasů. Ve skladbě Enter Sandman a The Unforgiven od Metallica sem byl kopákem na basech doslova zaskočený. Myslím příjemně zaskočený. Poslechovku s rozlohou 36 m2 zaplnil mohutným zvukem plným detailů a hutných basů. Při maximální hlasitosti zahraje Xtreme 2 ukázkově čistě, ale potřebuje i dostatečný prostor, aby se zvuk pěkně otevřel. I venku, mimo čtyři stěny, je Xtreme 2 dostatečně dominantní spíkr. Na výškách a středech je zvuk o něco transparentnější a vzdušnější, jak má Xtreme první generace, a zde se mi dokonce i líbí o něco více, než obrovský Boombox. Basová složka je i díky pasivním bočním zářičům s výrazným kmitem pořádně hutná a důrazná. Zvětšením a zpevněním ozvučnice se podařilo do spíkru zapracovat už zmiňované o něco větší měniče a zlepšit i parametry frekvenční reakce, které teď pokrývá pásmo už od 55 Hz do 20 kHz. První generace míříla do 70 Hz – 20 kHz. Vylepšená je i verze bezdrátového přenosu Bluetooth ze 4.1 na aktuální 4.2. Novinka přišla v případě konektorů o jeden USB nabíjecí výstup, ale objektivně, víc než jeden sem nikdy nevyužíval, a tak sem druhý pokládal jen za příjemnou vymoženost. Zachovaný však zůstal 3,5 mm audiovstup, servisní mini USB vstup a též konektor na nabíjení reproduktoru. Podle vzrůstu staršího a většího bratra Boomboxu spadá už i Xtreme 2 do skupiny reproduktorů s aktuálně nejvyšším stupněm odolnosti IPX7. Koupání v bazénu už není překážkou a stejně mu neublíží ani jemný plážový písek. Péči si však rozhodně zaslouží, a tak po pobytu ve slané vodě či v písku rozhodně doporučujeme důkladnou koupel ve sladké vodě. Funkce jako telefonování už pomalu přestanu zmiňovat, jeližko jsou už u všech modelů JBL takzvanou povinnou jízdou. Tou je v případě JBL Xtreme 2 i integrace technologie JBL Connect+ na vzájemné spárování až stovky firemních reproduktorů vybavených touto technologií. Součásně připojení dvou smartphonů na jeden reproduktor je další z už dobře zdomácnělých funkcí. 

JBL Xtreme 2

Silnou stránkou JBL Xtreme 2 je vyvážený, dostatečně pevný a hlasitý zvukový projev zabalený do elegantní schránky s množstvím funkcí a skvělou vychytávkou v podobě fungujícího otvíráku na lahve. Pravý audiofilský zvuk od něho nečekejte, to ani není jeho úlohou. JBL Xtreme 2 je zkrátka top párty bluetooth reprák do sucha i do vody. Rozhodně jde o důstojného nástupce, kterého rád vyměním za svého dvouletého "stařečka" v dobré zvukové i fyzické kondici.

+
- design
- zvuk
- flexibilní párování až 100 reproduktorů přes JBL Connect+
- popruh s otvírákem lahve

-
– startovací cena není pro každou peněženku

Pošlete článek známému